Diky

2020-06-03

DZIECIAK

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji ciała dziecka?

Każdy rodzic chce zadbać o prawidłową pielęgnację skóry i włosów swojego dziecka. Tak też jest pewnie w Twoim przypadku. Z drugiej strony obawiasz się tego, co dany kosmetyk może mieć w składzie i jak to wpłynie na Twoją pociechę. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór kosmetyków dla najmłodszych. Podpowiemy Ci dzisiaj czym kierować się podczas zakupu.

 

 

fot. materiały prasowe

 

Jak skóra dziecka reaguje na kosmetyki?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że skóra Twojego dziecka jest dużo bardziej wrażliwa od Twojej. Wynika to z faktu, że tzw. płaszcz lipidowy skóry małego dziecka nie jest jeszcze wykształcony w odpowiednim stopniu. Ma to bezpośredni wpływ na większą wrażliwość skóry malucha. Musisz pamiętać, że mechanizmy obronne skóry dziecka nie potrafią jeszcze skutecznie chronić przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. W związku z tym należy przede wszystkim unikać kosmetyków, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki o substancje zapachowe. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku noworodków. Nie stosowanie tych zaleceń może wywołać u dziecka alergię.

Jakich substancji unikać w kosmetykach dla dzieci?

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów dziecka musisz unikać przede wszystkim kwasu salicylowego i borowego. Wystrzegaj się także wspomnianych przed chwilą sztucznych barwników i silnych substancji zapachowych. Jeżeli zauważysz w składzie SLS i SLES, a więc syntetyczne i silnie pieniące się detergenty, to odpuść sobie zakup takiego kosmetyku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ewentualną obecność barabenów (substancje konserwujące), silikonów zmiękczających oraz aluminium, które często znajduje się w tzw. zasypkach dla niemowląt. Niebezpieczne dla dziecka są także filtry chemiczne w kosmetykach, które mają chronić przed słońcem. Substancje te głęboko wnikają w skórę.

Pewne kontrowersje budzą także emolienty, czyli preparaty natłuszczające skórę. Zwolenniczki emolientów podkreślają, że substancje te powodują natłuszczenie skóry, ale nie wnikają w jej głąb. Oznacza to, że nie naruszają warstwy lipidowej skóry. Przeciwniczki wskazują, że emolienty często zawierają olej parafinowy, który hamuje dostęp powietrza do skóry i tym samym utrudnia jej oddychanie.

Jakie kosmetyki są bezpieczne dla dziecka?

Skoro wiesz już czego unikać, to teraz czas najwyższy poznać listę składników, które są w pełni bezpieczne dla dzieci. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić alantoinę. Ta substancja działa łagodząco, a także koi podrażnienia i przyspiesza gojenie. Panthenol to substancja o działaniu łagodzącym i regenerującym. Wartościowym składnikiem kosmetyków są z pewnością olejki naturalne. Najlepiej jeśli są pozyskiwane z naturalnych upraw. Kupując kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV, zwróć uwagę, czy mają filtry mineralne takie jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Wspomniane wcześniej filtry chemiczne nie w każdym przypadku mają negatywne działanie. Kosmetyki zawierające substancje takie jak benzotriazolyl, tetramethylbutylphenol czy etyloheksyl triazonu będą bezpieczne dla Twojego dziecka.

To tyle teorii. Teraz pewnie zastanawiasz się, gdzie znaleźć takie bezpieczne kosmetyki. Koniecznie zajrzyj do sklepu internetowego firmy Bea Beleza. Na stronie beabeleza.pl znajdziesz duży wybór bezpiecznych kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów dla najmłodszych.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar