Diky

2020-04-25

Pielęgnacja ciała

Artykuł eksperta NIVEA: pielęgnacja w kwarantannie

Czas pandemii i kwarantanny to trudny okres dla nas wszystkich. Wszyscy musimy odnaleźć się w nowych warunkach, przede wszystkim większej izolacji i przebywania w domu. Czy skóra czuje tę zmianę? Czy rzeczywiście wymaga innej pielęgnacji? Czy zamieniać nasze łazienki na domowe spa? Na to pytanie i kilka innych odpowiem Wam z punktu widzenia dermatologa.

 
CZY SKÓRA „CZUJE”  KWARANTANNĘ?

Czas kwarantanny zastał nas w domach w jednym z najtrudniejszych okresów dla skóry. Przełom zimy i wiosny to kres jej wytrzymałości na suche, stale ogrzewane pomieszczenia oraz małą wilgotność powietrza na zewnątrz. I bez pandemii skóra o tej porze roku jest zmęczona – szara, przesuszona, bardziej podatna na podrażnienia. Nienaturalnie długie przebywanie w domach, do którego jesteśmy w tej chwili zobligowani, nasila te dolegliwości. Większość moich koleżanek i pacjentek martwi się swoją wyjątkowo suchą, nawet szorstką skórą.


Na szczęście większość z nas ma teraz nieco więcej czasu na codzienną, systematyczną pielęgnację. Ale tu ostrożnie – z umiarem i bez nadmiaru bodźców dla skóry!
 

CZY ZMIENIAĆ CODZIENNĄ PIELĘGNACJĘ?

O tej porze roku, niezależnie od naszego zamknięcia w domu, skóra domaga się odświeżenia i solidnego odżywienia. Gorąco polecam więc systematyczne peelingi twarzy i ciała oraz systematyczne kremowanie. Jak często i jakimi kosmetykami? Peelingi wykonujemy zawsze takim produktem, który przeznaczony jest dla naszego typu skóry. Sucha skóra twarzy jest teraz bardzo podatna na podrażnienia, dlatego tak ważne jest jego dobre dobranie. Warto, aby był to kosmetyk znany i raczej starajmy się unikać jego częstej zmiany. To samo dotyczy peelingów do ciała.

Także kremy do twarzy i balsamy do ciała powinny być tymi, które znamy. Skóra generalnie nie lubi częstych zmian kosmetyków, a w czasie dla niej trudnym może różnie zareagować na nowości. Dlatego jeśli lubicie nowinki i testowanie to teraz róbcie to szczególnie ostrożnie (np. testujcie kosmetyk za uchem lub na wewnętrznej stronie przedramienia). Także jeżeli mamy ochotę na domowe spa, to starajcie się stosować kosmetyki marek, do których nabrałyście już zaufania. Pamiętajcie jednak, że skóra nie lubi nadmiaru kosmetyków, więc niech wszelkie maski, maseczki będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie „od nadmiaru głowa (skóra) boli”.

CZĘSTE MYCIE –  TAK, ALE Z UMIAREM!


W sytuacji stałego zagrożenia zarażenia się koronawirusem obowiązuje nas zdecydowanie częstsze mycie, przede wszystkim rąk. Jest to obowiązkowe i oczywiste. A co z myciem twarzy i ciała. Czy także zmywać je częściej i intensywniej?

Twarz myjemy tak często, jak robiłyśmy to do tej pory, a może nawet, co Was pewnie zaskoczy, rzadziej. Dlaczego? Większość z nas w tej chwili się nie maluje, zatem odpada cały rytuał zmywania make-up’u (uff.. to duża ulga dla skóry!). Wystarczy zatem delikatnie myć twarz rano i wieczorem. Warto zmyć twarz także wtedy, gdy miałyśmy kontakt z większym zbiorowiskiem ludzi, np. po zakupach w większym sklepie. Podobnie z myciem ciała. Jeżeli nie pracujemy w bezpośrednim polu rażenia wirusem (np. w szpitalu, dużym sklepie itp.), to nie ma konieczności zmywania całego ciała częściej niż mamy w codziennym zwyczaju.

Pamiętajmy, że częste mycie, zwłaszcza twardą wodą i detergentami, nie służy skórze. Pozbawia ją naturalnej bariery ochronnej jaką są: płaszcz wodnolipidowy, odpowiednie pH i fizjologiczna flora bakteryjna.

NAJBIEDNIEJSZE SĄ RĘCE

Oczywiście inne zalecenia dotyczą mycia rąk. Myjemy je tak często, jak tylko czujemy, że musimy. I tu warto zwrócić uwagę, czym to robimy. Polecam stosowanie takich mydeł czy żeli do mycia rąk, po których stosowaniu nie czujemy uczucia ściągnięcia czy pieczenia dłoni. Jeśli takie objawy jednak się pojawią, warto zaopatrzyć się w produkty dla skór wrażliwych, a nawet atopowych.

Obowiązkowe jest także częste odkażanie rąk. I to stanowi duże obciążenie dla skóry. Zawarty w płynach do dezynfekcji czy w żelach antybakteryjnych alkohol, zwykle w wysokim stężeniu, usuwa nie tylko potencjalne mikroorganizmy, ale niestety niszczy także ochronny płaszcz wodnolipidowy. Stąd koniecznie naszym codziennym rytuałem powinno stać się kremowanie rąk. Jeśli ktoś nie lubi robić tego w czasie dnia, to obowiązkowo powinien pokremować ręce przed snem.

Obowiązek częstego mycia rąk i ich dezynfekcji pozostanie z nami na wiele najbliższych miesięcy. Dlatego na pielęgnacji skóry tej właśnie okolicy musimy skupić się najbardziej.

STREFA POD MASECZKĄWyjątkowo trudne czasy czekają także tę część skóry twarzy, którą zakrywa nam maseczka. Zapowiada się, że maseczki staną się  integralną częścią naszego „ubioru” , a skóra w okolicach ust i nosa może podlegać przejściowym kłopotom. Zwiększenie wilgotności, brak dostępu powietrza i słońca może wpływać na zmiany w składzie flory bakteryjnej czy pH skóry. Okolica nosa i ust (pomiędzy tzw. fałdami nosowo-wargowymi) jest wyjątkowo podatną na zmiany strefą. Często dochodzi tu do podrażnień, a w skrajnych sytuacjach może rozwinąć się tzw. zapalenie okołoustne (schorzenie prowokuje także częsta zmiana kosmetyków). Dlatego i o tę strefę dbajmy także szczególnie, z rozwagą i umiarem. Delikatne, niezbyt częste mycie i dobry, sprawdzony krem powinny ochronić ją wystarczająco.


Oto krótka lista wybranych kosmetyków NIVEA, która w tym trudnym dla skóry czasie na pewno się sprawdzi : )


POD PRYSZNIC
KREMOWY ŻEL POD PRYSZNIC


creme care
Lekki, kremowy żel pod prysznic o unikalnym zapachu i właściwościach pielęgnacyjnych kremu NIVEA.  Doskonale rozpieszcza skórę pod prysznicem.


16,49 zł / 500 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA

   
NATURAL OIL
PIELĘGNUJĄCY OLEJEK POD PRYSZNIC

  • Pielęgnująca formuła pod prysznic zawierająca
  • 55% naturalnych olejków o delikatnym, zmysłowym
  • zapachu. Pozostawia skórę odżywioną i gładką.


17,49 zł / 200 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA

PIELĘGNACJA CIAŁA
BŁYSKAWICZNIE NAWILŻAJĄCY BALSAM
DO CIAŁA, SKÓRA PRZESUSZONA


Błyskawicznie nawilżający balsam do ciała przeznaczony do skóry przesuszonej posiada innowacyjną technologię Hydra IQ zapewniającą nawilżenie non stop przez  24 h+. Formuła z minerałami morskimi zadba o natychmiastową gładkość i miękkość skóry.  Balsam niezwykle szybko wchłania się, delikatnie otulając skórę zapachem błękitnego lotosu.

21,99 zł / 400 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA


PIELĘGNACJA TWARZY, SZYI, DEKOLTU
NIVEA® Q10 POWER MULTIFUNKCYJNY OLEJEK PIELĘGNUJĄCY


Multifunkcyjna formuła bogata w naturalnie występujący w skórze Koenzym Q10, który jest skutecznym  antyoksydantem, wzbogacona znanym z właściwości odżywczych organicznym olejkiem arganowym.


59,49 zł / 30 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA

   
DO MYCIA RĄK
KREMOWE MYDŁO W PŁYNIE CREME CARE

Zadbaj o higienę rąk z mydłem w płynie o unikalnym zapachu i właściwościach pielęgnacyjnych. Kremu NIVEA! Mydło do rąk oczyszcza, chroni i dba o Twoją skórę dłoni podczas każdego mycia.


8,99 zł / 250 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNAKREMOWE MYDŁO W PŁYNIE CREME SOFT


Łagodne mydło w płynie z bogatym w składniki odżywcze olejkiem migdałowym. Duże opakowanie, wystarczy na 2 uzupełnienia dozownika na mydło. Oczyszcza, chroni i pielęgnuje Twoją skórę podczas codziennego mycia.
 

10,99 zł / 500 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA


DO PIELĘGNACJI RĄK
INTENSYWNIE PIELĘGNUJĄCY KREM
DO RĄK INTENSIVE CARE


Pielęgnacja rąk przez 24 h zapewniająca im piękny i zadbany wygląd dzięki "Care Complex".
   
10,99 zł / 75 ml
REKOMENDOWANA CENA DETALICZNA

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar