2020-03-22

DZIECIAK

Jak nosić dziecko?

Coraz więcej rodziców świadomie podejmuje decyzje dotyczące wychowywania dzieci i zdaje sobie sprawę z tego, że budowanie relacji z dzieckiem zaczyna się od pierwszych chwil jego życia. Jednym z elementów tego procesu jest bycie blisko dziecka, a to najłatwiej zrealizować poprzez noszenie malucha. Zobaczmy, jak nosić dziecko, by nie zrobić mu krzywdy i zadbać o jego potrzeby zarówno emocjonalne, jak i związane z rozwojem kości i mięśni.

 

 

 

Nosidła ergonomiczne

Alternatywą dla chust, które nie każdy chce i umie wiązać, są nosidła ergonomiczne. Przykładem jest m.in. nosidełko Tula, które dzięki specjalnej wkładce pozwala nosić nawet dziecko ważące ok. 3,5 kg. Ich główną zaletą jest fakt, że są one zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie malucha. Szerokie siedzisko pozwala zadbać o prawidłowy rozwój bioderek, a regulacja pasków daje możliwość dopasowania nosidła do rozmiarów dziecka i noszącego.

W zależności od wieku dziecka można je nosić przed sobą, „brzuchem do brzucha” lub na plecach, co jest szczególnie wygodne, gdy dziecko jest już starsze. Podobnie jak w chuście, w nosidle ergonomicznym nie można nosić malucha przed sobą przodem do świata, bo taka pozycja ma fatalny wpływ na jego kręgosłup i bioderka.


 

Noszenie w chuście

Chusty jako sposób na wygodne noszenie malucha są znane od dawien dawna. To właśnie w ten sposób radziły sobie kobiety setki lat temu, gdy o wózkach jeszcze nikt nie słyszał. W tamtych czasach noszono w tym, co było pod ręką, a teraz mamy ten luksus, że sami możemy zdecydować, jaką chustę wybrać. Do wyboru są m.in. chusty kółkowe, elastyczne czy tkane. Każda z nich ma swoją specyfikę, a jej wybór zależy od preferencji rodzica i wieku dziecka.

Niektóre, szczególnie długie chusty tkane, wymagają sporego doświadczenia w wiązaniu i wiedzy, na temat tego, kiedy i w jaki sposób można nosić malucha. Najmniejsze dzieci noszone są w pozycji żabki lub w pozycji półleżącej, a starsze maluchy, gdy już umieją siedzieć, można nosić pionowo i to zarówno przed sobą „brzuchem do brzucha”, jak i na plecach. W żadnym wypadku nie można nosić malucha przed sobą, przodem do świata, a plecami do rodzica. To bardzo niezdrowe dla jego kręgosłupa i bioderek.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar