Błyszczące, mocne i długie paznokcie to marzeniem niemal każdej kobiety – niestety, przez częste urazy mechaniczne oraz dietę ubogą w składniki odżywcze, nie zawsze zapuszczenie pożądanej długości przychodzi z łatwością. Aby paznokcie były twarde (a więc mniej podatne na uszkodzenia) i zdrowe, trzeba dbać o nie regularnie – stosując zarówno produkty do pielęgnacji samej płytki, jak i zapewniając organizmowi składniki wspomagające jej wzrost. Jak szybko zapuścić paznokcie i utrzymać ich dobrą kondycję?

 

 

 

Jak szybko rosną paznokcie?

Tempo wzrostu paznokci u rąk jest podobne u każdego człowieka i wynosi około 0,1 mm na dobę, co daje przyrost równy około 3 mm miesięcznie. Ciekawostką jest fakt, że paznokcie u stóp rosną aż o 50-60% wolniej niż te u dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Wpływają na to różne czynniki, natomiast jednym z nich jest oczywiście noszenie obuwia – co z jednej strony ogranicza dopływ powietrza (a więc tlenu niezbędnego do zachodzenia przemian komórkowych), a z drugiej – na wzmożone ścieranie się czubków paznokci w wyniku ucisku butów oraz skarpetek). Samo tempo wzrostu płytki paznokciowej może być zmniejszone w wyniku przebiegu różnorakich chorób, a także przez wykonywanie pracy w warunkach wpływających negatywnie na stan paznokci (ciągła praca w rękawicach czy w styczności z środkami drażniącymi). Oprócz tego paznokcie rosną wolniej, gdy organizm nie ma zapewnionych minerałów i witamin na poziomie pozwalającym na prawidłowy wzrost płytki.

Witaminy na paznokcie – o które z nich warto zadbać w diecie i suplementacji?

Najważniejsze minerały, które odpowiadają za dobrą kondycję płytki paznokciowej, to miedź, cynk i krzem. Ich źródłem w diecie są takie produkty, jak: orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz migdały. Dodatkową porcję krzemu znajdziesz również w rzodkiewce, kalarepie i selerze. Aby wzmocnić paznokcie, warto więc wprowadzić wymienione produkty do codziennego jadłospisu.

Niedobory w diecie, skutkujące pogorszeniem się kondycji paznokci, ich łamliwością i niemożnością zapuszczenia płytki można również kompensować suplementacją. Warto wówczas wybrać preparat o bogatym składzie, zawierający witaminy i minerały wpływające kompleksowo na wzrost paznokcia. Jednym z polecanych suplementów jest Merz Spezial Dragees – wygodne do połykania drażetki na paznokcie, skórę i włosy, zawierające całe bogactwo składników wzmacniających płytkę i przyspieszających jej wzrost. W suplemencie Merz Spezial znajduje się bowiem kompleks witamin (A oraz z grupy B), których obecność w organizmie zapewnia szybszy wzrost paznokci, brak łamliwości i ograniczenie tendencji do rozdwajania się, a także poprawę faktury płytki. Dodatkowo wspomniany suplement zawiera również biotynę (niezbędną do wzrostu paznokcia – dzięki niej są one twarde i mocne, a tym samym – odporne na uszkodzenia mechaniczne), a także kwas foliowy oraz cynk, przy niedoborze których na płytce paznokci mogą pojawić się przebarwienia.

Ochrona długich paznokci – jak je zabezpieczyć przed złamaniami i rozdwajaniem?

Zapuszczenie długich paznokci to nie wszystko – aby nie stracić pożądanej długości płytki, warto cały czas dbać o to, by była ona twarda i odporna na urazy. W tym celu – oprócz bogatej w składniki mineralne i witaminy diety – należy sięgnąć po różnego rodzaju odżywki dostępne w formie lakierów (zabarwionych lub bezbarwnych). Ich rolą jest przede wszystkim dostarczenie witamin „od zewnątrz”, ale również pogrubienie płytki i jej utwardzenie – dzięki temu paznokcie rzadziej się łamią i rozdwajają, a my możemy dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem i oczekiwaną długością.

Podsumowanie

Prawidłowy wzrost paznokcia oraz dobra kondycja płytki uzależniona jest od wielu czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Te z nich, na które z pewnością mamy wpływ, to przede wszystkim obecność właściwego poziomu składników odżywczych w organizmie oraz zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym. Aby przyspieszyć wzrost paznokci i wzmocnić je „od środka” należy zadbać o wprowadzenie do diety źródeł miedzi, cynku i krzemu (są to m.in. nasiona i orzechy), a także o suplementację biotyny, witaminy A i witamin z grupy B (również można znaleźć je w żywności, choć warto dodatkowo pokusić się o stosowanie suplementu diety w formie drażetek czy kapsułek). Po osiągnięciu wymarzonej długości płytki paznokcia można zabezpieczać je różnymi produktami witaminowymi w formie kolorowych lub bezbarwnych lakierów, utwardzających i usztywniających płytkę.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar