2020-03-02

Profilaktyka

Prebiotyki i probiotyki - Jakie są ich funkcje i jak dostarczyć je, gdy nie karmimy piersią?

Mówi się, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Zdanie to podtrzymują zarówno lekarze, jak i położne. W mleku mamy znajduje się wszystko to, co jest najcenniejsze do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, czyli tłuszcze, białko, cukier mleczny oraz probiotyki i prebiotyki, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż nie tylko zasiedlają one układ pokarmowy dziecka już od pierwszych chwil życia, ale także chronią układ pokarmowy przed groźnymi drobnoustrojami.

 

 

 

Czym są probiotyki i prebiotyki w mleku matki?

Probiotyki to dobroczynne bakterie, których zadaniem jest uszczelnianie ścian nabłonka jelitowego w taki sposób, aby do krwiobiegu nie przedostały się żadne patogeny. Podnoszą one także odporność dziecka, dzięki czemu organizm jest w znacznie mniejszym stopniu podatny na choroby. Prebiotyki to z kolei substancje pokarmowe, które stymulują wzrost aktywności i ilości bakterii probiotycznych. Oznacza to, że do prawidłowego działania bakterii probiotycznych, potrzebne jest dostarczanie prebiotyków, pełniących funkcję wzmacniającą. Ponadto probiotyki:

  • chronią dziecko przed ryzykiem alergii,
  • skracają czas i zmniejszają bolesność kolek,
  • regulują trawienie,
  • regenerują florę bakteryjną po przebytych biegunkach,
  • przyczyniają się do odbudowy flory po przebytej antybiotykoterapii,
  • mają wpływ na nastrój dziecka.

Jakie i prebiotyki probiotyki można znaleźć w mleku mamy?

Skład mleka mamy zależy jest od diety, wieku oraz szeregu innych czynników. Zawarte jest w nim ponad 700 różnych szczepów bakterii, wśród których znajdują się bakterie z grupy Lactobacillus i Bifidobacterium. Bakterie te zasiedlają florę bakteryjną dziecka, stanowiąc szczelną barierę dla szkodliwych bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Probiotyki te doskonale chronią dziecko przed wieloma chorobami. Specjaliści uważają, iż pokarm matki jest najlepszym, naturalnym synbiotykiem, czyli połączeniem zarówno bakterii prebiotycznych i probiotycznych.

Jak dostarczyć dziecku prebiotyki i probiotyki, kiedy nie można karmić piersią?

Przewód pokarmowy dziecka w łonie matki jest jałowy. Oznacza to, że nie zasiedlają go jeszcze żadne bakterie. Pierwsze bakterie pojawiają się w organizmie dziecka w momencie pęknięcia worka owodniowego, a następnie w trakcie porodu, kiedy dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny. Kolejna porcja dobrych bakterii dostarczana jest wraz z siarą i późniejszym mlekiem matki. Niestety nie każda kobieta może karmić piersią. Utrudnienie może stanowić brak pokarmu lub choroby matki, które uniemożliwiają dostarczanie pokarmu dziecku. Co zatem robić należy zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje się podawanie dziecku mleka modyfikowanego. Należy jednak zwrócić uwagę na jego skład oraz zawartość poszczególnych substancji odżywczych. Mleko modyfikowane to także doskonała forma wspierania rozwoju mikroflory dziecka w przypadku, kiedy dziecko pojawiło się na świecie przez cesarskie cięcie. Producenci, tacy jak HiPP tworzą formuły oparte na składzie zbliżonym do mleka matki (np. HiPP 2 Combiotik), co gwarantuje dziecku zdrowie i prawidłowy rozwój. W ofercie marki znajdują się także produkty kosmetyczne, a także szereg cennych rad dla rodziców dotyczących ciąży, żywienia, pielęgnacji i rozwoju dziecka. HiPP tworzy produkty z prawdziwą pasją i zaangażowaniem, dlatego warto przyjrzeć się ofercie marki nieco bliżej.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar