2019-12-30

Diety

Ważne zadanie – oczyszczanie. Przegląd pomysłów na wsparcie wątroby

Wątroba jest jednym z organów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu z toksyn. Żeby dobrze sobie radziła, czasem potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Jest kilka czynników, które wpływają na jej wydajność i prawidłową pracę. Jednym z nich jest dieta, która pomoże wątrobie oczyścić się z niepożądanych substancji. W tekście podpowiemy, jak najlepiej o nią zadbać i co może jej pomóc w spełnianiu tego ważnego zadania.

 

 

Dieta oczyszczająca – od czego zacząć?

Wątroba jest wyjątkowym narządem w ludzkim ciele. Nie tylko dlatego, że wykonuje ponad 500 różnych procesów, aby utrzymać dobrostan organizmu. Jako jedyny organ w ciele człowieka posiada zdolność do regeneracji – może odbudować znaczną część usuniętego lub uszkodzonego fragmentu. Pozwala to na pobranie do 25% jej masy w celu przeszczepu bez większego szwanku dla dawcy. Sami jednak możemy ograniczać i zaburzać proces regeneracji wątroby poprzez nieodpowiednią dietę, nadużywanie alkoholu lub silną farmakologię. Dlatego warto się o nią odpowiednio zatroszczyć.

Aby to zrobić, należy zadbać o ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie czynników szkodzących wątrobie. Ograniczenie spożywanego alkoholu, a na pewno zmniejszenie częstotliwości jego picia będzie bardzo znaczące dla tempa jej regeneracji. Redukcja ilości smażonych potraw w diecie także ma znaczenie. Tłuste i ciężkostrawne posiłki zamień na lżejsze pokarmy – np. zamiast smażonej cebulki z grzybami jako dodatku do mięsa sięgnij po surówkę lub sałatę z pomidorami i oliwą z oliwek. Zwiększ także częstotliwość posiłków, zmniejszając jednocześnie ich porcje. Lepiej w ciągu dnia zjeść 4-5 razy mniejszy posiłek niż 2-3 większą porcję.

Dodatkowe wsparcie – naturalne suplementy

Aby wesprzeć i skrócić dość długi – bo niemal ośmiotygodniowy proces oczyszczania i regeneracji wątroby – możemy wzbogacić dietę w odpowiednie substancje. Możemy je znaleźć np. w algach z rodziny Chlorella, które mają właściwości detoksykujące. Ich budowa pozwala na absorbowanie toksyn z otoczenia, a następnie ich usuwania. Przy odpowiedniej dawce tego naturalnego suplementu możemy znacząco wesprzeć wątrobę w procesie oczyszczania się i szybciej przywrócić jej pełną wydajność. A to pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pamiętajmy jednak, by – w razie wątpliwości czy problemów – zwrócić się o pomoc do lekarza.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar