2019-12-28

Włosy

Emolienty w pielęgnacji włosów. Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Dobra pielęgnacja włosów to nie tylko zwykły szampon i odżywka. Korzystnie jest również wesprzeć pasma emolientami, zapewniającymi odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie. Jaki efekt przyniesie taki zabieg? I komu najbardziej potrzebna jest tego typu pielęgnacja? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdują się w naszym poradniku.

 

 

Za co cenimy te kosmetyki?

Emolienty do włosów są produktami, których najważniejszym zadaniem jest ochrona oraz nawilżenie włosów. Działają w nich różne czynniki aktywne. Jednym z nich jest aminokwas o nazwie L-arginia, który naturalnie występuje we włóknach. Co ważne, jest on niezbędny w procesie odbudowy struktury pasm. Po zastosowaniu emolientów dochodzi do odżywienia cebulek włosów, a także stymulacji aktywności komórek, które leżą u podstaw procesów tworzenia się łodyg włosów.

Poza tym niektóre z aminokwasów zawarte w tych produktach mają za zadanie nawilżyć skórę głowy. Inne natomiast przenikają głęboko w strukturę włosa po to, by poprawić i zregenerować ich zniszczone obszary oraz odbudować strukturę keratyny. Atutem takiego szamponu jest jego delikatność dla nadwrażliwej skóry oraz to, że łagodzi podrażnienia i minimalizuje uczucie świądu.

Szampon z emolientem – na co uważać?

Składniki te mają bardzo dobroczynny wpływ zarówno na naszą skórę, jak i włosy. Niestety nie zawsze pozbawione są one zbędnych substancji, które mogą mieć działanie szkodliwe. Co należy do tej grupy?

Zazwyczaj chodzi o składowe mające na celu przedłużenie trwałości produktu lub poprawę jego walorów zapachowych, kolorystycznych. Wykluczone powinny być wszelkie parabeny, konserwanty, silikony. Nie tylko podrażniają skórę, ale mogą też doprowadzić do uszkodzenia jej struktury. Warto sprawdzić, na której pozycji na liście składowych produktu zostały umieszczone. Im będą wyżej, tym więcej znajduje się ich w produkcie.

Dodatkowo dobrze jest zwracać uwagę na to, jakie pochodzenie mają zawarte w kosmetykach emolienty. Naturalne (posiadają oleje i masła roślinne), czy syntetyczne (np. trójglicerydydy i polimery)?

Stosowanie szamponu z emolientami – jak to zrobić dobrze?

Nie zawsze konieczne jest codzienne pielęgnowanie włosów emolientami. Kiedy pasma są zdrowe, może nawet dojść do przeciążenia pasm. Dlatego warto zwracać swoją uwagę na odpowiednią częstotliwość pielęgnacji i ilość stosowanego produktu.

Emolienty do włosów sprawdzają się wtedy, kiedy włosy są szorstkie lub się puszą. Dodatkowo taki szampon to sposób na szybką i skuteczną pielęgnację. Produkty są bardzo komfortowe w użytkowaniu, wystarczy wycisnąć niewielką ilość preparatu na dłonie, a następnie nanieść na wilgotną skórę głowy. Ostatni krok to wmasowanie kosmetyku i dokładne umycie włosów. Na koniec wszystko spłukujemy wodą, delikatnie osuszamy.

Warto przeczytać również: https://www.eloderm.pl/dla-doroslych/emolienty-dlaczego-warto-stosowac-je-u-doroslych

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar