2019-10-24

KSIĄŻKA

Dziewczynki, które stały się żonami

"Matka powiedziała mi, że mój mąż przyniesie mi zabawki i zaopiekuje się mną jak jedną ze swych córek, a wszystko co muszę robić, to go słuchać"


W samej Jordanii codziennie zawieranych jest około trzydzieści małżeństw, w których panną młodą jest nieletnia dziewczyna. Przyzwolenie na takie małżeństwo tłumaczone jest tradycją i religią, ale często wynika też z biedy.

Dziewczynki od dziewiątego roku życia zmuszane są do spełniania małżeńskich obowiązków. Często umierają już w noc poślubną lub przy pierwszym porodzie. Przerywają naukę, a zdane na łaskę męża i jego rodziny stają się darmową siłą roboczą.

I choć media czasem o tym mówią, a wielcy tego świata nawet się z tym nie zgadzają, to koszmar dziewczynek wciąż trwa! "Wakacyjne małżeństwa", zmuszanie do prostytucji, honorowe morderstwa, praca ponad siły, to rzeczywistość wielu dziewcząt poniżej osiemnastego roku życia.

 
Opis:

 

"Jestem nieletnią żoną" Laila Shukri

 Wstrząsająca historia nieletniej dziewczynki, która musiała stać się żoną.

Opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shurki wysłuchała jej, aby móc opowiedzieć ją światu.

Pochodząca z Jordanii dwunastoletnia Salma chodzi do szkoły i pilnie się uczy. Marzy, żeby w przyszłości zostać lekarzem i pomagać dzieciom. Jednak jej rodzina ma w stosunku do niej inne plany. W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Rozpoczyna się koszmar na który nie przygotowała ją własna matka…

Jak w XX wieku wyglądają małżeństwa dorosłych mężczyzn z dziećmi? Czy dziecko może powiedzieć "nie"? Brutalna rzeczywistość o której świat woli milczeć.

Laila Shukri - ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką mieszkającą w krajach arabskich i podróżującą po całym świecie. Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale już planuje kolejną podróż. Niezależnie od tego, czy zatrzyma się na dłużej w pustynnej oazie czy w ociekającym luksusem hotelu, udaje jej się dotrzeć do najgłębszych sekretów świata arabskiego. Po całym dniu uwielbia zasiąść na tarasie i napić się campari. W 2014 roku ukazała się "Perska miłość", jej debiut powieściowy, który podbił serca polskich czytelniczek. Kolejne tytuły: "Byłam służącą w arabskich pałacach", "Perska zazdrość", "Jestem żoną szejka", "Perska namiętność", "Byłam kochanką arabskich szejków", "Perska nienawiść", "Jestem żoną terrorysty" i "Perska zmysłowość", trafiły na listy bestsellerów i sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar