2019-09-25

WARTO WIEDZIEĆ

Atrakcyjne rabaty – przepis na udane zakupy

Zakupy spożywcze robimy przynajmniej raz w tygodniu, część z nas nawet częściej. Nie są one czynnością szczególnie skomplikowaną – wystarczy pójść do sklepu, nabyć kilka produktów, i już. Jeśli możemy pozwolić sobie na taką beztroskę – świetnie. Ale bywa, że chcemy wydać mniej pieniędzy, odłożyć na jakiś cel czy po prostu oszczędzić. Wtedy sklepy proponują nam różne promocje i rabaty. W jaki sposób właściwie je wykorzystać i jak zaplanować zakupy, by skorzystać na nich jak najbardziej? Mamy kilka rad.

 

 


Po pierwsze: przygotuj się

 

Jeśli twoje zakupy obejmują trzy produkty i zajmują pięć minut, ten punkt nie jest konieczny. Ale jeśli wybierasz się na większe zakupy, które zajmą więcej czasu, pamiętaj, by wcześniej odpowiednio się do nich przygotować. Najlepiej pójść na zakupy wypoczętym i najedzonym (to ważne, głodni – kupujemy więcej niepotrzebnych rzeczy), mając do dyspozycji odpowiednio dużo czasu, byśmy nie musieli się spieszyć. Decyzje podejmowane w pośpiechu zwykle nie są najlepsze.

 

Po drugie: zrób listę


 

Lista zakupów to rozwiązanie znane od dziesięcioleci. Kiedyś miała za zadanie pomóc w zapamiętaniu wszystkich potrzebnych nam produktów. Dziś bardziej przypomina nam o tym, jakich produktów nie potrzebujemy. Sklepy prześcigają się w bogactwie prezentowanej oferty, a atrakcyjne rabaty przekonują, że warto sięgnąć po wiele produktów, których – jak się później okazuje – wcale nie potrzebujemy. Dlatego przygotowanie w domu listy potrzebnych rzeczy zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym pozwala nam sprawdzić stan naszych zapasów, o którym nie musimy pamiętać, będąc już w sklepie.

 

Po trzecie: wykorzystaj rabaty

 

Rabaty to doskonała okazja, do sięgnięcia po nowe produkty, które możesz poznać (i może polubić) za mniejsze pieniądze. Ale przede wszystkim rabaty sprawdzają się podczas kupowania produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni i z których korzystamy często. W takich sytuacjach, by rabaty wykorzystać w pełni, warto zrobić solidne zapasy. Dotyczy to, rzecz jasna, jedynie tych produktów, które możemy bezpiecznie przechowywać. Sprawdzi się idealnie przy niektórych produktach spożywczych, które mają długą datę przydatności do spożycia (większość „suchych” produktów jak kasze, ryż, płatki owsiane itd., herbata i kawa, konserwy). Jeśli dysponujemy większym zamrażalnikiem, część produktów możemy przechowywać także w ten sposób, choć warto zapoznać się z informacjami odnośnie do przechowywania zamieszczanymi na opakowaniach.

 

Po czwarte: analizuj


 

Jeśli chcesz optymalizować swoje zakupy, rabaty będą pomocne, ale nie wystarczające. Każdy z nas jest inny, ma inne nawyki i zachowania – także podczas zakupów. Dlatego nie wyrzucaj od razu paragonów. Zachowaj je i poświęć jeden wieczór w miesiącu, by przeanalizować minione wydatki. Już po kilku miesiącach będziesz mógł zauważyć, jakie zbędne rzeczy kupujesz, gdzie „uciekają” pieniądze i jak załatać niejedną dziurę w domowym budżecie.

 

Udane zakupy wymagają pewnych starań, jednak warto je poczynić. Dzięki temu zostanie nam więcej pieniędzy, a jednocześnie wzrośnie nasza satysfakcja, ponieważ będziemy mieli poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
 

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar