2019-08-14

WARTO WIEDZIEĆ

Czym wyczyścić żelazko? 4 niezawodne sposoby

Na dobry stan żelazka wpływa nie tylko używanie odpowiedniego rodzaju wody, ale również regularne dbanie o ten sprzęt. Jeśli zdarzy Ci się to zaniedbać, efekty zauważysz zarówno na stopie żelazka, jak i na samych prasowanych materiałach. Jeśli nie wiesz, jak szybko i efektownie usunąć przypalenia na żelazku i jak delikatnie o nie zadbać, poznaj nasze 4 sprawdzone sposoby i wypróbuj jeden z nich.

 

 

Sól i gazeta, czyli niezastąpiona metoda naszych babć
Ta znana od lat metoda wciąż może być z powodzeniem stosowana do uratowania zniszczonego żelazka. Szczególnie warto zastosować ją w przypadku przypalonej stopy. Przygotuj większy kawałek papieru lub wyrwij kartkę z gazety. Włącz żelazko i ustaw średnią temperaturę, bez funkcji pary. Na gazetę wysyp tyle soli, by powstała jej gruba warstwa. Następnie prasuj gazetę, wykonując koliste ruchy do momentu, aż osad zniknie. Wyłącz żelazko i pozwól mu wyschnąć, a pozostałości po soli usuń szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie.
 
Idź do kuchni, sięgnij po ocet!
Ocet to produkt posiadający tak szerokie zastosowanie w kuchni i poza nią, że warto mieć go zawsze w domu. Po ocet sięgnij również wtedy, gdy chcesz wyczyścić żelazko. Zabrudzenia znikną szybko i trwale. Oprócz octu przygotuj sól, delikatną gąbkę kuchenną (zrezygnuj z drapiących czyścików) i gumowe rękawice, dzięki którym zabezpieczysz dłonie przed działaniem środków czyszczących.
 
Pół szklanki octu wymieszaj z dwiema łyżeczkami soli i delikatnie podgrzej miksturę. Zamocz w niej gąbkę i delikatnie pocieraj powierzchnię stopy. Trudnodostępne miejsca, takie jak otwory parowe, możesz wyczyścić za pomocą patyczków higienicznych zamoczonych w substancji. Po wyschnięciu płynu przetrzyj stopę ściereczką zamoczoną w wodzie.
 
Soda – remedium na zabrudzenia
Z mocno przypaloną powierzchnią poradzi sobie również soda oczyszczona. Połącz sodę z wodą destylowaną w proporcjach 1:2. Papkę nałóż na całą powierzchnię zimnego, odłączonego od prądu żelazka i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie sięgnij po gąbkę do mycia naczyń, zwilż ją wodą i za jej pomocą delikatnie ściągnij pastę. Następnie wyczyść stopę do sucha czystą gąbką lub ścierką. Uwaga – tej metody nie wolno wykorzystywać w przypadku żelazka teflonowego. Soda może uszkodzić strukturę jego stopy.
 
Profesjonalne preparaty
Jeśli domowe środki nie zdały egzaminy, warto wypróbować profesjonalne środki do czyszczenia żelazek. Są bezpieczne i przetestowane, a ponadto najczęściej nie potrzeba wiele czasu, aby zauważyć zadowalający efekt. Do tego typu preparatów zalicza się między innymi sztyfty do czyszczenia, ściereczki lub płyny. Jeśli chcesz przeczytać więcej o domowych i nie tylko sposobach na wyczyszczenie żelazka, sprawdź artykuł: https://www.neonet.pl/blog/jak-wyczyscic-zelazko.html, który szczegółowo opisuje sprawdzone metody.
 
Usuwanie kamienia z żelazka parowego
Oprócz czyszczenia stopy żelazka nie możemy zapomnieć również o wnętrzu urządzenia. Jeśli korzystasz z prasowania parowego, w pojemniku na wodę z czasem zbiera się kamień, który należy regularnie usuwać. Tu z pomocą znowu przychodzi ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1 i roztworem wypełnij zbiornik żelazka w ¼. Następnie podłącz żelazko do prądu i włącz funkcję pary, która rozpuści osad i wyprowadzi go na zewnątrz urządzenia. Po wylaniu octu z wody nalej do pojemnika wodę destylowaną i przeprasuj materiał, np. bawełnianą ściereczkę, by pozbyć się resztek octu i osadu.
 
Warto wiedzieć, że niektóre nowsze modele żelazek posiadają wbudowany pojemnik na kamień, który podczas prasowania zbiera cząsteczki kamienia. Aby się ich pozbyć, wystarczy raz na miesiąc lub dwa wysunąć pojemnik, a zanieczyszczenia wylać do zlewu. Taką opcję posiadają m.in. urządzenia marki Philips, które znajdziesz pod tym adresem: https://www.neonet.pl/philipssklep.html.
 
Jeśli okaże się, że Twoje stare żelazko jest zbyt zaniedbane, wybór nowego nie powinien sprawiać problemów. Obecnie każdy znajdzie model dopasowany do siebie. Oprócz tradycyjnych żelazek na rynku znajdziemy również wydajne generatory pary, które radzą sobie z zagnieceniami również pracując w pionie. Te i inne rozwiązania znajdziesz w sklepie Neonet: https://www.neonet.pl/do-domu/zelazka.html.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar