Diky

2019-07-05

TECHNOLOGIA

Kiedy przydaje się duża przekątna ekranu w smartfonie?

Smartfony to dziś urządzenia, bez których trudno się obejść. Trudno też pozostać przy jednej podstawowej funkcji telefonu – dzwonieniu i SMS-owaniu, gdy urządzenia mobilne dostarczają tak wiele różnych możliwości. Podczas gdy dawniej usiłowano zmniejszyć rozmiary telefonów, aby było je jak najwygodniej przenosić, dziś producenci oferują coraz większe przekątne ekranów. Czy postęp w tę stronę jest potrzebny?

 
 
 
 
Dlaczego dawniej minimalizowano rozmiary?
 
Pierwsze telefony komórkowe nie bez powodu nazywano „cegłami”. Ciężarem i rozmiarami przypominały faktycznie cegły. Trudno wtedy było operować takim telefonem, nie mówiąc o noszeniu go w kieszeni jeansów. Starano się więc „upchnąć” całą elektronikę w jak najmniejszych rozmiarach, tworząc coraz bardziej kompaktowe telefony. Idealnie mieściły się one w dłoni i pozwalały się nosić wszędzie, nawet w najmniejszych torebkach i ciasnych kieszeniach!
 
Coraz większe przekątne ekranu
 
Z biegiem czasu ekrany telefonów komórkowych zaczęły ewoluować. Gdy pojawiły się pierwsze mobilne aparaty fotograficzne, konieczne były większe rozmiary ekranów. Wówczas przeszkodą stawała się obszerna klawiatura. Tak właśnie stworzono klawiaturę ekranową, dzięki której można było zyskać ekran o rozmiarach całego telefonu! Gdy pojawiały się coraz to nowsze funkcjonalności, aplikacje, gry na smartfony oraz coraz lepsze aparaty, zaszła potrzeba stopniowego zwiększania przekątnej ekranu, by wygodniej było z nich korzystać.

Współczesne przekątne
 
Dziś rozmiary ekranu smartfona mogą sięgać nawet 7,3", jak w przypadku Galaxy Fold. To rozmiar przypominający niewielki tablet – więc już zbyt wielki, by można było go traktować jak klasyczny smartfon, do noszenia w kieszeni. Wymyślono zatem składany smartfon, który w razie potrzeby można złożyć i rozmiarami nie różni się od innych modeli. Podobnie dużymi rozmiarami przekątnej, powyżej 6", cieszy się też na przykład Huawei P30 Lite, który jednak nie ma funkcji składania. To opcja dla tych, którzy zawsze lubią mieć wszystko w dużym rozmiarze.

Po co tak duży ekran?
 
Dawniej, gdy telefon służył tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów, w zupełności wystarczał miniaturowy kwadracik z tekstem. Dziś, gdy w smartfonach przeglądamy złożone strony internetowe z mnóstwem małych elementów, składany smartfon może być przydatny, by widzieć lepiej nawet drobne elementy i łatwiej trafiać w nie palcami. Galaxy Fold lub inny model telefonu z przekątną powyżej 6" jest bardzo użyteczny także wtedy, gdy chcemy skorzystać z mapy, nawigacji samochodowej lub przejrzeć swój plan zajęć na uczelni, rozpisany w dużym formacie. Współcześnie bardzo cenimy sobie lekkość i niewielkie rozmiary smartfonów, dzięki którym możemy zawsze mieć je przy sobie. Z drugiej jednak strony niewielki ekran znacząco utrudnia korzystanie z pełnego zakresu możliwości smartfona.
 
Warto więc, wybierając nowy smartfon, zwrócić uwagę na te duże lub innowacyjne modele, składane w razie potrzeby, jak Galaxy Fold. Jest to rozwiązanie na miarę naszych czasów, pozwalające korzystać z wielu aplikacji jednocześnie na jednym ekranie – coś, co było dotychczas nieosiągalne na ekranach z mniejszymi przekątnymi! Dziś postęp cywilizacyjny jest tak błyskawiczny, że kwestie techniczne szybko dorównują zaawansowanym potrzebom użytkowników.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar