2019-05-08

DZIECIAK

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

 Każdy rodzic to przede wszystkim nauczyciel swojego dziecka. Jego zadaniem jest nie tylko pokazanie świata malcowi, ale też wytłumaczenie mu, jak wykonywać podstawowe czynności higieniczne. Korzystanie z toalety, czesanie włosów to jedne z nich. Oprócz tego bardzo ważną sprawą jest nauka mycia ząbków. Warto to zrobić z głową. Tak, aby nie zrazić małego człowieka do tego obowiązku i traktowało go jako dobrą zabawę. Poniżej najważniejsze wskazówki, które warto mieć na uwadze.

 

 

 

Cel szczotkowania zębów – usunięcie płytki nazębnej!

Zastanawiasz się, jak myć zęby swojego dziecka i co ważne, robić to prawidłowo?  Najważniejszym zadaniem czyszczenia zębów jest usunięcie płytki nazębnej. To ona bowiem odpowiedzialna jest za demineralizację zębów, ponieważ razem z pozostałością spożytych cukrów doprowadza do obniżenia pH w ustach i rozpuszczenia powierzchniowej warstwy szkliwa.

Skuteczne szczotkowanie zmniejsza to ryzyko, dlatego mycie zębów należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Właściwie od pojawienia się pierwszego zęba. Wówczas stosujemy pasty z niewielką zawartością fluoru 1000ppm i to w bardzo małej ilości.

Jak myć zęby? Akcesoria – podstawa dobrej nauki

Mycie zębów to przede wszystkim zadanie dobrej pasty i szczoteczki do zębów. Odpowiednia to taka, która jest dopasowana do delikatnych dziąseł małego człowieka. Z włosiem, które określane jest jako soft. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy maluch nie ma jeszcze wszystkich ząbków.

Oprócz tego liczy się również to, jak dana szczoteczka wygląda. Także i tutaj rodzic ma duże pole do popisu. Może wybrać ulubiony kolor dziecka, motyw bajkowy, czy nietypowy kształt. Dodatkowe atrakcje to szczoteczki, które świecą lub wygrywają jakąś melodyjkę. Czas takiego efektu to zazwyczaj 2 do 3 minut, czyli tyle, ile potrzeba maluchowi do prawidłowego mycia zębów.

Można też zadbać o to, aby dziecko miało swój wyjątkowy kubek. A także pastę, której smak polubi. Dlatego warto poszukać tej ulubionej, bananowej, malinowej a może po prostu delikatnej miętowej. Albo takiej, która zmienia kolor?

Oprócz tego możecie kupić specjalne lusterko dla swojego dziecka. Takie, które nakleja się na ścianę w wybranym miejscu. Jest ono bardzo bezpieczne dla młodego człowieka i przy okazji pozwala mu przyjrzeć się wykonywanej przez siebie czynności. To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza wtedy, kiedy Wasze rodzinne lustro umieszczone jest wysoko.

Nauka mycia zębów – potrzebne wsparcie rodzica!

Ogromne znaczenie ma tutaj wsparcie rodzica. Powinien on monitorować czynności wykonywane przez malca. Dobrym pomysłem jest mycie ząbków razem z dziećmi. Przecież kochają one naśladować dorosłych, jest to jedna z ich ulubionych zabaw. Możecie też zadbać o swoje ząbki nawzajem. Będzie przy tym bardzo dużo śmiechu i dobrego humoru.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar