2019-04-24

Twarz

Laserowe usuwanie naczynek – od czego zależy skuteczność zabiegu?

Popękane naczynka na twarzy to poważny problem natury estetycznej, który najczęściej trudno jest zamaskować makijażem. Z czasem problem nasila się, a pojedyncze naczynka na twarzy ewoluują w kierunku rozlanych zmian o charakterze rumienia. Aby temu zapobiec, warto zadbać o zlikwidowanie pierwszych naczynek, jakie zauważymy na skórze. Jakie są sprawdzone sposoby na naczynka? O tym porozmawiamy z ekspertem – kosmetologiem Pauliną Nowak z centrum laseroterapii Neonia z Krakowa.

 

 

 

 

- Skąd się biorą problemy z pękającymi naczynkami na twarzy?

 

Poszerzone naczynka na twarzy to problem natury estetycznej, dotykający przede wszystkim osób o cerze wrażliwej. Zmiany tego typu to nic innego, jak poszerzone naczynka krwionośne przeświecające przez cienką i delikatną skórę twarzy. Pojawienie się naczynek w dużej mierze wynika z naszych predyspozycji osobniczych, nie bez znaczenia jest także występowanie zaburzeń hormonalnych, nadciśnienia tętniczego czy innych chorób krążenia. Oczywiście to nie jedyne przyczyny pękających naczynek – nie zawsze są one manifestacją problemów ze zdrowiem. Bywają bowiem konsekwencją narażenia skóry na działanie czynników środowiskowych, takich jak skrajne temperatury, promieniowanie słoneczne, a także palenie papierosów czy stosowanie niewłaściwej diety.

 

- Nieestetyczna siateczka rozszerzonych naczynek, widoczna na twarzy – to problem coraz większej liczby osób. Zauważenie takich niepożądanych zmian skórnych sprawia, że sięgamy po kremy na rozszerzone naczynka, eksperymentujemy także z innymi domowymi sposobami na popękane naczynka. Czy słusznie?

 

Cera naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Zasadne jest zatem stosowanie kremów dedykowanych temu rodzajowi skóry oraz unikanie czynników, które sprzyjają rozszerzeniu naczynek. Ale to za mało, gdyż w przypadku popękanych naczynek na twarzy domowe sposoby walki z problemem mają jedynie znaczenie pomocnicze. Konieczne jest definitywne pozbycie się problemu, a nie jedynie jego maskowanie. I tu z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinecie medycyny estetycznej. https://neonia.com.pl/problem-zabieg/zamykanie-naczynek/

 

- Zamykanie naczynek na twarzy to przede wszystkim zabiegi laserowe. Czy tego typu terapię można przeprowadzić w domowym zaciszu?

 

Domyślam się, że pytanie dotyczy domowego lasera do zamykania naczynek. Nie ryzykowałabym z takim sprzętem – nie usunie naczynek, a jego użycie może skutkować poparzeniami skóry i pojawieniem się przebarwień. Taka aparatura w żaden sposób nie dorówna parametrom pracy profesjonalnego lasera obsługiwanego przez eksperta. Aby zabieg zamykania naczynek na twarzy był skuteczny, a zarazem bezpieczny, konieczne jest indywidualne dostosowanie parametrów pracy lasera do konkretnych zmian naczyniowych. A to możliwe jest wyłącznie w gabinecie medycyny estetycznej.

 

- Jaki jest najskuteczniejszy laser na naczynka?

 

Dobrze, gdy aparatura stosowana do redukcji popękanych naczynek na twarzy umożliwia takie dopasowanie parametrów pracy lasera, aby wiązka światła była selektywnie pochłaniania wyłącznie przez hemoglobinę, a nie przez melaninę skóry. Co w ten sposób zyskujemy? Światło lasera oddziałuje na hemoglobinę, czyli barwnik krwi zlokalizowany w naczynkach krwionośnych. W poszerzonych naczynkach krwionośnych zajdzie selektywne zjawisko fototermolizy, co prowadzi do obkurczenia naczynek i ich zaniku. Jednocześnie wiązka lasera nie jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik skóry, co minimalizuje ryzyko poparzeń i przebarwień. Takie wysokie wymagania spełnia laser Alma Harmony XL Pro Dye VLhttps://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-i-usuwanie-przebarwien/ który umożliwia bardzo skuteczne i bezpieczne usuwanie poszerzonych naczynek. Dzięki zastosowaniu tak zaawansowanej technologii nie pozostają żadne niepożądane ślady po zamykaniu naczynek. Jedynie bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie skóry oraz ciemnienie zmian naczynkowych, co jest naturalną konsekwencja ich koagulacji i obumarcia.

 

- Jak przebiega zabieg zamykania naczynek laserem? Ile zabiegów jest potrzebnych?

 

Zabieg usuwania naczynek laserem zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską, mającą na celu ocenę zmian skórnych oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Nie zawsze bowiem można wykonać zamykanie naczynek na twarzy. Przeciwwskazania to padaczka, nowotwory, infekcje skórne, skłonność do powstawania blizn przerostowych oraz świeża opalenizna. Zabieg usuwania naczynek laserem polega na przyłożeniu głowicy lasera do obszarów skóry, przez które przeświecają naczynka. Emisji wiązki lasera może towarzyszyć uczucie pieczenia. Zabieg trwa kilka – kilkanaście minut. Po zabiegu ważne jest unikanie ekspozycji na słońce, korzystanie z sauny czy solarium, spożywanie alkoholu czy intensywne ćwiczenia. Takich zaleceń pozabiegowych należy przestrzegać przez okres siedmiu dni. Ilość zabiegów koniecznych dla całkowitego pozbycia się problemu jest uwarunkowana rozległością zmian oraz głębokością umiejscowienia naczynek. Efekt zauważalny jest już po pierwszym zabiegu, ale niekiedy konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 4 tygodni.

Centrum laseroterapii i medycyny estetycznej Neonia

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar