2019-03-18

Profilaktyka

Tabletki na cholesterol - jak obniżyć poziom złego cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu to niemalże choroba cywilizacyjna. Do podwyższonego poziomu cholesterolu LDL, czyli „złego cholesterolu”, przyczynia się m.in. niewłaściwa dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, cukry proste i niskiej jakości węglowodany, a także brak ruchu i siedzący tryb życia. Na cholesterol wpływa także m.in. genetyka. Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu polega przede wszystkim na zmianie stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny, a w szczególnych przypadkach na terapii farmakologicznej. A czy istnieją tabletki na cholesterol bez recepty?

 

 

Co to jest cholesterol?
O podwyższonym poziomie cholesterolu słyszy się bardzo często. Czym więc tak naprawdę jest i czy rzeczywiście wyrządza on same szkody? Otóż cholesterol, w odpowiedniej ilości, jest bardzo przydatny. To organiczna substancja tłuszczowa, która znajduje się w każdej komórce Twojego ciała. Odpowiada m.in. za wchłanianie witamin D, przyczynia się do produkcji niektórych hormonów, a także jest potrzebny do prawidłowej pracy mózgu. Cholesterol występuje naturalnie w Twoim organizmie, ale dodatkowo dostarczasz go do swojego ciała wraz z produktami zwierzęcymi i nasyconymi kwasami tłuszczowymi. 
 
Cholesterol krąży po Twoim organizmie w połączeniu z białkami (proteinami). I wraz z tymi białkami tworzy lipoproteiny. Wyróżnia się dwie frakcje cholesteroli: HDL (zwany potocznie „dobrym cholesterolem”) i LDL (czyli „zły cholesterol”). Frakcja cholesterolu LDL odkłada się w ścianach tętnic, co może prowadzić do miażdżycy. A to z kolei jest bezpośrednim zagrożeniem dla serca i dla mózgu. Z kolei frakcja HLD ma możliwość zabierania ze sobą złego cholesterolu, który odłożył się w ścianach tętnic.

Tabletki na cholesterol
Kiedy masz przekroczoną normę cholesterolu, lekarz może przepisać Ci leki na obniżenie cholesterolu. Zazwyczaj zrobi to, jeżeli zmiana trybu życia na bardziej aktywny i diety, na taką z obniżoną zawartością cholesterolu, nie pomagają. Pamiętaj jednak, że to lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, może przepisać Ci na receptę dobre tabletki na cholesterol. 
 
Do leków na receptę stosowanych na obniżenie cholesterolu należą: statyny, inhbitory wchłaniania cholesterolu, żywice jonowymienne, fibraty i niacyna. Kiedy bierzesz tabletki na cholesterol, możesz zobaczyć, że Twoje wyniki znacznie się poprawią. Czy można odstawić tabletki na cholesterol? Z pewnością nie można robić tego na własną rękę. O tym, czy leki przepisane na receptę można odstawić i w jaki sposób to zrobić, powinien zdecydować lekarz. 
 
Na obniżenie cholesterolu LDL mogą też pomagać tabletki ziołowe na cholesterol, które możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/serce-i-krazenie/miazdzyca-i-cholesterol. Mogą one zawierać takie składniki jak: olej lniany, babka płesznik, wyciąg z dzikiej róży czy wyciąg z czosnku. Możesz też brać tabletki na obniżenie cholesterolu z monakoliną K, która jest naturalnie występującą statyną w nasionach czerwonego ryżu. 

Jak obniżyć cholesterol domowymi metodami?
Najlepszym lekiem na obniżenie cholesterolu LDL jest zdrowa dieta. Pamiętaj, że cholesterol LDL znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Im więcej więc tłuszczów roślinnych wprowadzisz do swojej diety, tym lepiej. 
 
W obniżeniu poziomu cholesterolu pomaga także regularny ruch i aktywny tryb życia. Prowadzone badania pokazują także, że na podwyższony poziom cholesterolu LDL może wpływać stres. Dlatego staraj się często relaksować i dbać o swoje zdrowie psychiczne. 

Warto przeczytać: Wysoki cholesterol – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Podwyższony cholesterol może prowadzić do poważnych chorób serca, a także być zagrożeniem dla mózgu. Jeżeli masz przekroczone normy cholesterolowe lekarz może zapisać Ci tabletki na cholesterol. Bez recepty możesz także stosować produkty ziołowe na obniżenie cholesterolu LDL. Najważniejsza jest jednak zdrowa dieta i ruch. 
 
 
Źródła: 
https://drmax.pl/blog-porady/jak-leczyc-zaburzenia-lipidowe-czyli-co-pomoze-na-wysoki-cholesterol/ 
https://wylecz.to/na-serce/leki-na-obnizenie-cholesterolu/ 
https://wylecz.to/uklad-krazenia/jak-obnizyc-poziom-zlego-cholesterolu/ 
 

Komentarze (2)

Wika (2019-03-29 20:52:44)
regularne badania
@Miłka ma rację. Zmiana diety, wiecej ruchu i stała kontrola. Coraz czesciej zreszta mowi sie o profilaktycznych badaniach. Znajoma dzieki ostatniej akcji jakos na jesieni z diagnostyki dowiedziala sie po badaniach ze powoli zaczyna sie u niej rozwijac cukrzyca.... Wtedy nie skorzystalam, ale teraz obiecywalam sobie ze w wiosennej akcji droga do zdrowia pobiore bon i porobie podstawowe badania zwlaszcza ze za 15 roznych wychodzi polowe taniej niz normalnie
Miłka (2019-03-20 13:44:11)
Zmiana diety
Przede wszystkim zmiana diety! Ryby zamiast mięsa, margaryna zamiast masełka. Nie typowe, polskie jedzenie.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar