2019-03-06

Czy wiesz, że...

Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, profilaktyka

Biegunkę podróżnych rocznie rozpoznaje się u ok. 30-70% turystów podróżujących do krajów strefy tropikalnej i subtropikalnej, zwłaszcza o niższym standardzie higienicznym. O zakażenie bardzo łatwo, bo dochodzi do niego najczęściej poprzez spożycie zakażonej patogenami wody i żywności. Jak sobie z nią radzić?

 

 

Biegunką podróżnych określa się infekcję układu pokarmowego. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób, które dotykają osoby podróżujące do krajów o niskim poziomie higieny. Duże prawdopodobieństwo zachorowania notuje się u turystów udających się do Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i na Bliski Wschód.

Trudno określić, jak często problem ten dotyka wyjeżdżających za granicę Polaków, gdyż w wielu przypadkach pacjenci nie zgłaszają się do lekarzy, choć prawo nakazuje, by zachorowanie na biegunkę zgłosić do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Przyczyny biegunki podróżnych

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie skażonej wody, żywności lub przez brudne ręce (1). Do patogenów najczęściej wywołujących biegunkę podróżnych należą głównie enteropatogeny, w 80% przypadków bakterie, najczęściej szczepy Escherichia coli enterotoksyczne (ETEC, enterotoxigenic Escherichia coli) lub enteroagregacyjne (EAEC, enteroaggregative Escherichia coli). Chorobę wywołać mogą również norowirusy (1).

Jak objawia się biegunka podróżnych?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym objawem jest biegunka. Najczęściej ogranicza się do kilku wypróżnień w ciągu doby. Ma charakter samoograniczający się. Zdarza się jednak, że infekcja ma znacznie poważniejszy przebieg. Biegunka jest wówczas krwawa, pojawia się gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie. W takim przypadku pacjent wymaga hospitalizacji (2).

Leczenie biegunki podróżnych

Najważniejszym elementem leczenia biegunki podróżnych jest nawodnienie organizmu (2, 3). Infekcja oraz specyficzny klimat (wysoka temperatura i wilgotność powietrza) sprawiają, że szczególnie łatwo o odwodnienie.

Najczęściej za biegunkę podróżnych odpowiadają bakterie, stąd konieczność zastosowania odpowiedniego antybiotyku. Ich przyjmowanie zaleca się zwłaszcza wówczas, gdy pacjent skarży się na silny ból brzucha, ma nudności i gorączkę.

Probiotyki a biegunka podróżnych

W apteczce turysty, obok środków przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych, znaleźć powinny się preparaty, takie jak Trilac, Bactilac czy Linex. Probiotyk tego rodzaju zawiera szczepy Lactobacillus rhamnosus oraz Saccharomyces boulardii, które wspomagają ochronę naturalnej mikrobioty jelit. Linex Complex zawiera ponadto witaminy z grupy B i cynk. Są to składniki, które wzmacniają układ odpornościowy. Probiotyki typu Trilac, Osłonik czy Linex znajdują zastosowanie nie tylko przed i w trakcie podróży, ale też podczas antybiotykoterapii oraz w okresach narażenia na stres.

Profilaktyka biegunki podróżnych

W przypadku biegunki podróżnych podstawą jest zachowanie zasad higieny. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw i owoców, zwłaszcza z niewiadomego źródła, np. z ulicznych straganów. Pić należy wyłącznie wodę fabrycznie butelkowaną (1, 2).

W ramach profilaktyki proponuje się też przyjmowanie preparatów z określonym szczepem bakterii probiotycznych, m.in. Trilac lub Linex. Probiotyk warto zażywać na kilka dni przed planowaną podróżą, w jej trakcie oraz po powrocie.

Każdy z nas chciałby, aby podróż przebiegała bez zakłóceń i obfitowała wyłącznie w pozytywne wrażenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak ograniczyć ryzyko zachorowania i wzmocnić mikrobiotę jelitową.

 

  1. Korzeniewski K., Medycyna podróży w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej 2016; 10(6): 283-294.
  2. Mach T., Biegunka podróżnych. W: Szczeklik A. (red.) Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 903–904.
  3. Mach T., Choroby infekcyjne i pasożytnicze przewodu pokarmowego. W: Szczeklik A. (red.) Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 898–917.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar