2019-01-19

Czy wiesz, że...

Jaki termometr wybrać do domowej apteczki?

Już niemalże 10 lat temu za sprawą decyzji Unii Europejskiej termometry rtęciowe zniknęły z taśm produkcyjnych. Było to rozporządzenie jak najbardziej korzystne dla środowiska, a także bezpieczeństwa ludzi, ponieważ opary rtęci mogą być szkodliwe dla zdrowia, a sama rtęć zatruwa ziemię, wodę oraz rośliny. Obecnie zamiast przestarzałych termometrów rtęciowych mamy do dyspozycji różnego rodzaju nowoczesne i bezpieczne termometry bezrtęciowe. Jednak, na jaki model warto się zdecydować?


 
Szklany termometr bezrtęciowy
Ten rodzaj termometrów najbardziej przypomina znane nam z dzieciństwa modele rtęciowe, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które z rozmaitych powodów za nimi tęsknią. Ciecz, która znajduje się w jego wnętrzu zwiększa objętość w zależności od temperatury ciała, co umożliwia jej pomiar. Zgodnie z wymogiem sytuacji lub osobistymi preferencjami, w celu zmierzenia temperatury termometry bezrtęciowe możesz umieszczać pod pachą, w ustach lub doodbytniczo, a wynik pomiaru odczytasz z prostej podziałki liczbowej. Substancje wykorzystane do ich produkcji są bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Poza tym, szklany termometr bezrtęciowy łatwo Ci będzie utrzymać w czystości, jeżeli po każdym pomiarze przetrzesz go ściereczką lub chusteczką nasączoną spirytusem. 
 
Nowoczesne termometry elektroniczne
Nowoczesną alternatywą dla szklanych termometrów są modele elektroniczne. Niektóre z nich działają w kontakcie z ciałem, inne są zupełnie bezdotykowe. Pomiar klasycznym dotykowym termometrem elektronicznym wygląda bardzo podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej termometru bezrtęciowego. Urządzenie możesz włożyć pod pachę, do ust lub do odbytu, a gdy zainwestujesz w specjalną końcówkę – nawet do nosa lub do ucha. Natomiast modele bezdotykowe, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają kontaktu z ciałem człowieka, a jedynie umieszczenia go w niedalekiej odległości od skóry. Takie rozwiązanie przemawia szczególnie do rodziców małych dzieci, którzy nie chcą narażać swoich pociech na dyskomfort spowodowany mierzeniem temperatury doodbytniczo. Niektóre osoby zarzucają termometrom bezdotykowym brak dokładności, ale ta przygana wydaje się być nieco naciągana. Dostępne w sklepach medycznych oraz aptekach modele charakteryzują się dużą dokładnością, jeżeli są używane zgodnie z instrukcją. Oprócz wygody, mogą też zaoferować inne ciekawe funkcje np. możliwość zmierzenia temperatury pomieszczenia lub zapis ostatniego pomiaru. Samo mierzenie temperatury trwa dosłownie chwilę, co również jest ich niewątpliwą zaletą.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar