Konkursy/

2018-12-14

Czy wiesz, że...

Zajadanie stresu – czym skutkuje i jak się tego oduczyć?

Sięganie po jedzenie w sytuacjach stresujących jest dość powszechne wśród ludzi i wynika z wielu różnych przyczyn. Nawyk ten niesie ze sobą wiele konsekwencji – zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu.

 

 

Zajadanie stresu – czy ten problem Cię dotyczy?

Problemy w pracy lub jej utrata, nieporozumienia w związku, trudne egzaminy na uczelni, kłopoty w wychowaniu dzieci lub choroba – każdy z nas inaczej przeżywa stresujące sytuacje. Część osób tę emocjonalną huśtawkę rozładowuje przy pomocy jedzenia, a to prosta droga do nadwagi. Wieczorne podjadanie smakołyków i łakomstwo może być także wynikiem braku poczucia bezpieczeństwa i samotności. Sięgnięcie w takiej sytuacji po przekąskę zagłusza lęki i daje przyjemność. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być jednak więcej i nie wszystkie są proste do wyeliminowania – wtedy konieczne może okazać się spotkanie z psychoterapeutą.

Jak pozbyć się tego nawyku?

Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie, że zbyt częste jedzenie nie rozwiąże naszych problemów, a jedynie może przysporzyć nowych. Nie można więc traktować posiłku jako nagrody lub pocieszenia w zależności od okazji. Ważne jest regularne przyjmowanie pokarmu, w określonych odstępstwach czasowych i zadbanie o formę: jedz przy stole i staraj się, by nic Ci nie przeszkadzało, np. nie oglądaj w tym czasie telewizji. Do jedzenia wybieraj produkty bogate w magnez i o obniżonej wartości kalorycznej, za to bez wyrzutów sumienia sięgaj po owoce i warzywa. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem – dla niektórych może być to joga, dla innych zajęcia taneczne. Pamiętaj także o nieocenionej roli snu i wypoczynku.

Zajadanie stresu a otyłość

Oczywistym efektem podjadania jest przybranie na wadze. Podjadanie, chociaż przynosi chwilową poprawę nastroju, kończy się spadkiem samooceny związanej z nadwagą. Najczęściej szybko zaczynamy stosować dietę, jednak dopóki nie zrozumiemy co stoi za naszym uzależnieniem od jedzenia, problem będzie powracać. Gdy zrozumiesz już co dzieje się w Twojej psychice, zadbaj o ciało. W walce ze zbędnymi kilogramami sprzymierzeńcami są ruch, dieta i właściwie dobrane tabletki na odchudzanie.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar