Konkursy/

2018-12-11

Napoje

Kawowe desery! Słodka rozkosz dla podniebienia

Kto z nas nie lubi kawowych deserów? Latem sięgamy po mrożone napoje, kawy i herbaty natomiast  podczas długich i zimnych wieczorów po coś rozgrzewającego, aromatycznego i słodkiego. Kawą możemy bawić się dowolnie, dzięki temu możemy przygotować ulubiony napój za sprawą kilku, drobnych dodatków w domowym zaciszu.

 
Przygotowanie kawy nieco innej niż tej, którą pijemy każdego dnia nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Wystarczą ulubione dodatki i odrobina naszej wyobraźni, aby stworzyć wyjątkową kawę bez pomocy baristy. Chłodne, choć przyjemne chwile osłodzi nam kawowy dodatek – cukier trzcinowy Diamant.
 
Tej jesieni Diamant dołączył do cukru trzcinowego oryginalne podkładki z kawowymi rysunkami i napisami. Zbierz całą kolekcję czterech podkładek i ciesz się pięknym gadżetem podczas słodkiej, wieczornej degustacji!
 
Kawa z bitą śmietaną i czekoladą
 
 
Składniki:
 
1-2 łyżeczki kawy mielonej
100 ml wody
50 ml mleka
kilka kostek gorzkiej czekolady
cukier trzcinowy DIAMANT DRY DEMERARA do smaku
2-3 łyżki bitej śmietany
szczypta cynamonu
 
Sposób przygotowania:
Zaparzyć kawę w 100 ml przegotowanej wody, dodać mleko i cukier DIAMANT DRY DEMERARA w zależności od upodobań oraz szczyptę cynamonu. Wszystko dokładnie wymieszać. Na wierzchu ułożyć bitą śmietanę, a przed podaniem posypać startą gorzką czekoladą.
 
 
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar