Konkursy/

2018-11-27

Napoje

Latte, mocha czy espresso – sprawdź, jak przyrządzić ulubioną kawę!

Tagi: kawa, napoje

Kawa to napój, który od lat podbija serca smakoszy na całym globie. Dziś serwowany jest na wiele sposobów. Latte, mocha, espresso – z szerokiej gamy rodzajów kawy każda z nas może wybrać coś dla swojego podniebienia. Gdy już znajdziemy ulubioną wersję, warto wiedzieć, jak przyrządzić ją samodzielnie, by w każdej chwili móc cieszyć się jej smakiem.

 

 
 
 
Nie ma nic lepszego na pobudzenie niż aromatyczna kawa. Najlepszy zaś, zdaniem wielu osób, jest czarny napój przygotowany przez profesjonalnego baristę. Nie dziwi więc, że coraz częściej odwiedzamy ulubione kawiarnie. Napój tam przyrządzany ma doskonały smak i aromat. Jednak codzienne wizyty w knajpkach mogą nieco nadwyrężyć nasz budżet, dlatego warto wiedzieć, jak uzyskać aromatyczną kawę we własnym domu.
 
Kawa espresso na dobry początek dnia? Zobacz, jak ją przyrządzić
 
Włoskie espresso znane jest nie tylko na Półwyspie Apenińskim. Jego smakiem od dziesiątek lat delektują się kawosze z różnych stron świata. Warto jednak zaznaczyć, że jest to kawa, której przyrządzenie nie jest prostym zadaniem.
 
Espresso najlepiej przygotować z odpowiednio długo wypalanej kawy ziarnistej. Miłośnicy delikatnych napojów powinni wybierać mieszankę arabik. Tym, którzy wolą nieco bardziej zdecydowany smak, bariści polecają arabikę z niewielkim dodatkiem robusty. Aby uzyskać pełnię smaku, ziarna powinno mielić się tuż przed parzeniem kawy – wykazano, że już w ciągu 60 minut od zmielenia, kawa traci aż 30% swoich walorów smakowych. Znaczenie ma też sposób mielenia ziaren. Zbyt mocno zmielone sprawią, że kawa będzie gorzka lub kwaskowata, natomiast grubo zmielone dadzą wodnisty napar o niezbyt intensywnym smaku. Warto pamiętać, że espresso należy przygotowywać z miękkiej wody, która sprawia, że znacznie łatwiej uzyskuje się kremową piankę na powierzchni kawy.
 
Jakość czarnego napoju zależy też od rodzaju użytego sprzętu. Najlepiej sprawdza się ciśnieniowy ekspres do kawy. Aby móc cieszyć się smakiem idealnego espresso, wystarczy przygotować 7 g zmielonych ziaren oraz ustawić ciśnienie 9 barów i temperaturę parzenia w granicach 88–92°C.
 
Latte i mocha w domowym zaciszu
 
Dla wielu osób kawa espresso jest zbyt intensywna. Aby to zmienić, dodaje się do niej mleka. W ten sposób można otrzymać kawę latte. Nie jest to jednak zwyczajna kawa z mlekiem, gdyż przygotowanie jej wymaga nieco praktyki. Najprostszym sposobem na jej przyrządzenie jest użycie ekspresu ciśnieniowego z wbudowaną częścią do podgrzewania i spieniania mleka. Ekspres do kawy nie jest jednak niezbędny.
 
Bazą do latte jest espresso, które można przygotować w kawiarce – ciśnieniowym czajniczku do parzenia kawy. Drugą istotną sprawą podczas przyrządzania latte jest mleko o wysokiej zawartości tłuszczu. Należy je podgrzać do 50–60°C i spienić za pomocą spieniacza do mleka lub miksera. Płynną część mleka należy wlać do przezroczystej szklanki do latte. Następnie ostrożnie, powoli (najlepiej po ściance) wlać kawę. Na koniec trzeba ostrożnie umieścić spienione mleko na gotowym napoju. Całość można posypać słodkim kakao.
 
Drugą wersją kawy, o której warto wspomnieć, jest mocha (inaczej mokka lub mocca). Od latte różni się ona brakiem mlecznej pianki i dodatkiem czekolady. Składnikiem łączącym oba napoje jest espresso. Przygotowanie kawy mocha należy zacząć od podgrzania 150–175 ml mleka. Kiedy będzie ono już odpowiednio gorące, trzeba rozpuścić w nim 2–3 kostki czekolady (można też użyć czekolady w proszku). Mleczno-czekoladowy napój doprowadzamy do wrzenia, po czym przelewamy do szklanki. Następnie do naczynia należy delikatnie i powoli wlać espresso. Kawę mokka można dodatkowo posypać wiórkami czekoladowymi lub cynamonem.
 
Ekspres ciśnieniowy do kawy
 
Latte, mocha i espresso to rodzaje kaw, które można przygotowywać samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Istnieje jednak sposób, by skrócić czas ich parzenia do minimum. Jest nim użycie ekspresu ciśnieniowego. Obsługa tego urządzenia nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Obecne na rynku ekspresy do kawy na kapsułki pozwalają przyrządzić dowolny napój, zarówno gorący, jak i na zimno. Wystarczy wybrać kapsułkę, uruchomić sprzęt i po chwili cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Przykładowo do ekspresu do kawy Krups pasują kapsułki NESCAFÉ Dolce Gusto, które pozwalają przygotować ponad 30 kaw i napojów.
 
Kawa jak z kawiarni we własnym domu przestaje już być wyznacznikiem luksusu. Możesz się nią cieszyć, kiedy tylko zechcesz! Jak? Przy odrobinie pracy lub pod warunkiem zaopatrzenia się w szybki i łatwy w obsłudze ekspres ciśnieniowy na kapsułki.
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar