2018-11-22

DZIECIAK

Jak bawić się z dziećmi, gdy nie ma zabawek w pobliżu?

Zasypani elektroniką i plastikowymi zabawkami rodzice zapominają, jak ciekawe mogą być zabawy pozbawione tych akcesoriów. Chwila oddechu od modnych gadżetów pobudzi wyobraźnię i przywoła wspomnienia z dzieciństwa, w których obecna była sroczka ważąca kaszkę czy rak nieborak. Pamiętasz zabawy paluszkowe? Pokaż je swojemu dziecku!

 

 

Młodzi rodzice mogą poczuć się przytłoczeni ilością reklam i informacji na temat modnych zabawek. Większość z nich wydaje się być absolutnie niezbędna do wychowania małego człowieka. Ich brak może oznaczać nudę. Czy rzeczywiście tak jest? Zabawy paluszkowe są najlepszym zaprzeczeniem tego, że do wspólnego spędzania czasu potrzebujesz góry gadżetów.

Dlaczego warto bawić się w ten sposób?

Największą zaletą zabaw paluszkowych jest bez wątpienia to, że można zaproponować je już niemowlakowi. Dla niego największą atrakcją są rodzice — są chłonni ich obecności, słów oraz dotyku. Każdą codzienną czynność można przekuć w dobrą zabawę. Co szczególnie ważne będzie ona nie tylko przyjemna, ale bardzo pouczająca. Dziecko, które dopiero uczy się świata poznaje go przez dotyk. Masaże, kąpiel, przewijanie, usypianie, karmienie. Każda z tych okazji może zostać urozmaicona rymowanką, wierszykiem, piosenką. Z czasem dziecko z biernego obserwatora staje się czynnym uczestnikiem zabaw. Samo je inicjuje, próbuje powtarzać słowa, gesty i mimikę opiekuna.

Do innych zalet zabaw paluszkowych należą:

  • brak konieczności otaczania się zabawkami — to szczególnie ważne, gdy zabierasz malucha na spacer lub w podróż.

 

  • rozwój motoryki małej —poprzez uwrażliwienie zmysłów i naukę własnego ciała, gesty malucha nabierają pewności i celowości. Późniejsze wykonywanie drobnych codziennych czynności, w tym samodzielnie jedzenie będą dużo łatwiejsze.

 

  • budowanie więzi z rodzicem i rodzeństwem — wspólna zabawa zbliża wszystkich członków rodziny, można bawić się we dwójkę lub w większym gronie,

 

  • rozwój mowy — dziecko chętnie powtarza krótkie rymowanki czy pojedyncze słowa,

 

  • nauka koncentracji — łatwiej maluchowi skupić uwagę na zabawie, gdy uczestniczy w niej bliska osoba, a sama forma wspólnego spędzania czasu opiera się na gestach i dźwiękach, jest przyjemna, spokojna i relaksująca.

Przypominamy ulubione zabawy paluszkowe z dzieciństwa

Prawdopodobnie minęło sporo czasu, od kiedy ostatni raz miałaś okazję bawić się w rytm ulubionych wyliczanek czy piosenek. Czas przypomnieć sobie najlepsze zabawy paluszkowe, które pomimo upływu lat wcale nie straciły na atrakcyjności. Jesteśmy pewni, że spodobają się także Twojemu maluchowi!

  1. "Tu sroczka kaszkę ważyła" — pokazywanie paluszkiem na otwartej dłoni, gdzie urzędowała sroczka i jak karmiła swoje dzieci.

 

  1. "Głowa, ramiona, kolana pięty" — śpiewana coraz szybciej z pokazywaniem poszczególnych części ciała.

 

  1. "Wiosenna burza" — bębnienie paluszkami, klaskanie i uderzanie rączkami z różną siłą i częstotliwością.

W zabawach paluszkowych daj się ponieść swojej fantazji. Wspólnie z dzieckiem na pewno sami znajdziecie ulubione wyliczanki, a może wymyślicie własne?

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar