Konkursy/

2018-10-30

Diety

Masz problem z uczeniem się? Sprawdź nasze sposoby na koncentrację

Przygotowujesz się do ważnego egzaminu lub sprawdzianu? Chcesz powtórzyć przed kolejną lekcją niedawno zdobyte informacje? Siedzisz nad książkami, jednak wiedza nie wchodzi do głowy? Zamiast rezygnować z nauki dowiedz się, jak poprawić koncentrację i pamięć.

 

 

 

W przygotowywaniu się do egzaminów czy zajęć lekcyjnych nie chodzi o to, aby kierować się zasadą „3 x Z” (zakuć, zdać, zapomnieć). Kluczem do sukcesu jest takie przyswajanie wiedzy, aby z niej korzystać i teraz, i w przyszłości, dlatego warto poznać metody, które zwiększają efektywność nauki poprzez wsparcie procesów zapamiętywania i koncentracji.

Ćwicz pamięć i koncentrację

Zastanawiasz się, jak poprawić koncentrację i pamięć? Odpowiedź jest prosta: musisz w odpowiedni sposób stymulować mózg. Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, które będą pobudzać jego pracę.

  • Sięgnij po krzyżówki – ich rozwiązywanie stanowi doskonały trening pamięci.
  • Graj w skojarzenia – takie ćwiczenie zmusza mózg do większego wysiłku.
  • Wykorzystuj rękę niedominującą, np. do mycia zębów lub podlewania kwiatków – poprawisz w ten sposób funkcjonowanie mózgu.

Nagrywaj i odsłuchuj

Materiał, który musisz przyswoić, nagraj na dyktafon. Odsłuchaj treść, koncentrując się na przekazywanych informacjach.

Jest to metoda, dzięki której przyswajasz wiedzę na dwa sposoby: najpierw wzrokowo (poprzez czytanie), a potem słuchowo – dlatego świetnie sprawdza się zarówno u wzrokowców, jak i słuchowców.

Rób sobie przerwy

Pamiętaj, że nie możesz spędzić na nauce całego dnia – nawet wtedy, gdy masz do przyswojenia dużą partię materiału, a czas nagli. Mózg także potrzebuje odpoczynku, dlatego jedna z odpowiedzi na pytanie, jak poprawić koncentrację, brzmi: rób sobie przerwy.

W ramach odpoczynku od nauki możesz wybrać się na spacer. Gdy do mózgu zacznie dopływać odpowiednia ilość tlenu, poprawią się zdolności zapamiętywania.

Nawadniaj organizm

W trakcie przyswajania wiedzy miej zawsze pod ręką coś do picia. Zrezygnuj jednak z kawy i, przede wszystkim, z napojów energetyzujących – te, chociaż mają działanie pobudzające, a część ich składników poprawia koncentrację, mogą być szkodliwe. Zawierają wiele sztucznych dodatków, np. benzoesan sodu czy błękit brylantowy, nie wykazują natomiast działania nawadniającego – tak istotnego przy wspomaganiu pamięci i koncentracji.

Jeżeli chcesz nawodnić organizm i wesprzeć tym samym zapamiętywanie, sięgnij po elektrolity. Dostępne w formie tabletek musujących, np. Oryal, szybko uzupełniają poziom ważnych substancji, dzięki czemu pomagają walczyć ze zmęczeniem, brakiem koncentracji i słabszą pamięcią.

Uczenie się może być efektywne. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, przyswajanie wiedzy będzie dużo łatwiejsze i wydajniejsze.

 

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar