Konkursy/

2018-09-17

Profilaktyka

Tomografia komputerowa: czym jest i jak przebiega badanie?

Tomografia komputerowa jest jednym z tych badań, które pozwalają na zajrzenie w głąb ludzkiego ciała i zobaczenie wszelkich zmian, które nie zawsze są wykrywane przez inne metody diagnostyczne. Na czym polega to badanie i jak wygląda jego przebieg?

 

 

Tomografia komputerowa – co to jest?

Badanie z użyciem tomografu (czyli aparatury prześwietlającej) jest powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną. Jest bezpieczna, szeroko dostępna, a także bardzo dokładna. Dzięki temu wykorzystuje się ją już na etapie podejrzeń niektórych chorób, w tym raka. To nieoceniona metoda na szybką i dokładną diagnostykę, na przykład po wypadkach. Do wykonania tomografii nie ma właściwie przeciwwskazań.

Tomografia komputerowa to badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego, które pozwala na dokładne obejrzenie poszczególnych struktur narządów i tkanek człowieka. Każdy narząd i tkanka ma inną gęstość, dlatego pochłania różne ilości promieniowania. Wprawione oko lekarza odróżnia je od siebie na uzyskanym obrazie, na podstawie odwzorowania przekrojów. Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne, a w zależności od konkretnego narządu, trwa od kilku sekund do maksymalnie kilku minut.

Na czym polega badanie tomografem?

Lampy rentgenowskie w tomografie obracają się bardzo szybko wokół pacjenta, dzięki czemu obejmują cały badany obszar. Tomografia komputerowa to badanie dość proste. Zdjęcia rentgenowskie wykonywane są bardzo szybko i w różnych płaszczyznach, dlatego uzyskany obraz jest przekrojowy i wielowarstwowy. Zdjęcie z tomografu pozwala na obejrzenie wnętrza organizmu właściwie w trójwymiarze. Działanie tomografu jest sterowane za pomocą konsoli przez lekarza wykonującego badanie.

Pacjent umieszczany jest na specjalnym, ruchomym łóżku, które wsuwane jest automatycznie do wnętrza aparatu. Na ramie umieszczona jest wirująca lampa, wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Pacjent znajdujący się pomiędzy nimi jest prześwietlany, a uzyskany obraz- zapisywany.

Tomografia – z kontrastem, czy bez?

Tomografia komputerowa (w Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach, najłatwiej znaleźć profesjonalną klinikę dysponującą nowoczesnym sprzętem) może być wykonywana z kontrastem, lub bez. Kontrast to specjalny środek cieniujący, który praktycznie osłabia promieniowanie – a więc struktury wypełnione nim są jasne, dzięki czemu analiza obrazu jest łatwiejsza. Kontrast jest obojętny dla organizmu. Tomografia komputerowa Warszawa jest najczęściej wykorzystywana do diagnozy w podejrzeniu nowotworów, schorzeń zatok, chorób zwyrodnieniowych, a także w przypadku rozległych urazów wskutek wypadku, kiedy potrzebna jest szybka i dokładna diagnostyka.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar