Konkursy/

2018-09-17

Czy wiesz, że...

Listerioza w ciąży, czyli dlaczego musisz unikać sera feta

Listerioza to choroba zakaźna, która szczególny niepokój budzi wśród kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji wpływających niekorzystnie na rozwój płodu. Warto więc wiedzieć, czego nie jeść w ciąży, aby uniknąć zakażenia.

 

 

 

 

Listeriozę wywołuje bakteria Listeria monocytogenes. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – po spożyciu produktu zawierającego drobnoustroje. Niestety bakteria ma zdolność przenikania przez łożysko, co grozi zakażeniem rozwijającego się płodu, dlatego kobieta spodziewająca się dziecka powinna wiedzieć, co może spożywać bez obaw, a czego nie jeść w ciąży.

Skutki zakażenia listerią

Listerioza ma ciężki przebieg i może powodować poważne powikłania, takie jak:

  • zmiany skórne,
  • poronienie,
  • poród martwego płodu.

Warto przy tym podkreślić, że narażone jest również zdrowie ciężarnej, u której mogą wystąpić m.in. infekcje okołoporodowe i niepłodność.

Ser feta zakazany podczas ciąży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od sposobu produkcji. Badania naukowe potwierdzają, że kobiety w ciąży powinny unikać produktów mlecznych wytwarzanych z niepasteryzowanego mleka.

Oryginalny ser feta powstaje wyłącznie z pasteryzowanego mleka owczego lub owczego połączonego z kozim (maksymalnie 30%), taki produkt powinien być więc bezpieczny dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że niektórzy producenci wykorzystują mleko niepasteryzowane. Trzeba też pamiętać, że nawet pasteryzowany ser feta może okazać się zagrożeniem: tego rodzaju produkt charakteryzuje się większą wilgotnością oraz niższą kwasowością – są to idealne warunki do rozwoju listeriozy.

Aby zredukować do minimum ryzyko zakażenia Listerią monocytogenes, warto więc unikać nawet pasteryzowanych serów feta – tym bardziej że zawierają bardzo dużą ilość soli, której nadmiar może sprzyjać powstawaniu obrzęków.

Potencjalne źródła listeriozy

Ser feta to nie jedyny produkt, którego spożycie powinna ograniczyć kobieta spodziewająca się dziecka. Lista dotycząca tego, czego nie jeść w ciąży, przygotowana przez The Food Standards Agency, uwzględnia m.in.:

  • miękkie, półmiękkie i powierzchniowo dojrzewające sery, np. chèvre, ricotta, feta;
  • miękkie i twarde sery pleśniowe – z białą i niebieską pleśnią, np. gorgonzola, brie, camembert, lazur.

Miękkie sery uznaje się za bezpieczne jedynie wówczas, gdy są poddane obróbce termicznej powyżej 65oC. Mogą być zatem podawane na gorąco jako dodatek do pizzy, cannelloni czy zapiekanek makaronowych.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar