Konkursy/

2018-08-25

Diety

Odchudzanie wcale nie musi oznaczać ograniczenia liczby spożywanych posiłków

W trakcie diety odchudzającej można spożywać 4-5 posiłków dziennie. Odchudzanie wcale nie musi oznaczać więc rezygnacji z jedzenia, a wręcz przeciwnie, często osoby na diecie jedzą nawet więcej niż wcześniej. Kluczową rolę odgrywa jednak nie ilość, a rodzaj spożywanych posiłków.

 
 
 
 
Większość tzw. „cudownych diet” bazuje na dużym ograniczeniu kaloryczności i liczby posiłków w codziennym jadłospisie. Na krótką metę może być to skutecznie wpłynąć na zbicie wagi, ale niestety często wiąże się również ze znacznym obciążeniem organizmu i ma niewiele wspólnego ze zdrowym odchudzaniem. A ono jest możliwe, nawet jeśli jesz sporo. Kluczowe jest bowiem to, co, kiedy i w jaki sposób spożywasz. Dowiedz się, jak jeść dużo i nie tyć!
 
Rodzaje i kaloryczność posiłków
Czy częste jedzenie wyklucza odchudzanie? Na szczęście nie! Jeśli chcesz mieć smukłą i jędrną sylwetkę, jak najbardziej Twoja dieta może, a nawet powinna być bogata w różnorodne składniki. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja – taki schemat żywieniowy nie kłóci się z odchudzaniem pod warunkiem, że wiesz, w jaki sposób się odżywiać.
 
Żeby nie doprowadzić do podwyższenia poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, zwracaj uwagę na kaloryczność posiłków. Zadbaj o to, żeby składały się one z produktów o małej zawartości kalorii, jak np. warzywa, przy czym warzywa warto włączać do każdego posiłku, a owoce spożywać głównie rano i przedpołudniem ze względu na zawartość fruktozy (ciekawe informacje na ten temat).
 
Unikaj natomiast produktów wysoko przetworzonych, z dużą zawartością cukru spożywczego (sacharoza), soli i tłuszczów trans, a więc dań takich jak chipsy, słodycze, dania gotowe, słodki nabiał czy napoje słodzone. Czy to znaczy, że należy wyeliminować produkty wysokokaloryczne? Oczywiście nie – one mogą się znajdować w diecie, ale najlepiej w formie nieprzetworzonej. Najlepszymi źródłami węglowodanów złożonych, które dostarczają energii na długi czas, są pełnoziarniste ryże, kasze i inne produkty z pełnego przemiału.
 
Pamiętaj również o białku, którego w diecie według różnych źródeł powinno być ok. 0,8-1,2 g na 1 kg masy ciała. Proteiny przyspieszają bowiem metabolizm i na długi czas niwelują łaknienie, dzięki czemu możesz zjeść niewiele i następnie nie czuć się głodna nawet przez 3-4 godziny. Dzięki temu będziesz mogła jeść często i w małych porcjach, bez przejadania się, ale i bez niedożywienia, tak charakterystycznego dla niskokalorycznych, a przez to mało bezpiecznych diet. Wracając do białka, najlepsze jego źródła to chude mięso, ryby, orzechy, nabiał, jaja, komosa ryżowa, soja (więcej o produktach zawierających białko).

Godziny posiłków
Chcąc jeść często, zdrowo i dietetycznie, koniecznie trzeba zadbać o regularność posiłków. Syte śniadanie, następnie po 2-3 godzinach niewielkie drugie śniadanie, po którym przychodzi czas na syty obiad. 3-4 godziny po nim sięgnij po podwieczorek, a 2-3 godziny przed snem zjedz kolację, która może się składać z białka i warzyw.

Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna podnosi wydatki energetyczne organizmu, dlatego pozwala na spożywanie większej ilości kalorii bez negatywnych konsekwencji dla sylwetki. Mówiąc obrazowo, dzięki temu, że biegasz, jeździsz na rowerze, pływasz czy grasz w piłkę nożną, spalasz kalorie, a więc robi się więcej „miejsca” na dodatkowe posiłki i produkty spożywcze. Ponadto uprawianie sportu przyspiesza metabolizm organizmu, co również umożliwia przetworzenie większej ilości jedzenia bez niekorzystnych efektów w postaci nadmiernej tkanki tłuszczowej.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar