Konkursy/

2018-08-23

WARTO WIEDZIEĆ

Jak przechowywać produkty spożywcze, aby przedłużyć ich świeżość?

 Zobacz, co musisz wiedzieć o odpowiednim przechowywaniu żywności!

 
Temperatura gra tutaj kluczową rolę. Aby zachować świeżość produktów spożywczych, a także ich wartości odżywcze, musimy zachować optymalne ustawiania. Mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą w odpowiedni sposób dbać o owoce, warzywa, produkty mleczne, mięso, ryby i owoce tropikalne.
 
 
 
 

Mięso i produkty mleczne
Połączenie może wydawać się zaskakujące, ale to właśnie te produkty wymagają zbliżonych warunków przechowywania. Niska wilgotność oraz temperatura nieco powyżej poziomu zamrażania sprawią, że nasz nabiał i ulubione wędliny dłużej zachowają świeżość. 
 
Świeże owoce i warzywa 
Najważniejszy jest wysoki poziom nawilżenia. Świeże warzywa i owoce nie lubią suchości. Temperatura zbliżona do 0oC pozwoli zachować im swoje wartości odżywcze. Pamiętaj, że to właśnie w nich znajdują się pokłady witamin takich jak: A, B2, B5,B6, C, E i K.
 
Tropikalne owoce 
Przybysze z ciepłych krajów uwielbiają wysoką wilgotność i temperaturę w granicach +6oC. To dzięki tym czynnikom zachowają swoją świeżość i atrakcyjny wygląd. 
 
Ryby
To produkt wymagający. Potrzebuje temperatury bliskiej poziomowi zamrażania. Optymalnie będzie to wartość -2oC. Jeżeli zapewnisz im takie warunki, możesz wydłużyć ich świeżość nawet dwukrotnie! 

Technologiczne rozwiązanie
W odpowiednim przechowywaniu pomoże Ci odpowiednia chłodziarko-zamrażarka. Wybierając to urządzenie, musisz zwrócić uwagę na funkcje ustawienia temperatur w części chłodzącej. Szczególnie na możliwość ich regulacji. Takie rozwiązanie, szyte na miarę użytkowników, przedstawiła np. marka Liebherr. W modelu SBSes 8486 znajdują się, aż trzy szuflady Bio Fresh, które przedłużają świeżość produktów oraz umożliwiają dopasowanie klimatu do wybranych dań.
 
Teraz już wiesz, jak zapewnić świeżość ulubionym produktom.  
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar