Konkursy/

2018-06-26

Czy wiesz, że...

Infekcje pochwy - kiedy należy zgłosić je lekarzowi?

Infekcje pochwy to bardzo powszechne problemy ginekologiczne. Ich najczęstszą przyczyną są drożdżaki z rodzaju Candida. U wielu kobiet mają one charakter nawracający i pacjentki doskonale wiedzą, jak sobie z nimi skutecznie poradzić, nawet bez konieczności wizyty u lekarza. W niektórych sytuacjach należy jednak bezwzględnie udać się do specjalisty.

 

 

Przyczyny infekcji pochwy

Za większość przypadków infekcji pochwy odpowiadają grzyby, głównie drożdżaki z rodzaju Candida. Są to powszechne patogeny, które łatwo rozwijają się w wilgotnym środowisku dróg rodnych. Niestety, wiele kobiet wykazuje osobniczą predyspozycję do nawracania tego typu zakażeń. Ponadto ich występowaniu sprzyja ciąża, otyłość, a także przewlekłe stosowanie leków, takich jak antybiotyki czy glikokortykosteroidy.

Innym schorzeniem infekcyjnym pochwy jest bakteryjne zapalenie pochwy, czyli bakteryjna waginoza. W jej przebiegu dochodzi do wyparcia prawidłowej flory fizjologicznej pochwy i jej zastąpienia drobnoustrojami, które w drogach rodnych powinny występować jedynie w niewielkich ilościach, np. bakterią Gardnerella vaginalis. Objawia się ona obecnością białoszarych upławów o bardzo nieprzyjemnym, „rybim” zapachu.

Kolejną przyczyną infekcji pochwy może być pierwotniak Trichomonas vaginalis, wywołujący rzęsistkowicę. Ta choroba objawia się z kolei wystąpieniem zielonoszarych, pienistych upławów, silnie drażniących ściany pochwy i srom, co praktycznie uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego.

Zakażenie grzybicze jako najczęstsza infekcja pochwy

Infekcje grzybicze objawiają się występowaniem białych, grudkowatych, serowatych upławów, praktycznie pozbawionych zapachu. U pacjentek ciężarnych mogą być one bardzo obfite. Leczenie ogranicza się do stosowania leków przeciwgrzybiczych, głównie miejscowej aplikacji nystatyny czy klotrimazolu w postaci np. czopków dopochwowych.

Infekcja grzybicza jest bardzo łatwa do rozpoznania praktycznie po samych objawach klinicznych i nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań. Ze względu na powszechność infekcji i charakter nawrotowy u wielu pacjentek, bardzo często są one w stanie same zaordynować sobie leczenie w razie wystąpienia pierwszych objawów bez konieczności wizyty u ginekologa czy lekarza rodzinnego. Trudno ustosunkować się, czy jest to postępowanie słuszne, ponieważ większości pacjentek brakuje po prostu wiedzy medycznej.

Kiedy należy bezwzględnie udać się do lekarza?

Tak naprawdę każda infekcja pochwy powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Czasem wydaje się, że objawy są bardzo podobne, ale drobne niuanse mogą zupełnie zmienić rozpoznanie, a co za tym idzie - leczenie.

Na pewno nie wolno ignorować zmiany charakteru upławów. Jak wspomniano wyżej, inne zabarwienie, konsystencja czy kolor mogą wskazywać na inną przyczynę ich wystąpienia. Jeśli przyczyną okaże się bakteryjna waginoza czy rzęsistkowica, zachodzi konieczność włączenia leków bakteriobójczych, dostępnych wyłącznie na receptę.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów infekcji pochwy, bezwzględnie do lekarza musi się zgłosić każda ciężarna lub pacjentka podejrzewająca u siebie ciążę. Lekarz pomoże dobrać, w zależności od rozpoznania, najlepszą formę leczenia – skuteczną, ale nie zagrażającą zdrowiu i życiu płodu. W innym przypadku może dochodzić do rozprzestrzeniania się zakażenia nawet wewnątrzmacicznie, co skutkuje wzrostem ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego i innych powikłań.

Nie należy także ignorować innych objawów towarzyszących upławom, takich jak stany podgorączkowe, gorączka, krwawienia z dróg rodnych czy ogólne osłabienie. Mogą one z kolei wskazywać na infekcje głębiej położonych struktur, takich jak macica czy jajowody. Aby zapobiec poważniejszym powikłaniom, łącznie z niepłodnością, należy w tym przypadku jak najszybciej włączyć leczenie. Niezbędna jest również wizyta u specjalisty.

Bibliografia:

[1] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[2] https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy

[3] http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy

[4] http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar