Konkursy/

2018-06-23

Profilaktyka

Tantum Rosa – benzydamina w leczeniu infekcji intymnych

Benzydamina to lek niesteroidowy wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, a także znieczulające i antyseptyczne. Stosowana jest nie tylko przy infekcjach jamy ustnej czy gardła, ale także wielu dolegliwościach kobiecej natury intymnej – chlorowodorek benzydaminy znajduje się w składzie roztworu przeznaczonego do irygacji zewnętrznych narządów płciowych.

 

 

Infekcje intymne u kobiet

Infekcje intymne u kobiet mogą wynikać z wielu czynników, zawsze jednak wiążą się z tym samym mechanizmem, a mianowicie zmniejszaniem się ilości bakterii Lactobacillus we florze bakteryjnej pochwy. Bakterie te, inaczej pałeczki kwasu mlekowego przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego poziomu pH oraz wpływają na odporność, która spada w przypadku ich niedoboru. Taka sytuacja sprzyja z kolei namnażaniu się chorobotwórczych bakterii i grzybów, które wywołują stany zapalne i różnego rodzaju zakażenia. Co więc może być przyczyną redukcji pałeczek kwasu mlekowego, której konsekwencją są zaburzenia mikroflory oraz infekcje intymne?

  • Ciąża i okres połogu

  • Przyjmowanie antybiotyków

  • Stosowanie antykoncepcji

  • Menopauza

  • Intensywne życie seksualne (np. z wieloma partnerami)

  • Nieprawidłowe nawyki higieniczne (np. używanie nieodpowiednich kosmetyków)

  • Trwające stany chorobowe

  • Zła dieta

  • Stres

 

 

Tantum Rosa – roztwór do irygacji

Po zauważeniu niepokojących objawów świadczących o infekcji intymnej, do których należą m.in.: swędzenie, pieczenie, upławy i nieprzyjemny zapach, uczucie suchości lub bóle podbrzusza; warto jak najszybciej udać się do lekarza, w celu zweryfikowania niepokojących symptomów. W międzyczasie można natomiast zastosować płukankę z leku Tantum Rosa w postaci proszku zawierającego tytułową benzydaminę – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/tantum-rosa-0532-g-10-sasz,1718.html, która przeznaczona jest do leczenia dolegliwości takich, jak zapalenie pochwy czy zapalenie szyjki macicy o różnej etiologii. Stosowanie leku jest także wskazane w profilaktyce przed- i pozabiegowej w ginekologii oraz w celu utrzymania odpowiedniej higieny w okresie po ciąży. Aby przygotować roztwór, wystarczy rozpuścić substancję w przegotowanej wodzie, a następnie zastosować według potrzeb. Mimo tego, że lek tolerowany jest na ogół dobrze, to należy jednak pamiętać, że samodzielne leczenie nie powinno trwać dłużej, niż tydzień, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować ginekolog, który wykona odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę problemu.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar