Konkursy/

2018-06-14

WARTO WIEDZIEĆ

Miliardy selfie czyli już “maska” czy jeszcze “twarz”?

Tagi: akcja

 Rottenberg, Mikołejko, Mozil na Spotkaniach Nierzypadkowych “Oko nigdy nie śpi”.

 

 
We wtorek, 12 czerwca w warszawskim Teatrze Powszechnym odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca 5. edycję festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe “Oko nigdy nie śpi”, który odbędzie się w dniach 1 - 4 lipca w Ostromecku, Bydgoszczy i Toruniu. Oprócz twórców festiwalu z Fundacji Czarny Karzeł - Marty Filipiak i Jacka Puzinowskiego, gośćmi konferencji byli: pisarka i znawczyni sztuki surrealistycznej Agnieszka Taborska, filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko, muzyk i osobowość telewizyjna Czesław Mozil oraz reżyser filmowy prof. Marcin Giżyński.
 
“Oko” jest festiwalem wielu sztuk. Motto tegorocznej edycji - “Twarz i maska”, sformułował profesor Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracały się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia. Tak mówił o tym podczas konferencji:  - W dzisiejszym świecie ‘maska’ coraz częściej zastępuje ‘twarz’. To dramatyczny problem, bo mówiąc o twarzy i masce mówimy o tym, co jest w nas prawdziwe i autentyczne. Tymczasem maska wżarła się tak głęboko w naszą twarz, że wydaje się, iż nie ma już sensu mówienie o twarzy.
 
Profesor Mikołejko zwrócił też uwagę na powszechny charakter ukrywania się współczesnego człowieka za “maską”: - Te miliardy selfie jakie ludzie sobie robią, są wyrazem pragnienia autentyzmu, nieskażonego ‘ja’. Ale dochodzimy tu do problemu gombrowiczowskiego. On zamiast ‘maska’ mówił „gęba” i pokazywał, że żyjemy w pewnym złudzeniu. Im mocniej z siebie zdzieramy ‘gębę’ (‘maskę’), tym bardziej ta ‘gęba’ staje się widoczna.
 
Tu rodzą się zjawiska
 
“Oko nigdy nie śpi” to festiwal wielu sztuk. Łączy performance, literaturę, film, muzykę, sztukę współczesną, a nawet operę. Festiwal jest też po prostu miejscem, w którym spotykają się ludzie z różnych światów - nauki, sztuki, a nawet show-biznesu. Dzięki temu podczas “Oka” rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne. 
 
Przykładem może być opera „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ w wykonaniu Chóru Społecznego Czarnego Karła, która zostanie wystawiona 3 lipca w Pałacu Starym w Ostromecku. Opera powstała w oparciu o książkę Agnieszki Taborskiej, która jak sama przyznała podczas konferencji “czuje się matką chrzestną festiwalu”. Faktycznie, pisarka gości na “Oku” od samego początku i jest twórczynią osi ideowych jego drugiej i trzeciej edycji. Opera będzie dla niej całkowitym zaskoczeniem i zobaczy ją po raz pierwszy w chwili premiery: - Nie mam pojęcia co zrobi z moim tekstem Czarny Karzeł, bo widziałam tylko fragmenty scenografii, ale mam do nich całkowite zaufanie. Poza tym uważam, że choć opera powstała w oparciu o moją książkę, to jest już całkowicie ich własnym dziełem.
 
Tekst Agnieszki Taborskiej opowiada o Phoebe Hicks, kobiecie-medium spirytualistycznym, postaci fikcyjnej, ale zbudowanej w oparciu o prawdziwe historie ze wschodniego wybrzeża USA.. 

Emigrant u siebie
 
Na festiwalu wystąpi też znany muzyk Czesław Mozil, lider formacji Czesław Śpiewa, który wystawi swój autorski projekt “Czesław Mozil Solo Akt”. - Nazywam ten spektakl ‘spowiedzią emigranta’, gdzie obnażam samego siebie. Śmieję się z siebie i dzięki temu mam poczucie, że lepiej się integruję z krajem, w którym się kiedyś urodziłem, ale potem z niego wyjechałem. W ten sposób stałem się emigrantem zarobkowym w kraju, w którym się urodziłem” - żartował podczas konferencji. 
 
W “Solo Akcie” Mozil opowiada historię swojego życia - Opowiadam historię chłopaka, który się wychował z dzieciakami o innych kolorach skóry niż biała, w innym kraju niż się urodził, a piosenki w tej opowieści stają się tylko pretekstami do kolejnych wyznań. Mozil nazwał swój występ ‘stand-up’em muzycznym’ o słodko-gorzkiej wymowie. - Bardzo się cieszę, że mogę to zaprezentować “Solo Akt” na “Oku” - dodał.

Pełen wachlarz
 
Program festiwalu obejmuje 28 wydarzeń (nie licząc „Prologu”) wykorzystujących różne formy ekspresji. Film reprezentują pokazy prof. Marcina Giżyńskiego, Izabeli Plucińskiej (film animowany), Krzysztofa Nowickiego (kino dokumentalne), Britt Al-Busultan (warsztaty eksperymentu filmowego) i Agnieszki Taborskiej (film “Popołudniowe sieci” Maji Deren). 
 
Na festiwalu zaprezentują się performerki Angelika Fojtuch, Lucyna Viale i Emilia Orzechowska, malarze i graficy Grzegorz Pleszyński, Irmina Pisarek, Waldemar Malak, Andrzej Kaliski. Będą też fotografie Łukasza Owczarzaka, recital Józefa Jodkowskiego, koncert medytacyjny zespołu Rezonans, opera Chóru Społecznego Czarnego Karła, Antydepresyjna Akademia Dźwięku, występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis. Przygotowano też spotkania autorskie z Andą Rottenberg, Krystyną Mazurówną, Urszulą Ussakowską-Wolff,  Agnieszką Taborską i Zbigniewem Mikołejką. 

Otwarty festiwal
 
Niech nie zmyli Was pozorna hermetyczność festiwalowych działań. Myli się ten, kto sądzi, że podejmowane na festiwalu tematy filozoficzne, artystyczne i społeczne skierowane są tylko do znawców. Fundacja Czarny Karzeł swoje działania kieruje od 2009 roku do każdego, kto chce brać udział w jej pracach, nie patrząc na zawód, wykształcenie i rodowód. Karzeł gromadzi wokół siebie ponad 100 osób wykonujących cały wachlarz różnych zawodów, działa przy nim Społeczny Chór Czarnego Karła, a tegoroczna edycja stawia na maksymalne otwarcie na wszystkich odbiorców. Także tych, którzy nie stykają się ze sztuką na co dzień, dlatego wszystkie wydarzenia “Oka” są bezpłatne.
 
W tym roku “główną kwaterą” festiwalu będzie zespół pałacowo-parkowy w podbydgoskim Ostromecku, ale wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce także w Bydgoszczy i Toruniu.
 
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku znajduje się 5 km od Bydgoszczy. Zarządza nim bydgoskie Miejskie Centrum Kultury, które jest partnerem festiwalu. Zespół obejmuje dwa pałace (rokokowy i neorenesansowy) oraz dwa parki - angielski i włoski. Można też obejrzeć tam drugą co do wielkości w Polsce, kolekcję zabytkowych fortepianów oraz wziąć udział w dziesiątkach organizowanych w Ostromecku wydarzeń artystycznych. Niektóre z wydarzeń “Oka” będą także miały miejsce w Dworze Artusa w Toruniu, a Prolog festiwalu odbędzie się w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
 
 
 
5. SPOTKANIA NIEPRZYPADKOWE OKO NIGDY NIE ŚPI 2018
 
Motto: "Twarz i Maska"
Prolog festiwalu: 28-30 czerwca 2018, Bydgoszcz
Festiwal: 1-4 lipca 2018, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku k. Bydgoszczy / Toruń
 
Organizator: Fundacja Czarny Karzeł
Finansowanie: Program Regionalny Fundusze Europejskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej 
Partnerzy: Urząd Miasta Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko (MCK)
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Express Bydgoski
Współpraca: Werner Herzog Film, Deutsche Kinemathek – Museum Fur Film und Fernsehen
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar