Konkursy/

2018-06-11

Czy wiesz, że...

Czego nie robić podczas przeziębienia?

Przeziębienie to prawdopodobnie najczęstsza choroba zakaźna na świecie i praktycznie każdy musi się od czasu do czasu z tą dolegliwością mierzyć. Mimo iż większość z nas słyszała, że przeziębienie leczone trwa 7 dni, a nieleczone tydzień, wiele osób próbuje na siłę skrócić ten okres, albo wręcz przeciwnie - oszukiwać swój organizm, że problemu nie ma. Poznajmy więc kilka popularnych błędów popełnianych podczas przeziębienia.

 
 

Za dużo leków

Warto zacząć od najważniejszego: przeziębienie jest chorobą wirusową i żadne antybiotyki nie usuną jej przyczyny, ani nie złagodzą objawów. Długi czas choroby, gorączka powyżej 38?, objawy wskazujące na anginę paciorkowcową lub zapalenie płuc to symptomy sugerujące nadkażenia bakteryjne, które uzasadniają użycie antybiotyków. Zawsze powinno być to poprzedzone konsultacją lekarską. W typowym przebiegu przeziębienia zażywanie antybiotyków może jedynie zaszkodzić. Ponadto nie należy za wszelką cenę dążyć do redukcji temperatury ciała – jeżeli nie dochodzi ona do 38?, to redukowanie jej nie jest uzasadnione. Częstym błędem jest zażywanie wielu niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla zwiększenia ich skuteczności. Jest to niewłaściwe, a nawet niebezpieczne, gdyż wiele osób nieświadomie bierze różne tabletki zawierające tę samą substancję czynną i przekracza tym samym nieświadomie jej maksymalną dopuszczalną dawkę. Dobrym pomysłem jest zaś zażywanie preparatów wspomagających, takich jak spray do nosa QUIXX Grip-protect®, który zmniejsza przenikanie wirusów przez błonę śluzową nosa. Pamiętajmy też, że zażywanie leków przeciwkaszlowych uzasadnione jest przy kaszlu suchym i najlepiej ograniczyć je do godzin wieczornych, tak by kaszel nie przeszkadzał nam zasnąć. W ciągu dnia lepszym pomysłem jest stosowanie syropów ułatwiających odkrztuszanie. 

Niewietrzenie mieszkania

Niektórym osobom wydaje się, że podczas przeziębienia muszą tak bardzo unikać zimna, że przestają otwierać okna. Tymczasem wietrzenie pomieszczeń, w których aktualnie nie przebywamy, jest niezbędne, by usunąć z powietrza wirusy i zachować dobre samopoczucie. Pamiętajmy tylko, by wietrząc pomieszczenie, nie narażać się na przebywanie w przeciągu.

Uprawianie sportu

Wiele osób uprawia regularnie sport. Niestety choroba jest momentem, w którym należy zrobić sobie krótką przerwę. Nasz organizm musi mieć siły na walkę z chorobą i nie należy wtedy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, szczególnie jeżeli naraża nas on na zmiany temperatur i wychłodzenie (np. chodzenie na basen, bieganie po dworze). To, że regularny wysiłek fizyczny poprawia odporność to fakt. Niemniej jednak nierozważne uprawianie sportu podczas przeziębienia może pogorszyć nasz stan zdrowia. Jeżeli już musimy ćwiczyć, to najlepszym pomysłem jest umiarkowany wysiłek we własnym domu.

Udawanie, że nic się dzieje

Przeziębienie należy „wyleżeć”. Chodzenie do pracy, na zakupy i spotkania nie tylko spowalniają nasz proces zdrowienia, ale także narażają na zakażenie wszystkie napotkane osoby. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to najlepiej poprosić lekarza o kilkudniowe zwolnienie z pracy i spędzić ten czas w domu. Nie jest także dobrym pomysłem spożywanie większej niż zwykle ilości kawy dla zachowania „sprawnego” umysłu. Kawa działa odwadniająco, co może mieć znaczący wpływ na samopoczucie.

Zbyt dużo suplementów

Wpływ witaminy C i cynku na przeziębienie był tematem różnych badań i zdania na ten temat są podzielone. Niemniej jednak jeżeli wierzymy w działanie tego typu środków albo mamy z nimi pozytywne doświadczenie, to nie ma przeciwwskazań, aby ich używać. Pamiętajmy jednak, że każdy suplement posiada zalecone dawkowanie i łykanie kilogramów tabletek może przynieść naszemu organizmu szkody.

Komentarze (1)

Daria (2018-07-04 15:13:05)
przeziębienie
Zgadza się z tutejszym artykułem. Dodam jeszcze od siebie,ze bardzo ważnym elementem jest też oczyszczanie powietrza oraz jego nawilżanie. Np przy kaszlu należy powietrze nawilzac zwłaszcza przy suchym kaszlu. Ja od pół roku mam oczyszczacz powietrza z sharpa d60 kupiony na Goodair.pl Przy okazji świetnie się sprawdza w walce ze smogiem , który też często jest przyczyna naszych róznych schorzeń.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar