Konkursy/

2018-04-27

Pielęgnacja ciała

Jak łagodzić skutki atopowego zapalenia skóry (AZS)?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą spowodowaną alergią na alergeny wziewne lub pokarmowe. Uczulać chorego może niemal wszystko, przez co jego skóra przy zaostrzeniach egzemy atopowej jest pokryta czerwonymi, szorstkimi plamami, które niemiłosiernie swędzą. Jak ulżyć w cierpieniu osobie chorej na AZS?

 

 

Egzema czy AZS?
Bardzo sucha skóra to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry, w skrócie AZS. Mówi się o nim również egzema, skaza białkowa, świerzbiączka oraz astma skóry. To jednostka chorobowa alergiczna, która dotyka i dorosłych, i dzieci. Na AZS choruje około kilku procent dorosłych oraz od 10 do 20 proc. dzieci. Najczęściej występuje już w okresie niemowlęcym albo ujawnia się znacznie później, w okolicy 6–7 roku życia dziecka.
 
AZS zgodnie z terminologią medyczną jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu alergicznym, w której przebiegu występują okresowe zaostrzenia objawów, w dużej mierze ustępujące po etapie nasilenia. Przyczyną występowania egzemy atopowej jest niewłaściwe funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka, a dokładniej bariery ochronnej skóry – płaszcza hydrolipidowego. Sprawia to, że skóra pacjenta jest narażona w wysokim stopniu na szkodliwy wpływ wszelkiego typu substancji drażniących, które bez trudu przenikają do jej wnętrza. Łatwo się wysusza, jest cienka, napięta i swędząca. 
 
Podstawowe objawy atopowego zapalenia skóry
Przy występowaniu AZS u pacjentów zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na dłoniach, szyi, kolanach, a u najmniejszych dzieci na twarzy i kończynach. Charakterystycznym objawem egzemy atopowej jest występowanie przesuszonej, zaczerwienionej, łuszczącej się skóry. W przebiegu AZS widoczne są czerwone plamy, które mocno swędzą, a pod kolanami i w okolicy łokci mogą wystąpić grudki, które z czasem zmieniają się w ropne krostki czy pęcherze wypełnione płynem. Po pęknięciu zasychają i zmieniają się w strupy. Skóra atopowa swędzi – najbardziej w nocy. Może być to uciążliwe do tego stopnia, że nie pozwala spać i wykonywać podstawowych codziennych czynności.
 
Jak ulżyć pacjentom z AZS?
Medycyna jak dotychczas nie znalazła lekarstwa, które uleczyłoby pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Nie można całkowicie wyeliminować tej jednostki chorobowej, ale można zminimalizować jej przykre objawy.
 
Najważniejsza jest profilaktyka polegająca na minimalizowaniu ekspozycji skóry na czynniki drażniące i potęgujące objawy. Skóra musi być odpowiednio pielęgnowana i maksymalnie nawilżana. Dzięki temu można zmniejszyć uczucie swędzenia i zapobiegać ryzyku tworzenia się nowych ognisk chorobowych.
 
Silne objawy łagodzi się poprzez przyjmowanie przez chorego zaleconych przez lekarza leków przeciwalergicznych. Należy połączyć taką kurację z systematycznym stosowaniem preparatów w postaci emolientów specjalnie przeznaczonych dla skóry atopowej. Kremy czy balsamy do skóry ze zmianami atopowymi mają składniki takie jak witamina E, które pozwalają odbudować naturalną barierę hydrolipidową skóry. Aktywnie nawilżają skórę i zapobiegają ponownej utracie wody. Skóra staje się mniej podatna na uszkodzenia i znacznie mniej swędzi.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar