Konkursy/

2018-04-03

SPORT

Czy rolki są dobre dla dorosłych?

Bieganie za bardzo Cię męczy, rower dawno zardzewiał, a zwykłe spacery już Ci się znudziły? To oznacza, że czas na nową dyscyplinę. Dzisiaj skupimy się na rolkarstwie. Jest to aktywność dobra nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Daje możliwość spalania kalorii zarówno w gronie rodziny lub przyjaciół, jak i w pojedynkę, z ulubioną muzyką czy audiobookiem. Aby pojeździć na rolkach nie trzeba wyjeżdżać poza swoją najbliższą okolicę. Można odwiedzić osiedlowy park lub udać się na mało uczęszczane dróżki. Choć oczywiście zmiana lokalizacji może stanowić urozmaicenie treningów. Co jeszcze warto wiedzieć zanim założymy rolki po raz pierwszy?

 

 

 

Dobór sprzętu

 

Nie każdy wie, że istnieje kilka rodzajów rolek. Na sklepowych półkach znajdziemy sprzęt do jazdy fitness, do jazdy szybkiej, do hokeja na rolkach, do jazdy terenowej, czy wreszcie do jazdy rekreacyjnej. To właśnie ten ostatni typ jest najlepszym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z rolkarstwem. Na początek wybierzmy model z mniejszymi kółkami i krótszą szyną, gdyż taka kombinacja ułatwia naukę hamowania, skręcania i kontrolowania prędkości. Przed zakupem należy przymierzyć rolki i sprawdzić, czy są wygodne oraz czy zapięcia pozwalają na dobrą stabilizację stawów skokowych i śródstopia. Warto odwiedzić kilka sklepów, przymierzyć różne modele i zasięgnąć opinii wykwalifikowanego sprzedawcy. Osoby lubiące jazdę na łyżwach mogą rozważyć zakup modelu ,,dwa w jednym”, czyli takiego w którym szynę z kółkami można zamienić na płozę.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana i na łokcie. Przydatny może okazać się także kask. Jeżeli jeździmy w godzinach wieczornych, gdy jest już ciemno, pamiętajmy o elemencie odblaskowym lub świecącym. W słoneczne dni warto z kolei zabrać okulary przeciwsłoneczne. Kiedy znajdujemy się w ruchliwym miejscu zrezygnujmy z słuchawek w uszach. W ten sposób nie przegapimy sygnałów alarmujących o niebezpieczeństwie.

 

Postępowanie w przypadku kontuzji

 

Uprawiając sport musimy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia ciała. W przypadku kontuzji należy dać sobie kilka dni na odpoczynek i regenerację. Dokuczliwy ból pourazowy można łagodzić doustnym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym takim jak Dexak®. Na obrzęknięte stawy można zastosować zimne okłady. Należy jednak unikać bezpośredniego kontaktu skóry z lodem, gdyż grozi to odmrożeniem. W przypadku silnych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważnego urazu takiego jak złamanie czy zwichnięcie.

 

Kto nie powinien sięgać po rolki?

 

Rolkarstwo to dosyć uniwersalna dyscyplina. Nie powinny jednak uprawiać jej osoby mające problemy z równowagą, ze schorzeniami ucha środkowego i błędnika oraz po niedawnych operacjach kończyn dolnych lub kręgosłupa. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój stan zdrowia pozwala na jazdę na rolkach, wybierz się do lekarza. Pomoże Ci on podjąć decyzję lub zaproponuje inną, bezpieczniejszą lub korzystniejszą, aktywność fizyczną.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar