Konkursy/

2018-01-19

Desery

Dzień Babci i Dziadka – własnoręcznie wykonane prezenty cieszą najbardziej

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do tego, by wnuki podziękowały za miłość, wsparcie, nieskończone pokłady cierpliwości i – całkiem sporą – dawkę rozpieszczania, jakie otrzymują od nich każdego dnia. Wspólny spacer czy rodzinny seans filmowy to doskonałe pomysły na jego spędzenie. Jednak na pewno najbardziej wzruszająca będzie niespodzianka wykonana przez dzieci własnoręcznie. Połowa badanych mam potwierdza, że takie podarki są najpiękniejszymi prezentami, jakie można otrzymać.* 

 
Wakacje, a nawet zwykłe popołudnie u babci i dziadka to dla dzieci często wizyta w krainie, gdzie stają się małym królewiczem lub królewną – czas zabawy i beztroski, który z nostalgią wspominać będą jeszcze przez długie lata. Wszyscy też wiedzą, że babcie są mistrzyniami w sprawianiu kulinarnych przyjemności. Dzień Babci i Dziadka to zatem doskonały pretekst do tego, by choć na chwilę role się odwróciły i tym razem to starsi przedstawiciele rodu poczuli się wyjątkowo. Na przykład na spacer można wybrać się w miejsce, które Dziadkowie lubią najbardziej, takie z którym łączą się dla nich miłe wspomnienia, a po powrocie obejrzeć album ze zdjęciami i posłuchać wspomnień albo zorganizować rodzinny wieczór filmowy z gwiazdami srebrnego ekranu sprzed lat. Prezentem, który niewątpliwie sprawi ogromną radość będzie ten wykonany własnoręcznie przez dzieci. Mamy zapytane przez markę Lubella uważają, że takie podarki zostają w sercu na zawsze (46%) i są najbardziej wartościowe ze wszystkich (44%).* Na pewno ciekawym i zaskakującym sposobem na uczczenie Dnia Babci i Dziadka będzie – zamiast tradycyjnej, rysowanej – smaczna laurka, w podziękowaniu za wszystkie smakołyki, którymi przez cały rok rozpieszczane są wnuki. Ważne, by powstała z pysznych, a jednocześnie pełnowartościowych składników, jak np. płatki zbożowe Lubella Mlekołaki Choco Piegołaki. Dla wnuków będzie to nie tylko okazja do sprawienia Dziadkom radości, ale też podzielenia się z nimi swoim ulubionym smakiem.
 
Torcik naleśnikowy, z twarożkiem i płatkami zbożowymi
 
POTRZEBUJESZ: 

Naleśniki:
230 g mąki pszennej (kopiasta szklanka)
300 ml soku pomarańczowego 100%
100 ml wody gazowanej
2 jajka
łyżka oleju rzepakowego
 
Nadzienie:
150 g płatków Lubella Mlekołaki Choco Piegołaki
800 g kremowego naturalnego twarożku
czerwona pomarańcza
 
Mąkę łączymy z jajami, sokiem pomarańczowym i wodą gazowaną. Miksujemy na gładką masę, po czym dolewamy olej i mieszamy. Na nieprzywieralnej patelni, lekko natłuszczonej olejem, smażymy naleśniki (20 sztuk o średnicy około 12 cm). Na każdym z nich rozsmarowujemy twarożek i układamy warstwę płatków Lubella Mlekołaki Choco Piegołaki. Wierzch ozdabiamy płatkami i pokrojoną, sparzoną pomarańczą.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar