Konkursy/

2017-12-06

Pielęgnacja ciała

Depilacja laserowa kontra depilator - która metoda jest dla Ciebie?

Depilacja laserowa kontra depilator - która metoda jest dla Ciebie?

Wśród różnych metod depilacji można wyróżnić zabiegi usuwania włosków z wykorzystaniem lasera, które choć wymagają kilku powtórzeń, w efekcie przynoszą trwały efekt w postaci utraty nawet 95% włosków oraz usuwanie zbędnego owłosienia z wykorzystaniem domowego depilatora, który pozwala uzyskać trwalszy efekt niż maszynka do golenia, ale wymaga systematycznego powtarzania co jakiś czas przez całe życie. Który z tych sposobów jest dla Ciebie? Oto kilka spostrzeżeń, które naszym zdaniem mogą pomóc Ci podjąć decyzję.

 

Prywatność kontra profesjonalizm
 
Wiele zabiegów kosmetycznych jest dla nas kwestią wręcz intymną, dlatego najchętniej wykonujemy je w domowym zaciszu, niekoniecznie dzieląc się z innymi swoimi metodami na poprawę wyglądu. Chcemy w efekcie swoich działań prezentować światu jak najlepszą aparycję bez dzielenia się z innymi informacją o tym, że w rzeczywistości nasza skóra jest skłonna do płatania nam figli. Jednym z rytuałów, który umożliwia nam zbliżenie stanu swojego ciała do panujących kanonów piękna, jest usuwanie zbędnego owłosienia. Osobisty depilator pozwala wykonywać tego rodzaju zabiegi bez udziału osób trzecich. Nikt nie musi wiedzieć, czy proces wyrywania włosków w celu uzyskania gładkiej skóry jest dla nas bolesny i czy wymaga jakichś wyrzeczeń – wszystkie fragmenty drogi do sukcesu polegającego na pozbyciu się niechcianych włosków możemy zachować dla siebie.
 
Niestety – powierzchnia ciała ma to do siebie, że nie do wszystkich obszarów możemy dotrzeć samodzielnie, a niektórych po prostu nie widzimy na co dzień. Trudno nam dostrzec włoski rosnące z tyłu: na udach, pośladkach lub plecach. I choć na szczęście w tych obszarach u większości kobiet włoski po prostu się nie pojawiają – na powierzchniach, które widzimy na co dzień, możemy czasami pominąć jakiś fragment, który zaskoczy nas włoskami w najmniej odpowiednim momencie. Korzystając z zabiegów w profesjonalnych salonach depilacji laserowej – zmniejszamy ryzyko tego rodzaju sytuacji oddając rezultat zabiegów w ręce ekspertów. Dodatkowo pozwalamy sobie na komfort trwałego efektu gładkiej skóry bez konieczności systematycznych powtórzeń w przyszłości.
 
Zasady działania poszczególnych metod
 
Usuwanie zbędnego owłosienia z wykorzystaniem depilatora polega na wyrywaniu włosów razem z cebulkami. Urządzenie zawiera w sobie system szybko obracających się pęset, które wyrywają jednocześnie od kilku do kilkudziesięciu włosków. W różnych modelach urządzeń tego typu stosowane są różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które umożliwiają usuwanie owłosienia na okres kilku tygodni. 
 
Depilacja laserowa polega na wypalaniu cebulek włosowych z wykorzystaniem wiązki światła. Lasery diodowe, które są najczęściej wykorzystywane w salonach kosmetycznych przy tego rodzaju depilacji, posiadają zwykle głowice, które w jednym momencie usuwają cebulki z niewielkiego obszaru. Światło pozwala usunąć włoski znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu, czyli tzw. fazie anagenu, co oznacza, że podczas jednego zabiegu usuwanych jest około 20-30% włosków z danego obszaru. W związku z tym laserowe usuwanie włosków wymaga systematycznych powtórzeń w określonych fazach cyklu wzrostu włosów na depilowanej powierzchni. Podejmując decyzję o poddaniu się depilacji laserowej należy więc nastawić się na serię sesji w salonie i uzyskanie zamierzonych efektów po upływie około roku od rozpoczęcia serii zabiegów.
 
Bolesność
 
W związku z tym, że bolesność wyrywania włosków depilatorem jest rzeczą oczywistą i trudną do uniknięcia – producenci depilatorów obok pęset umieszczają na urządzeniach mechanizmy chłodzące lub masujące, które mają za zadanie zmniejszyć dyskomfort odczuwany podczas zabiegu. Niestety w niektórych przypadkach po wykonaniu zabiegu negatywne wrażenia powracają w postaci krostek i podrażnień. Aby uniknąć dotkliwych efektów ubocznych, po zabiegu należy koniecznie nawilżać skórę i powstrzymać się przed korzystaniem ze zbyt ciepłej wody podczas opłukiwania depilowanego obszaru.
 
Dyskomfort odczuwany podczas zabiegu depilacji laserowej wynika z tego, że energia wiązki światła po dotarciu do cebulki włoska zamienia się ze świetlnej w cieplną. Podczas wypalania włosków można zatem poczuć krótkotrwałe ukłucie. Bolesność tego rodzaju zabiegów jest jednak kwestią indywidualną, a lasery zwykle umożliwiają ustawienie dobranych do danej osoby parametrów. W związku z tym warto pamiętać, że jeśli odczucia podczas wykonywania sesji laserowego usuwania owłosienia będą zbyt dotkliwe – warto poinformować o tym osobę wykonującą zabieg, aby mogła ona zareagować i dostosować ustawienia do Twoich potrzeb.

Powikłania
 
Zarówno depilacja z wykorzystaniem depilatora, jak i depilacja laserowa mogą powodować podrażnienia w postaci utrzymującego się przez kilka dni zaczerwienienia, zapalenia włosków okołomieszkowych, itp. W przypadku depilatora – mogą pojawić się również krostki, przede wszystkim w miejscach, w których rosną zwykle grube i twarde włoski – np. pod pachami lub w okolicy bikini. W tych okolicach zabieg wykonywany depilatorem jest zwykle boleśniejszy, niż na obszarze pokrytym delikatniejszymi włoskami.
 
Jak łatwo zauważyć – obie metody mają swoje plusy i minusy. Jeśli jeszcze nie wiesz, z której metody chcesz skorzystać – daj znać w komentarzu. Odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości! 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar