Konkursy/

2017-12-03

Twarz

Peeling, czyli oczyszczanie przez złuszczanie

Peeling to najczęściej wykonywany zabieg kosmetyczny i jeden z najchętniej kupowanych kosmetyków. Cera po prostu go potrzebuje do tego, by zachować zdrowie i wyglądać świeżo. Przekonuje się o tym każdy, kto choć raz poddał ją dokładnemu złuszczaniu.

Jak działa peeling?

Działanie peelingu (od ang. peel – zdzierać) polega na eliminowaniu martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry przez złuszczanie i pobudzaniu najgłębiej położonych warstw do produkcji nowych komórek. W peelingach mechnicznych znajdują się ziarenka działające na zasadzie papieru ściernego, a w peelingach chemicznych substancje aktywne, które osłabiają wiązania międzykomórkowe i stymulują nabłonek do regeneracji. Dzięki temu ulega on odbudowie, staje się bardziej jędrny, elastyczny, nawilżony, a co za tym idzie – dużo mniej podatny na uszkodzenia. Ma to swoje konsekwencje w postaci zmiany wyglądu cery, która dzięki regularnie wykonywanym peelingom jest promienna, elastyczna, odmłodzona, znikają z niej plamy pigmentacyjne, nierówności, drobne zmarszczki, a nawet niewielkie blizny.

Rodzaje peelingów: który wybrać?

Podstawowy podział peelingów – na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie – wskazuje, do jakiej warstwy skóry docierają. Powierzchniowe działają tylko na dwóch pierwszych: rogowej i ziarnistej, średniogłębokie sięgają do podnaskórkowej, natomiast głębokie – aż do skóry właściwej. Można mówić także o peelingach mechanicznych (ziarnistych), fizycznych (laserowych), chemicznych, enzymatycznych oraz mieszanych. Przy każdym mechanizm złuszczania jest inny, co należy wziąć pod uwagę, wybierając metodę odpowiednią dla siebie. Profesjonalny, głęboki peeling to forma terapii – powinien go wykonywać tylko lekarz dermatolog, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie wiedział, jaki rodzaj zabiegu zadziała najlepiej przy danym typie cery.

Domowe sposoby czy peeling u dermatologa?

Peelingi mechaniczne nadają się do samodzielnego wykonywania w warunkach domowych, przy użyciu gotowych preparatów lub własnoręcznie przyrządzonych mieszanek, np. z ziarenek kawy, cukru trzcinowego, zmielonych płatków owsianych czy otrębów ryżowych. Takie oczyszczanie można fundować skórze nawet dwa razy w tygodniu. Nigdy nie będzie ono jednak tak skuteczne jak przeprowadzone z użyciem kwasów, bo te zapewniają maksymalnie przyspieszone i zintensyfikowane złuszczanie – docierają głębiej niż naturalne składniki wydobyte z kuchennych szafek. Na zabiegi u dermatologa warto się zdecydować już około dwudziestego roku życia, zwłaszcza jeśli twarz pokrywa aktywny trądzik młodzieńczy lub skóra jest tłusta i podatna na wypryski. Idealnym wiekiem na rozpoczęcie regularnych wizyt w gabinetach medycyny estetycznej jest jednak trzydziestka – to wtedy osłabieniu zaczynają ulegać procesy wytwarzania elastyny i kolagenu, a domowy peeling już nie wystarczy, by ustrzec się pogorszenia stanu cery. Peelingi chemiczne można z powodzeniem stosować nawet na skórze wrażliwej i naczyniowej, jeśli tylko skonsultuje się swój wybór z profesjonalistą. Gabinet Aesthetic ma w swojej ofercie peeling migdałowy, który należy do najskuteczniejszych, a zarazem najdelikatniejszych i dlatego cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem klientek.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar