Konkursy/

2017-10-19

Włosy

Przeszczep włosów – najskuteczniejsza metoda na łysienie

Dużą wagę przywiązujemy obecnie do zdrowego, młodego wyglądu. Niestety, coraz częściej borykamy się z problemem utraty włosów, który skutecznie obniża naszą samoocenę i komfort życia. Często staje się też źródłem kompleksów i wycofania. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 

 

Przyczyny łysienia

U mężczyzn najczęstszą przyczyną łysienia jest predyspozycja genetyczna. Wrażliwość cebulek włosowych na działanie androgenów dziedziczy się po przodkach. Łysienie może też występować jako objaw uboczny rozwijających się w organizmie chorób, takich jak zaburzenia endokrynologiczne czy choroby autoimmunologiczne. Inną przyczyną utraty włosów może być chemioterapia, narażenie na promieniowanie, blizny pourazowe, po parzeniu, stany zapalne skóry głowy. U mężczyzn najczęściej występuje cofanie się linii włosów ku tyłowi lub łysienie czubka głowy. W przypadku kobiet zazwyczaj występuje jest to utrata włosów rozlana na całej powierzchni głowy.

Obecne techniki transplantacyjne pozwalają na uzupełnienie ubytków nie tylko na głowie, ale również w obrębie brwi i rzęs. Zanim jednak wybierze się metodę przeszczepu włosów, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny wystąpienia tego zjawiska i leczenie zachowawcze. Jakie są metody przeszczepu włosów? Jest ich kilka, jednak to lekarz, indywidualnie dobiera najlepszą w danym przypadku metodę transplantologii na podstawie przyczyny łysienia.
 

Metody transplantacji włosów

Jeszcze do niedawna stosowano metodę wycięcia paska owłosionej skóry i wszycia go w inne miejsce. Obecnie medycyna estetyczna poczyniła ogromne postępy i problem łysienia można rozwiązać za pomocą małoinwazyjnych zabiegów. Stosuje się więc techniki takie, jak FUE, FUT oraz najnowocześniejszą S.A.F.E.R.

S.A.F.E.R (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych włosów wraz z cebulkami. Jednorazowo można pobrać około 1000 włosów. Mogą to być włosy rosnące na klatce piersiowej, plecach, czy nawet brodzie. Cebulki włosowe pobierane są za pomocą cienkiego ostrza i podciśnienia. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko ich uszkodzenia. Przy pomocy pneumatycznych głowic transplantowane są do mikroskopijnych nacięć. Ta metoda może być stosowana bez względu na płeć, zarówno na skórze głowy, jak też brwi i rzęs. Pozwala na transplantację u osób po poparzeniach czy z bliznami pooperacyjnymi, które wykluczają zastosowanie innych technik. Zabieg trwa o wiele krócej, niż przy zastosowaniu innych metod.

FUT (follicular unit transplantation) polega na wycięciu z tylnej okolicy głowy paska owłosionej skóry, z której lekarz pod mikroskopem uzyskuje pojedyncze włosy z cebulką. To technika pozwalająca uzyskać największą ilość włosów do transplantacji. Niestety, czas rekonwalescencji trwa aż do momentu wygojenia się miejsca wycięcia skóry.

FUE (follicular unit extraction) to zabieg, w czasie którego lekarz pobiera z tyłu pojedyncze jednostki włosowe. Jest to technika mniej inwazyjna od poprzedniej. Nie pozostawia po sobie blizn i nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Ta metoda zrewolucjonizowała transplantacje włosów, ponieważ znacznie redukuje występowanie skutków ubocznych.

 

Wybór metody transplantacji włosów

Lekarz, proponując zabieg, bierze pod uwagę nie tylko przyczyny łysienia, ale też stan ograniczenia okolicy dawczej, tendencje organizmu do wytwarzania tkanki włóknistej w czasie regeneracji skóry czy kręcenie się włosów. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego ośrodka, w którym zabieg zostanie przeprowadzony. Z pomocą przyjdzie nam wyszukiwarka na stronie www.tourmedica.pl, która ułatwi nam znalezienie doświadczonego profesjonalisty.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar