Konkursy/

2017-10-19

Biżuteria

Biżuteria z perłami czy ich imitacje?

Postawione w tytule pytanie jest dylematem wielu osób, które - zafascynowane perłami - przymierzają się do pierwszego zakupu tego typu ozdób. Dla niewprawnego oka różnica wydaje się mało znacząca, a szklane czy plastikowe kulki pokryte perłowym lakierem kuszą niską ceną, idealnym wyglądem i nieuprawnionym użyciem nazwy "perły".

 

 

Nie oszukujmy się jednak - niska cena, to również tani wygląd, nieraz ocierający się wręcz o tandetę. Kobieta nosząca na co dzień biżuterię z pereł najczęściej rozpozna imitacje na pierwszy rzut oka, poradzą sobie z tym również  mężczyźni, mający doświadczenie w kupowaniu biżuterii. Dobrej jakości perły mają bowiem pewną niepodrabialną cechę, która nadaje im niepowtarzalny urok i zawsze będzie dla nich certyfikatem autentyczności. Cechą tą jest tzw. orient, czyli charakterystyczne barwne refleksy, którymi mienią się te cenne klejnoty. Jest to efekt analogiczny do tęczowych barw obserwowanych w rozlanej benzynie i właściwy jest dla kamieni wysokiej jakości, nadając perłowej biżuterii niezwykły czar, któremu nie sposób nie ulec. Efektu tego nie udaje się naśladować w żadnej ze znanych imitacji; jak do tej pory jest on dla człowieka niemożliwy do podrobienia. Jeśli szukamy pięknej biżuterii zapomnijmy o imitacjach – naśladują one (dość nieudolnie) co najwyżej wygląd pereł o przeciętnej urodzie i są dość łatwe do rozpoznania.

Perły naturalne czy hodowane?

Odrzuciwszy alternatywę w postaci imitacji wiele osób bierze się za poszukiwanie pereł naturalnych, czyli tych… których nie ma w handlu. Od czasu, gdy człowiek nauczył się hodować perły w łonie małża, pozyskiwanie tych naturalnych ustało. Biżuteria z perłami naturalnymi sprzedawana dziś zazwyczaj przez domy aukcyjne ma najczęściej historyczny rodowód - została zazwyczaj wykonana w ubiegłych wiekach. Czasem pojawiają się również egzemplarze rekonstruowane, np. naszyjnik z pereł naturalnych w którym usunięto słabsze kamienie czy kolczyki z perłami pozyskanymi z innego rodzaju starego wyrobu jubilerskiego. Wiele osób błędnie uważa, że perły naturalne są piękniejsze od tych pochodzących z hodowli, choć w rzeczywistości dużo łatwiej znaleźć wyjątkowej urody klejnoty wyhodowane przez człowieka. Wynika to wprost ze skali hodowli, ale także ze stosowanej technologii – w szczególności użycie kulistych jąder zwiększa znacznie prawdopodobieństwo uzyskania idealnej formy hodowanych kamieni, a zbiory dokonywane zimą zwiększają odsetek egzemplarzy o pięknym połysku (poławiacze pereł z oczywistych względów przejawiali aktywność głównie latem - jednak o tej porze roku wyższa temperatura wody niekorzystnie wpływa na połysk morskich klejnotów) . Bardzo wysokie ceny biżuterii z pereł naturalnych uzasadnia przede wszystkim ich rzadkość, a nie piękno.

Różne oblicza pereł hodowanych

Po kilku potknięciach wiemy już zatem, że nie powinniśmy szukać kolczyków czy naszyjnika z pereł naturalnych, gdyż właśnie o biżuterię z perłami hodowanymi chodziło nam od samego początku. Tu jednak czekają kolejne pułapki – czy to możliwe, aby rozpiętość cen była tak ogromna? Pokusa znalezienia „okazji” zaprowadzi nas na kolejne bezdroża i zazwyczaj będzie powodem niezadowolenia – cena pereł jest ściśle związana z ich jakością, a różnice rzędu tysięcy procent nie są tu niczym nadzwyczajnym. Decydując się na zakup biżuterii z perłami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mają to być klejnoty mierne, przeciętne czy też wyjątkowe. Czy mają błyszczeć i zwracać na siebie uwagę, czy też zginąć pośród licznych ozdób, które na co dzień zakładają kobiety? Pamiętajmy, iż to nie oprawa, a jakość samego kamienia stanowi o pięknie biżuterii – kolczyki złote z perłami nie będą szlachetniejsze przez obecność złota, ani też przez dodatki innych kamieni, jeśli najbardziej eksponowany klejnot będzie niskiej jakości. Zwróćmy więc szczególną uwagę na to jakie perły kupujemy w owych kolczykach. Te najpiękniejsze, bardzo rzadkie, będą miały wysoki połysk i barwne refleksy świetlne, regularny kształt i powierzchnię bez skaz widocznych gołym okiem. Takich kolczyków z perłami pozazdroszczą nam wszyscy, niezależnie od tego czy będą one złote czy srebrne. Taką biżuterię z perłami będziemy z dumą nosić przez lata. I takiego wydatku nie będziemy żałować – jednym takim drobiazgiem możemy zrobić furorę na przyjęciu czy też zwykłym spotkaniu towarzyskim. A przecież w biżuterii o to właśnie chodzi.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar