2017-10-15

RECENZJE REDAKCJI

"SKRADZIONE GODZINY" MARIA SOLAR

W myśl zasady: "Nie zbudujesz własnego szczęścia na cudzej krzywdzie" należy żyć tak, aby nikt inny nie cierpiał przez nasze działania. Życie jednak pokazuje, że nie każdy tę zasadę stosuje.

MIŁOŚĆ W KSIĄŻCE "SKRADZIONE GODZINY" MA RÓŻNE OBLICZA.

W książce przeczytamy między innymi o wielkiej, namiętnej miłości, która się zdarza tylko raz w życiu dwojga zakochanych oraz tej trzeciej osoby, której szczęście i godziny się kradnie. Miłości młodych ludzi i zawłaszczeniu jej najważniejszej części przez trzecią osobę, miłości rodzicielskiej, dziecka do rodzica oraz chorej miłości, w której tylko jedna osoba kradnie wszystko.

Praktycznie przez całą książkę, ktoś komuś kradnie te godziny. Odbiera coś zarezerwowane dla niego, by zyskać coś dla siebie. Z moralnego punktu widzenia, postępowanie bohaterów jest naganne, jednak wszystko zostaje usprawiedliwione przez miłość właśnie.

To czytelnikowi pozostawia się wybór, co sądzi o każdym z bohaterów. Czy zrozumie, popiera, a może potępia zachowanie. Osobiście uwielbiam takie książki, które skłaniają do myślenia, do refleksji, wywołują jakiekolwiek emocje!

 

OKŁADKA.

Miękka oprawa ze skrzydełkami, satynowa w dotyku, z połyskującym tytułem i autorem. Bardzo udany projekt okładki oraz zdjęcie, nawiązujące do lat 70-tych.

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, ale moim zdaniem okładka książki ma znaczenie, bo przecież to na nią najpierw zwracamy uwagę, to ona jest w stanie przyciągnąć nasz wzrok i jeśli jest odzwierciedleniem wnętrza książki, tym bardziej całość jest spójna i doskonała. Bardzo mi się podoba i uważam, że należy chwalić i doceniać to, co piękne.

Projekt okładki: Mariusz Banachowicz                                                                                                                        Zdjęcie na okładce: Alter-ego

Na przednim skrzydełku książki mamy zacytowany fragment dot. jednej z bohaterek, natomiast na tylnym skrzydełku-zdjęcie samej autorki Marii Solar, swoją drogą bardzo atrakcyjnej kobiety oraz krótką informację o niej.

Skład książki równie dobry. Duża czcionka pozwalająca na wygodne czytanie również osobom, które mają wadę wzroku.

CENA: 34,90zł

WYDAWNICTWO KOBIECE

 

PRZYPIS

Do tej pory nie wspominałam o nich w recenzjach, ale tutaj poczułam taką potrzebę, gdyż nie zgadzam się z wyjaśnieniem, że nie ma polskiego odpowiednika czuwania, tylko jest stypa. Sama pamiętam z dzieciństwa, że wystawiano zwłoki w domu i przychodzili bliscy oraz znajomi, aby czuwać (tzw. pusta noc) przy zwłokach, modlić się. Tak też było za czasów naszych prababć, gdzie one także po śmierci leżały w domu, zanim zostały pochowane, więc tradycja czuwania również i w Polsce miała miejsce.

Więc taki przypis powinien zawierać informację, czym czuwanie jest i kropka, ewentualnie należałoby wspomnieć, że niegdyś w Polsce również to praktykowano, gdyż nie było wtedy domów pogrzebowych.

 

MIŁOŚĆ

Proszę absolutnie nie myśleć o tej książce jak o romansidle! To nie jest ten gatunek. Miłość w tym wypadku przedstawiona jest bardzo ralistycznie, nie jest przerysowana, jak dość często zdarza się to w romansach.Jak już pisałam na wstępie, przewija się przez całą książkę, ma jednak różne oblicza. Można ją również zabić, poprzez kontrolę, wsadzenie partnera do klatki i odebranie wolności. Dla ludzi, dla których jest najważniejsza, kiedy odchodzi-znika również sens bycia razem. Życie jest za krótkie, by żyć tylko po to, by żyć, a nie kochać. Ludzie z powodu miłości robią różne rzeczy-tak było od wieków i jest po dziś dzień.

"Wiem, że jesteś największą miłością mego życia i że nigdy nie zdołam równie mocno pokochać mego męża; wiem jednak też, że -podobnie jak Ty jej-nigdy go nie opuszczę. Jest wart największej miłości i postaram się mu ją dać"....

Ten cytat z książki, przypomniał mi mnóstwo historii osób, zarówno mi znanych osobiście, z opowieści, bądź też oglądanych w różnych programach telewizyjnych. Czasy, w których popełniano mezalianse, wiążąc się z miłości dwóch osób z różnych światów i statusach majątkowych, od których się odwracano; zmuszanie do małżeństw w czasach, gdy to rodzice wybierali małżonka dla swojej córki. Posłuszeństwo i życie z kimś tylko dlatego, że tak należało, że tego oczekiwali inni, często właśnie rezygnacji z tej prawdziwej miłości, która ponoć zdarza się tylko raz w życiu.

 

RODZINA

Fabuła osadzona jest w końcówce lat 70-tych, a historia bohaterów sięga jeszcze wstecz za sprawą różnych zdarzeń. Choć minęło ponad 40 lat te same problemy, radości, sprawy, miłostki zaprzątają nie jedną rodzinę. Książka ukazuje nam wielopokoleniowe rodziny i ich życie niczym całą ferię barw, od radości do smutku. Przedstawiono model życia rodzin zupełnie różniących się od siebie, tak bardzo jednak uniwersalny, który obowiązuje do dziś, choć minęło tyle lat. Widocznie pewne rzeczy nigdy się nie zmienią, lub potrzeba jeszcze więcej czasu, by się zmieniły. Jedno jest pewne, to my tworzymy własne rodziny, jesteśmy kowalami swojego losu i to, z jakich rodzin wyrośliśmy, wcale nie oznacza, że nasza również musi być taka sama, to my tak naprawdę decydujemy o tym, jaka ma być, to my ją tworzymy i piszemy swoją własną rodzinną historię, być może nie powielając błędów lub naśladując piękne tradycje...

Wciąż wiele kobiet i mężczyzn żyje w związkach, w których nie czują się spełnieni, nie są szczęśliwi, wręcz męczą się ze sobą i choć podejście do rozpadu małżeństwa i rozwodów w społeczeństwie bardzo się zmieniła-nie piętnuje się już za to nikogo, to jednak nadal w tym tkwią, pytanie:dlaczego? Odpowiedzi może być mnóstwo i z pewnością każdy z nas zna ich przynajmniej kilka, obserwując związki wokół, np.: dla dobra dzieci, dla starszych rodziców, którzy by tego nie zrozumieli, dla otoczenia, dla przekonań, zasad, uzależnienia... Ludzie są ze sobą z różnych powodów, z rozsądku lub miłości...

 

CZAS

Odgrywa tutaj kluczową rolę, wydaje mi się, że on też coś kradnie, niczym każdy z bohaterów! Pojawia się wszędzie, gdzie się tylko da, abyśmy o nim przypadkiem nie zapominali. Jest w tytule: "SKRADZIONE GODZINY", wyznacza obowiązki i zwyczaje, decyduje o życiu i śmierci, radości i smutku. Zabiera czas wtedy, kiedy jesteśmy szczęśliwi-wtedy kilka godzin mija, jak krótka chwila, natomiast kiedy jesteśmy smutni-sprawia, że godzina wydaje się być wiecznością...

"Przeżywał godziny tak pełne wrażeń, że miał wrażenie, iż zegary nie są w stanie ich zmierzyć...."

"Potrzebowali jeszcze tysięcy godzin, godzin, w których się będą kochali, mówi sobie tyle pięknych rzeczy,...".

"Tymczasem teraz, tej nocy pełnej niepokoju, nocy poszukiwań babki, czas też się zatrzymał, tylko inaczej.Godziny jakby nie mijały. Każda sekunda była grobem, a zegar w ogóle się nie posuwał aż do świtu.".

Czas zatrzymuje się dla nas w dobrych, ale też i złych chwilach. Dla każdego czas będzie pojęciem względnym, choć wszyscy mamy zegarki i umownie żyjemy według czasu w danym kraju, dla każdego z nas inaczej będzie on odmierzał czas w istotnych momentach życia.

"Czas mijał. Wiele godzin czy niewiele - to wszystko było względne.".

"...zegary nie wskazują czasu, gdyż sekundy nie są w stanie obliczyć, ile jest ich w życiu pełnych, a ile pustych.".

 

ETAPY ŻYCIA

Książka należy bez wątpienia do tych, które wywołują emocje, a dla mnie to znaczy, że jest dobra i godna przeczytania. Traktuje o życiu, o normalnych ludzkich losach, dramatach i radościach, młodzieńczej miłości czy rozczarowaniu, ludzi z różnych pokoleń, przypomina nam o przemijaniu, o śmierci w obliczu której wszyscy jesteśmy równi... Podzieliłam ją sobie na 3 etapy, przez które każdy z nas przejść musi: młodość, dorosłość i starość.

 

MŁODOŚĆ

Młodzieńcza tęsknota za miłością, doświadczeniami, które się z nią wiążą, dążenia do zdobycia partnera, w końcu upragniona miłość, seks i zawód.

Rady, które są aktualne cały czas: " Nigdy się nie uzależniaj od niczego, ani od nikogo...Żyj swoim życiem, a nie tym jakiego się po tobie spodziewają inni.Szukaj własnej drogi."...

 

DOROSŁOŚĆ

Trudy dnia codziennego, borykanie się z teraźniejszością, walka o lepszą przyszłość, ale również powrót do przeszłości, która często jest pełna bólu i złości. Walka o siebie, rodzinę, o miłość, szacunek, wsparcie.

"Młości nie można kontrolować.Ludzi nie wolno uwiązywać na sznurku. Nie można nikogo zmusić do miłości. Wręcz przeciwnie, miłość jest wolna....Ale naturalnie można zdecydować, że się już nie kocha...".

 

STARCZY LOS

Szczególnie wzruszyły mnie fragmenty o losach ludzi starszych, ich trudnej młodości, zakazanej miłości, konieczności wyboru tego, czego się od nich oczekuje, przy rezygnacji tym samym z własnego szczęścia, w końcu życie pełne szacunku i lojalności w rozsądnych związkach, poprzez choroby, straty, a w końcu śmierć w samotności, mimo życia w otoczeniu bliskich osób.

"Chciałem, żeby umarła w domu, otoczona bliskimi, którzy ją kochali...-Tu zapłakał.".

Może wywołuje to szczególne emocje właśnie dlatego, że myśli się wtedy o znajomych starszych ludziach, oraz własnych babciach i dziadkach i widzi się w ich historiach tyle różnych zdarzeń, które są też równie piękne, czy bolesne. Młody człowiek może nie dostrzeże i nie zrozumie mnóstwa rzeczy, gdyż jego myślenie nie zawsze jeszcze jest na tyle dojrzałe, by pojąć czym jest upływający czas, te "skradzione godziny", które ludzie dorośli bardziej intensywniej doceniają. Starsi ludzie też mają prawo do miłości i do tego, by nadal czuć to, co kiedyś, choć wielu wydaje się, że już nie powinni, czy im nie wypada.

W naszej kulturze, na szczęście jeszcze mamy szacunek do starszych osób, opiekujemy się nimi, ale niestety w pewnych przypadkach , czy w innych krajach są wykorzystywani, nikt się z nimi nie liczy, rodzina się odsuwa... Dlatego w książce podoba mi się to, że starsi ludzie są razem ze swoimi rodzinami, dziećmi i wnukami tak jak być powinno!

 

PODSUMOWANIE

To książka z gatunku tych, po którą się sięga wielokrotnie, do niej się wraca, chce się nią podzielić z innymi, aby i oni ją przeczytali, rozmawiać o niej, wymieniać się poglądami i spostrzeżeniami. Również ta, z której cytaty się przenosi do notatnika, by po nie sięgać i z nich korzystać.

Dobra i wartościowa książka, którą warto kupić i którą gorąco polecam przeczytać. Jest w niej mnóstwo prawdy o życiu takim, jakim ono jest, czyli nie zawsze usłanym różami i pieknymi historiami, ale takimi, które wciąż się dzieją, w których bierzemy udział, bądź których jesteśmy obserwatorami...

 

 

Książkę kupić można tutaj: www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/skradzione-godziny-2/  aktualnie w atrakcyjnej cenie 22,90 zł  (przecenionej z 34,90zł).

 

 

 

 

 

 

Tekst, zdjęcia:

NekropolisQueen

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar