Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2017-08-25

Warto odwiedzić...

W 2017 poznaj Finlandię – czyli 5 powodów, dla których warto wyruszyć na Północ

W tym roku Finlandia obchodzi setną rocznicę swojej niepodległości. To dobra okazja, żeby zastanowić się… dlaczego jeszcze tam nie pojechaliśmy? Choć Warszawę od Helsinek dzieli niewiele ponad tysiąc kilometrów, to miejsce przez wielu Polaków jeszcze nieodkryte. A szkoda, bo Finlandia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

YIT fauna

 

YIT jezioro

 

YIT natura


1. Niezwykła natura
Według niektórych to właśnie przyroda jest największym skarbem Finlandii. 74% jej powierzchni zajmuje las, czyniąc ją tym samym najbardziej zalesionym krajem w Europie. Finowie mogą też pochwalić się niesamowitymi liczbami jezior oraz wysp. Zbiorników wodnych jest tam aż 187 888, z kolei wysp – 179 584. Wrażenie zrobi też na odwiedzających fauna i flora. Wybierając się do Finlandii możemy odwiedzić aż 35 parków narodowych. Na ich terenie występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, brzozowe z licznymi porostami, tundra i tajga. Wśród zwierząt możemy spotkać leminga górskiego, bielaka, niedźwiedzia, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka oraz niewątpliwie największą atrakcję w tym regionie czyli renifera.
 
2. Aurora Borealis
Aurora Borealis czyli zorza polarna to niezwykłe zjawisko świetlne, który każdy powinien kiedyś zobaczyć na własne oczy. W południowej Finlandii można zaobserwować je średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Za to w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc, od września do marca. Warto dodać, że Laponia jest jednocześnie jednym  z najrzadziej zaludnionych regionów Finlandii – zamieszkuje ją 1,97 os./km². Sama Finlandia jest z resztą trzecim krajem w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia. 
 
 
3. Fińska kuchnia
Mało kto byłby pewnie w stanie wymienić chociażby jedno tradycyjne danie kuchni fińskiej. I to nie tylko ze względu na trudności językowe, a raczej na jej niepopularność w naszej części Europy. A szkoda, bo jak się okazuje, tamtejsza sztuka kulinarna wyróżnia się nie tylko smakiem, ale i walorami prozdrowotnymi. To pochwała prostoty – Finowie nie są przyzwyczajeni do stosowania przypraw, preferują raczej doprawianie dań żurawiną czy jagodami. Tamtejszą specjalnością są przede wszystkim potrawy z renifera – jego smażone mięso serwowane z jagodowym sosem oraz duszony renifer podawany z borówkami (poronkaristys). Do głównych przysmaków fińskich należą też m.in. karjalanpaisti – pieczeń z wołowiny i baraniny, karjalanpirakka – pieróg z serem, mięsem i kapustą, kalakukko – smażone pierogi z mięsem i rybkami muikku, reikäleipä – ciemny chleb „z dziurką", czy juustoleipä, czyli ser z mleka krowy, która niedawno urodziła cielaka.
 
4. Nordycki styl
Finlandia, choć formalnie nie należy do Skandynawii (jest krajem nordyckim) również wyznaje zasadę skromności, umiaru i otaczania się funkcjonalnym minimalizmem. Może właśnie dlatego, naród fiński określany jest mianem jednego z najszczęśliwszych na świecie. Zdecydowanie najbardziej znanym elementem stylu życia Finów jest sauna. Ma ona specjalne miejsce w kulturze fińskiej. O saunie i jej znaczeniu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym można z Finami rozmawiać godzinami. Nie dziwi zatem fakt, że na ok. 5,5 mln mieszkańców, w kraju są ponad 2 mln saun. – Sauny w mieszkaniu to esencja tego, co fińskie. Przede wszystkim pełnią one funkcję towarzyską. Są popularnym miejscem spotkań i relaksu zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Coraz częściej na saunę decydują się także w swoich domach i mieszkaniach Polacy – tłumaczy Dorota Śledyńska, architekt warszawskiej inwestycji Nordic Mokotów o fińskim rodowodzie, której apartamenty będą przygotowane do montażu suchej sauny. 
 
 
YIT sauna
 
5. Muminki i Święty Mikołaj
Jeżeli planujemy wybrać się w podróż na Północ z dziećmi, nie możemy zapomnieć o dwóch niepowtarzalnych miejscach. Pierwsze z nich to Naantali – niepozorne miasteczko portowe w południowo-zachodniej Finlandii, w którym znajduje się założony w 1970 roku park rozrywki Świat Muminków (Muumimaailma). Muminków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, stworzyła je w latach pięćdziesiątych fińską pisarka Tove Jansson i do dziś cieszą się uwielbieniem dzieci i dorosłych na całym świecie. Drugie z miejsc odnajdziemy na kole podbiegunowym, w Laponii. To tam znajduje się słynna Wioska Świętego Mikołaja. Pod adresem Tähtikuja 1 Rovaniemi 96930 znajdziemy siedziba Świętego, który gości przyjmuje nawet latem. Pod Rovaniemi zobaczyć można jego renifery, a zimą samemu wybrać się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Nieopodal znajduje się też Santa Park, gdzie stworzono m.in. Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira” i szkołę elfickiej kaligrafii. Warto wiedzieć, że w Rovaniemi, tuż przy siedzibie Mikołaja, działa Polski Konsulat Honorowy.
 
***
Więcej o YIT
W YIT (czytaj: wa? a? ti?) tworzymy stabilne oraz zrównoważone środowiska miejskie poprzez budowę i sprzedaż mieszkań, obiektów komercyjnych oraz infrastruktury. Skupiamy się na świadczeniu najwyższej jakości obsługi klienta oraz ciągłym doskonaleniu naszej wiedzy i umiejętności. Od ponad 100 lat oferujemy lepsze miejsca do życia w Finlandii. Jesteśmy również obecni w Estonii, na Łotwie, na Litwie, w Rosji, w Czechach, na Słowacji i w Polsce. W YIT jesteśmy zawsze o krok do przodu – dbamy o naszych klientów, partnerów oraz pracowników. W 2016 r. sprzedaliśmy 7.450 mieszkań osiągając przychód z działaności mieszkaniowej wynoszący prawie 1 mld EUR. Nasze całkowite przychody wyniosły blisko 1,8 mld EUR. Akcje YIT są notowane na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar