Strona

2017-08-25

Czy wiesz, że...

Kłykciny kończyste - jak je leczyć?

Najczęściej pacjenci nie wiedzą, że brodawki, które pojawiły się na ich narządach płciowych, są przez lekarzy specjalistów nazywane kłykcinami kończystymi. Co powoduje powstawanie kłykcin kończystych oraz w jaki sposób można je leczyć, gdy już się zaraziliśmy wirusem?

 

Kłykciny kończyste przyczyny powstania

W rzeczywistości kłykciny kończyste to niewielkie, cieliste guzki, które czasem przybierają postać kalafiorowatych brodawek, umiejscowionych najczęściej bezpośrednio na narządach płciowych lub w okolicy odbytu. Za ich powstanie odpowiada wirus HPV. Dzięki badaniom naukowcom udało się wyodrębnić 120 rodzajów wirusa, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na ich dwa rodzaje. Typ 6 i 11 są sprawcami blisko 95% zachorowań, natomiast typy 16 i 18, choć występują dużo rzadziej, to są groźniejsze, bowiem mogą powodować raka. Wirusem HPV można się zarazić drogą płciową, przy czym większość objawów nie jest zauważalna, a sama infekcja dość szybko mija.

Objawy zarażenia wirusem HPV

Czy zatem pacjent może stwierdzić, że zaraził się wirusem HPV i występują u niego kłykciny kończyste Objawy zarażenia można w większości przypadków samodzielnie zauważyć. Przed wizytą u lekarza specjalisty można również wykonać specjalistyczny test, aby wskazać typ wirusa. Chodzi tu głównie o stwierdzenie, czy wirus HPV, który doprowadził do powstania kłykcin, może się rozwinąć w nowotwór. Większość infekcji mija bez konieczności leczenia, a sam pacjent nie zawsze ma świadomość, że został zarażony wirusem. Jednak pojawienie się niewielkich kilkumilimetrowych grudek w kolorze bladoróżowym lub - rzadziej - brunatnym świadczą o zarażeniu kłykcinami. Takie grudki mogą się łączyć, tworząc większe skupiska o zróżnicowanym kształcie. Z czasem powierzchnia kłykcin kończystych pokrywa się nitkowatymi lub brodawkowatymi wypustkami. Bardzo rzadko ich pojawieniu towarzyszy ból, nawet jeśli kłykciny kończyste pojawiają się wewnątrz pochwy czy gdy dochodzi do zwężenia z tego powodu cewki moczowej. Natomiast pojawia się dyskomfort natury estetycznej, co może prowadzić do problemów emocjonalnych.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Skoro ich występowanie nie wiąże się zazwyczaj z bólem, to dlaczego należy leczyć kłykciny kończyste Jak je leczyć? Sposób postępowania z kłykcinami jest uzależniony od ich wielkości i występowania, bowiem można je leczyć farmakologicznie lub zabiegowo. Skutecznym sposobem na leczenie kłykcin jest krioterapia, czyli ich wymrażanie, oraz laseroterapia. Leczenie laserowe może być również przeprowadzane u kobiet w ciąży, co zwiększa skuteczność metody. Jeśli jednak inne metody leczenia zawiodły, zaś same kłykciny kończyste mają tendencję do nawracania, warto skorzystać z leczenia chirurgicznego. Ten zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Istnieje jeszcze jedna metoda, która jest bardzo skuteczna. Chodzi o szczepienia przeciwko HPV, które w niektórych miastach w Polsce są refundowane. Specjaliści rekomendują, aby takim szczepieniom poddać nastolatki zanim rozpoczną regularne współżycie seksualne.

Źródła:
http://klykcinyhpv.pl/klykciny-konczyste-leczenie/
https://drwenerolog.pl/choroby/klykciny-konczyste/

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar