2017-08-21

Diety

WOK, czyli zdrowo w kuchni

Moda na zdrowe żywienie sprawiła, że w polskich kuchniach coraz częściej zaczyna pojawiać się patelnia typu WOK. Przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu, a wymyślona została setki lat temu. Choć większości osób kojarzy się głównie z kuchnią azjatycką, z powodzeniem może być wykorzystywana także do polskich potraw.

WOK to wyjątkowa patelnia do przygotowywania posiłków, idealna dla zapracowanych osób, które nie lubią spędzać dużo czasu w kuchni, a jednocześnie chcą się zdrowo odżywiać. Swoim kształtem przypomina bardziej miskę niż patelnię. Smażenie w niej odbywa się w ciągłym ruchu poprzez potrząsanie.

Trochę historii

Zgodnie z przekazami historycznymi, naczynia WOK znane były już za czasów panowania dynastii Han. Brak jednak jednoznacznych dowodów na to, że wynaleziono je właśnie w Chinach. Niektórzy historycy utrzymują, że wynalazła je inna cywilizacja, a Chińczycy jedynie zaczerpnęli od niej wzór WOK.

W przeszłości WOK stanowił element wyposażenia niemal każdego domu w Chinach. Dziś jest popularny także poza tym krajem. Stosuje się go w kuchni indonezyjskiej, hinduskiej, japońskiej, a także w krajach europejskich i Ameryce.

Krótka charakterystyka WOK

Opisywane naczynie różni się od tradycyjnej patelni nie tylko kształtem, ale także sposobem przygotowywania posiłków. Jego dno ma niewielką średnicę, a ścianki są wysokie i zaokrąglone. Jeśli trudno ci wyobrazić sobie takie naczynie, możesz odnaleźć je w asortymencie sklepu internetowego akcesoria kuchenne DoGotowania.pl. Smażenie w WOKU pozwala na przyrządzenie smacznej potrawy z dodatkiem minimalnej ilości tłuszczu. Co ciekawe, opisywane naczynie może służyć nie tylko do smażenia, ale także duszenia i gotowania na parze. Smażone w nim potrawy są soczyste, smaczne oraz posiadają znacznie więcej wartości odżywczych niż przy tradycyjnym smażeniu.

Jaki powinien być dobry WOK?

Potrawy przyrządzane w WOKU są smaczne, zdrowe, a do tego przygotowuje się je znacznie szybciej niż na tradycyjnej patelni. Jednak, aby naczynie dobrze spełniało swoją funkcję, musi wykazywać szereg istotnych cech. Jego ścianki powinny być wewnątrz chropowate, tak, by kawałki smażonego jedzenia nie ześlizgiwały się z nich. Dno patelni powinno być grube, dzięki czemu będzie długo utrzymywać temperaturę. Warto także sprawdzić, czy do naczynia dobrano odpowiednią pokrywkę.

Przygotowywanie potraw w naczyniu WOK

Teraz przyszła pora na to, na co zwykle czytelnicy czekają najbardziej czytając tego typu artykuły. A zatem krótki instruktaż informujący, jak piec, gotować i dusić potrawy w WOKU.

Smażenie

Przed rozpoczęciem smażenia należy mocno nagrzać patelnię, a na jej dno wlać niewielką ilość oleju. Drobno pokrojone kawałki mięsa smaży się przez ok. 90 s. stale je mieszając. Warzywa należy smażyć oddzielnie zaczynając od tych najtwardszych i stopniowo dorzucać te, które są nieco bardziej miękkie. Na koniec dokłada się podsmażone wcześniej mięso i całość smaży jeszcze razem przez ok. 5 minut.

Duszenie

Przygotowując potrawę mięsno - warzywną, na początku należy podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu mięso. Następnie odsączyć je na sitku i podsmażyć na patelni warzywa. Na koniec ponownie dodajemy mięso i dusimy je razem z warzywami pod przykryciem.

Gotowanie na parze

Gotować w WOKU można praktycznie wszystko, od pierogów po mięso. Na początek na dno naczynia należy wlać odrobinę wody, a następnie w specjalnym koszyczku do gotowania na parze umieścić gotowaną potrawę.

Naczynia WOK z powodzeniem użyjesz także do smażenia pączków na głębokim tłuszczu, czy przygotowywania konfitur.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar