Konkursy/

2017-08-19

Czy wiesz, że...

Zespół jelita drażliwego – przyczyny zachorowań i częstotliwość występowania choroby

Tagi: zdrowie

Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie jelita cienkiego i grubego, które objawia się nawracającymi bólami brzucha oraz nieregularnymi wypróżnieniami niezwiązanymi ze zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Leczenie tej przypadłości obejmuje: postępowanie ogólne, leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię.

 

Przyczyny zachorowań na zespół jelita drażliwego

Przyczyny zachorowania na zespół jelita drażliwego nie są do końca wyjaśnione. Lekarze wskazują jednak na pewną grupę czynników, które mogą sprzyjać zachorowaniu. Należą do nich m.in. zaburzenia funkcji motorycznej jelit, nadwrażliwość trzewna czy biegunki infekcyjne.

Perystaltyka jelit opiera się na kurczeniu i rozkurczaniu mięśniówki jelit, skutkiem czego treść pokarmowa może pokonywać drogę od żołądka aż do końca jelita grubego. U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego czynności motoryczne ulegają zaburzeniu, co powoduje zaparcia lub – wręcz przeciwnie – biegunki.

Aby nieco złagodzić objawy chorobowe, można wspomagać się farmakoterapią. Warto jednak sięgać po sprawdzone środki, które nie wywołują podrażnień i są bezpieczne dla organizmu.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego są bardziej wrażliwe na różne bodźce. Jednymi z najbardziej dokuczliwych objawów są wzdęcia, które pojawiają się nawet przy niewielkiej ilości gazów w jelitach, oraz uczucie parcie przy stosunkowo niewielkiej ilości stolcu w organizmie.

Co istotne, zespół jelita drażliwego nie wiąże się jedynie z dyskomfortem fizycznym – pacjenci cierpią również psychicznie. Osoby zgłaszające się do lekarza podkreślają, jak duży dyskomfort sprawia wykonywanie codziennych czynności.

Permanentny stres i lęk przed przykrymi dolegliwościami powodują, że chorzy częściej uskarżają się na bóle brzucha. Aby normalnie funkcjonować zażywają duże ilości środków farmakologicznych, które przejawiają działanie objawowe i nie leczą prawdziwego problemu.

Częstość występowania zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego. Statystyki wskazują, że cierpi nań od 10 do nawet 20 procent dorosłej populacji. Do zachorowania bardziej predysponowane są kobiety – chorują średnio dwa razy częściej niż mężczyźni.

W ostatnich latach prowadzone są badania nad możliwością dziedziczenia zespołu jelita drażliwego. Istnieją już pierwsze dowody potwierdzające, że zmiany w jelitach mogą mieć charakter genetyczny.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar