Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2017-08-17

Warto odwiedzić...

Co warto zwiedzić w Grecji?

Grecja usytuowana jest w południowo - wschodniej Europie, w basenie morza Śródziemnego. Przez wzgląd na zabytki, malownicze krajobrazy, złote plaże, słoneczną pogodę oraz smaczną kuchnię - jest chętnie odwiedzana przez turystów. 

Zakynthos zatoka wraku fot. fotolia

 

 
Wybierając Grecję, jako cel turystycznej podróży, warto odwiedzić: Ateny, Patras, Saloniki, Pireus, Korfu, Heraklion, Zakynthos - każde z tych miejsc urzeka wyjątkowością. 

ATENY 
Stolica i największe miasto Grecji. Największą atrakcją turystyczną jest zespół architektoniczny Akropolu: Propyleje, Erechtejon, Świątynia Nike, Partenon, Muzeum Akropolu; Odeon Herodosa Attyka; Teatr Dionizosa oraz starożytna Agora. Turyści chętnie zwiedzają również bizantyńskie kościoły, dzielnicę Plaka (najstarsza mieszkalna dzielnica miasta, leżąca u stóp Akropolu. Na skraju dzielnicy znajdują się ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana), grecki parlament i Bibliotekę Narodową. 
Ważne! Stolica Grecji jest dobrze skomunikowana (metro, autobusy miejskie), co wpływa na łatwość dotarcia do miejsc docelowych. 

PATRAS 
Jest drugim, co do wielkości po Pireusie, greckim portem morskim. Miasto założył cesarz rzymski Oktawian August. Do głównych atrakcji turystycznych należą ruiny zamku frankijskiego. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na miasto oraz morze. Ponadto na uwagę zasługuje odeon, stadion i akwedukt. Na przedmieściach zwiedzić można fabrykę win Achaia Clauss i przyjrzeć się technologii wyrobu. 
 
SALONIKI 
Leżą nad Zatoką Salonicką, do której wpływa Morze Egejskie. Miasto wybudował około 315 p.n.e. władca Macedończyków Kassandra - nazwa miasta przyjęta została od imienia jego małżonki - Tessaloniki. 
Saloniki to największe w Grecji skupienie kościołów bizantyjskich m.in. Agios Dimotrios, Agia Sofia, Agios Nicolaos Orfanos. Główną atrakcją jest Biała Wieża - symbol miasta. Budowla usytuowana jest przy nadmorskiej promenadzie. Warto odwiedzić także Plac Arystotelesa, który charakteryzuje się ciekawą architekturą - wszystko wybudowano tutaj w lustrzanym odbiciu. A także Muzeum Bizantyjskie. 
 
PIREUS 
Jest miastem wchodzącym w skład Wielkich Aten - niegdyś połączone było z Atenami Długim Murem. W czasach starożytnych miasto stanowiło ważny port wojenny, usytuowany na wyspie i połączony z lądem jedynie wąską, zalewaną przez wodę ścieżką. 
Pireus znany jest głównie z ogromnego portu, z którego można dostać się na każdą niemal grecką wyspę. Na uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne z niezwykle interesującymi zbiorami z czasów antycznych oraz Muzeum Morskie. 
 
KORFU 
Należy do najbardziej zielonych wysp w Grecji. Jeżeli marzy się nam błogi wypoczynek, jest to idealne miejsce - malownicze plaże, urwiste klify, dużo słońca. 
Stolicą wyspy jest Kerkira z wyjątkowo ciekawym starym miastem. Warto zobaczyć tutaj dwie weneckie twierdze: Neo Frourio i Paleo Frourio. Ponadto kościół Agios Spiridonas, w którym znajdują się relikwie patrona wyspy. 
W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się Archillion - imponująca letnia rezydencja wybudowana pod koniec XIX w. przez cesarzową Sissi ze wspaniałymi ogrodami. 
Na zachodnim wybrzeżu wyspy, na porośniętym lasem cyplu Paleokastritsa, znajduje się Monastyr Theotokou - klasztor wybudowano w XIII w. Niestety do czasów obecnych przetrwał już przebudowany w XVIII w. Na uwagę zasługuje muzeum klasztorne z bogatą kolekcją cennych ikon oraz wspaniałe, ukwiecone ogrody, które otaczają zabudowania.  

HERAKLION 
Jest największym miastem na greckiej Krecie. Obecne miasto zostało założone przez Saracenów w IX w. Następnie nastali tutaj Bizantyjczycy, którzy zdobyli miasto w 961 roku. W 1669 roku Heraklion przejęli Turcy. Od 1918 roku miasto ponownie należy do Grecji. 
Będąc w tym miejscu należy zwiedzić Rocca al Mare - średniowieczną fortecę wenecką, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Ikon, Bazylikę Agios Marcos (obecni pełni ona rolę galerii sztuki) oraz mury miejskie. 

ZAKYNTHOS 
To jedna z najbardziej malowniczych wysp Morza Śródziemnego. Najsłynniejszym zakątkiem jest Zatoka Wraku - imponująca plaża, która stała się wizytówką Grecji. Miejsce to należy do najchętniej odwiedzanych przez Polaków, głównie z powodu widoków oraz przepięknych plaż. 
Będąc na wyspie należy zwiedzić Błękitną Jaskinię, do której można się dostać wyłącznie łodzią. Ponadto Monastyr Panagia Anafonitria, gdzie mieszkał patron wyspy święty Dionizos. Znajduje się tutaj pochodząca z XV w. bazylika rzeźbiona freskami. A także piaszczysta plaża Zatoki Alikon, która z jednej strony otoczona jest gajami oliwnymi. Więcej informacji o wycieczka na Zakynthos znajdziesz tu: https://www.fostertravel.pl/last-minute/grecja/zakynthos/

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar