Konkursy/

2017-07-19

KSIĄŻKA

Premiera książki twórcy Jamesa Bonda!

Po ponad 50 latach od premiery, wreszcie ukazuje się polskie wydanie książki "Chitty Chitty Bang Bang" - jedynej powieści w dorobku Fleminga napisanej dla nieco młodszego czytelnika. Za przekład odpowiada Katarzyna Kowalczuk-Szczepańska. Ilustracje wykonał Joe Berger.

 

 
 
 
 
Dlaczego twórca Jamesa Bonda, Ian Fleming, napisał książkę dla dzieci?
 
Bang Bang! Wystrzałowy samochód to jedyna książka dla dzieci Iana Fleminga, twórcy najsłynniejszego szpiega na świecie, Jamesa Bonda. Na początku 1964 roku pisarz przeszedł drugi zawał – w okresie rekonwalescencji przyjaciel podsunął mu „Wiewiórkę Orzeszko” Beatrix Potter, by czymś go zająć, i zasugerował, żeby Fleming spisał historię, którą opowiadał kiedyś swojemu synowi – Casparowi. Opowieść o magicznym samochodzie ukazała się w tym samym roku, dwa miesiące po śmierci Fleminga, w dniu 12 urodzin jego syna. Książka nie przestaje zachwycać czytelników. Na jej kanwie powstały także niezwykle popularny film i widowisko sceniczne. Caspar Fleming zmarł w wieku 23 lat.
 
Nazywam się Chitty, Bang Bang, Chitty! – polski akcent historii
 
Tworząc historię wystrzałowego samochodu, Fleming inspirował się swoim własnym autem, którym jeździł w Szwajcarii pod koniec lat 20., oraz samochodem wyścigowym hrabiego Louisa Zborowskiego* – brytyjskiego konstruktora i kierowcy wyścigowego polskiego pochodzenia. Jak pisze autor w przedmowie:
 
„Z całego serca dedykuję te opowieści autentycznej BANG BANG, wyścigówce skonstruowanej przez księcia Zborowskiego”. Hrabia Zborowski zbudował ją w 1920 roku w swej posiadłości w pobliżu Canterbury. Nadwozie samochodu pochodziło z mercedesa sprzed pierwszej wojny światowej, który miał moc 75 koni mechanicznych. Wewnątrz zainstalowano sześciocylindrowy silnik lotniczy Maybacha w wersji wojskowej, stosowanej przez Niemców w zeppelinach. Cztery tłoki w cylindrach sprzęgnięte były z wyprowadzonymi na zewnątrz popychaczami i dźwigniami zaworowymi, sterowanymi za pomocą wałków rozrządu po każdej stronie skrzyni korbowej. Na końcu każdego z dwóch długich przewodów wlotowych zamocowano gaźniki firmy Zenith. Maszyna powleczona szarą stalową karoserią miała błyszczącą maskę długości ośmiu stópi ważyła ponad pięć ton. W 1921 roku BANG BANG odniosła zwycięstwo na Brooklands, w wyścigu z przeszkodami na krótki dystans, rozwijając prędkość 101 mil na godzinę. W 1922 wygrała ponownie. W tym samym roku wyścigówka uległa jednak wypadkowi i książę już nigdy nie wystartował nią w żadnych zawodach. Tak w skrócie można określić to, co spotkało samochód. Jednak w rzeczywistości BANG BANG z niewyjaśnionych przyczyn dostała nagle szału na torze wyścigowym i wraz z hrabią Zborowskim, który stracił panowanie nad kierownicą, na wstecznym biegu, z ogromną prędkością staranowała budkę sędziowską.
 
* Hrabia Louis Zborowski (1895–1924) – bogaty syn polskiego szlachcica i Amerykanki; żył w Anglii na początku XX wieku. Był pasjonatem wyścigów i motoryzacji, który nie tylko konstruował samochody, ale również ścigał się nimi na torach w Europie i Ameryce. Zginął w wypadku samochodowym na torze we Włoszech podczas wyścigu, gdy jego maszyna wskutek defektu zjechała z toru i uderzyła w drzewo.
 
Zapnijcie pasy! O takiej przygodzie James Bond nawet nie marzył!
 
„Macie absolutnie błędne podejście do przygody – oburzył się komandor. – Jej nigdy nie wolno mówić „nie”. Bądźcie zawsze na „tak”, bo w przeciwnym wypadku czeka was nudne życie.”
 
 
Ian Fleming – autor dwunastu powieści i dziewięciu opowiadań o Jamesie Bondzie. Karierę rozpoczął jako dziennikarz, a w czasie II wojny światowej pracował dla brytyjskiego wywiadu wojskowego. W 1964 roku za namową przyjaciela spisał historię o cudownym samochodzie, którą opowiadał swojemu synowi Casparowi. Za inspirację posłużyły jego własny samochód z końca lat 20. oraz legendarny model wyścigowy z silnikiem lotniczym znany jako Chitty Bang Bang.
 
Polecają:
 
To bardzo szczególna wersja naszego „Pana Samochodzika”, którego bohater pretendował przecież do miana „polskiego Bonda” na długo przed porucznikiem Borewiczem. Dopiero teraz widać, jak uniwersalne pióro miał Fleming. „Bang Bang! Wystrzałowy samochód” to świetna wprawka przed etapem niewinnego „Doktora No” czy całkiem dorosłego już „Casino Royale”. 
 
Piotr Metz Program III Polskiego Radia
 
Dowcipna, urokliwa książka, pełna pomysłów wziętych prosto z bogatej wyobraźni Iana Fleminga, której możliwości znamy z książek o eleganckim Agencie 007. Ta jedyna autorstwa Fleminga opowieść dla dzieci dostarcza czytelnikowi niezwykłych przeżyć. Napisana bogatym, literackim językiem wzrusza i zachęca. Zostań ze mną jeszcze, BANG BANG ...
 
Małgorzata J. Berwid
 
Znana jako Ciotka Książkula z Radia Dla Ciebie. Dziennikarka, scenarzystka audycji telewizyjnych, matka chrzestna Kulfona i Moniki, Budzika. Autorka „Molików Książkowych”. Już zakochana w historii wielkookiej wyścigówki BANG BANG!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar