Strona

2017-07-13

Czy wiesz, że...

Kubeczki menstruacyjne - jak ich używać i czy warto to robić?

Wiele kobiet zanim zdecyduje się na użycie kubeczka menstruacyjnego ma wiele wątpliwości. Ty również wahasz się czy powinnaś zacząć ich używać? Masz obawy? A może nie do końca wiesz jak działają? Chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej? Sprawdź czy warto ich używać i w jaki sposób to robić.

Kubeczek menstruacyjny – co to?

Kubeczki menstruacyjne nie należą raczej do najbardziej popularnych w naszym kraju. Jest to alternatywa dla podpasek i tamponów. Działają w podobny sposób co tampony, ale różnią się tym, że można używać ich wiele razy. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z silikonu lekarskiego lub nowoczesnych tworzyw sztucznych. Jego kształt przypomina kielich lub lejek. Powierzchnia jest idealnie gładka, co sprawia, że nie osadzają się na nim żadne bakterie. Zatem jest bezpieczny i higieniczny. Z uwagi, że to produkt przeznaczony dla kobiet, kubeczki menstruacyjne dostępne są w wielu kolorach i wzorach, a także rozmiarach w zależności od potrzeb i predyspozycji.

Sprawdź kubeczki menstruacyjne na AleZielonySklep.pl.

Jak działa kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny nie wchłania krwi miesiączkowej, a zbiera ją. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu jeśli dojdziemy do wprawy. Odpowiednio włożony zapobiega przeciekaniu i może być używany przez dłuższy czas niż np. tampon. 

Zalety korzystania z kubeczka:

 • Ma większą pojemność niż tampon i może być wymieniany co 10-12 godzin;
 • Jest łatwy w czyszczeniu i użyciu;
 • Można używać go nawet przez 10 lat, więc nie trzeba wydawać co miesiąc pieniędzy na tampony czy podpaski;
 • Jest przyjazny dla środowiska, gdyż można używać go wielokrotnie, co oznacza, że nie zaśmieca środowiska tak jak tampony czy podpaski;
 • Komfort używania – jest prawie niewyczuwalny;
 • Zdrowy – wykonany jest z bezpiecznych materiałów, które nie powodują podrażnień i uczuleń;
 • Daje swobodę – jeśli uprawiasz sport możesz czuć się bezpiecznie.

Wady korzystania z kubeczka:

 • Obawa przed pobrudzeniem się;
 • Problemy przy aplikacji – szczególnie na początku;
 • Możliwość dobrania złego rozmiaru;
 • Cena. Należy jednak pamiętać o tym, że można go używać przez wiele lat;
 • Trudności przy wyciąganiu kubeczka.

Jak należy go używać kubeczka menstruacyjnego?

Przede wszystkim najpierw powinnaś wybrać rozmiar kubeczka. Dostępne są w rozmiarach S, M, L, XL oraz mini S i mini M. Przy wyborze kubeczka należy uwzględnić: aktywność fizyczną, obfitość miesiączki, ilość porodów siłami natury i budowę ciała. Należy też wybrać odpowiednią twardość, szczególnie, jeśli uprawiacie dużo sportu. 

Jego aplikacja jest nieco bardziej skomplikowana, niż zakładanie podpasek czy aplikacja tamponów. Zanim dojdziemy do wprawy dobrze jest znaleźć najlepszą pozycję, która pozwoli nam na wygodną aplikację. Kobiety, które wcześniej używały tamponów powinny spróbować zaaplikować kubeczek menstruacyjny w takiej samej pozycji jak dotychczas, jeśli jednak jeszcze tego nie robiły, to powinny spróbować to zrobić: kucając, stojąc, siedząc np. na toalecie lub z jedną nogą uniesioną np. opartą o wannę lub toaletę. 

Należy złożyć kubeczek w taki sposób, aby bez problemu wprowadzić go do pochwy, tylko wtedy możliwa będzie jego aplikacja. Jeśli zrobimy to prawidłowo, kubeczek powinien otworzyć się w pochwie. 

Kubeczek nie powinien powodować dyskomfortu ani przeciekać. Po kilku godzinach (maksymalnie po 10-12) kubeczek należy wyciągnąć i opróżnić. Można to robić siedząc na toalecie lub na stojąco. Bez obaw – krew zebrana w kubeczku nie wyleje się. Przed ponowną aplikacją należy go umyć pod bieżącą wodą lub użyć mokrych chusteczek do higieny intymnej.

Aplikacja w kilku krokach:

 • Dokładnie umyj ręce
 • Zegnij kubeczek
 • Rozluźnij się
 • Wsuń kubeczek 
 • Umyj dokładnie ręce

Czyszczenie kubeczka

Aby zachować czystość i higieniczność kubeczka należy go regularnie myć. Przed pierwszym użyciem należy go zdezynfekować(wygotować lub użyć specjalnych tabletek do dezynfekcji). Obie metody są tak samo skuteczne. Gotowanie jest naturalnym sposobem bez używania dodatkowych środków. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli mamy twardą wodę, to może ona pozostawić na kubeczku osad – kamień. Metoda dezynfekowania w roztworze z tabletek jest bardzo wygodna, gdyż można ją przeprowadzić w łazience. Przydatne będą tutaj małe szczoteczki, które pomogą doczyścić otworki odpowietrzające. Przy opróżnianiu wystarczy, że opłuczemy go pod bieżącą wodą

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar