Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2017-07-10

DEKORACJA WNĘTRZ

Jak podłączyć żyrandol?

Planujesz odmienić swój salon poprzez powieszenie w nim przykuwającego wzrok żyrandola? Z pewnością więc zastanawiałaś się nad tym, jak odpowiednio go zamontować. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! Nie musisz zatrudniać w tym celu ekipy remontowej – z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co o montażu żyrandola musisz wiedzieć!

Do podłączenia żyrandola nie potrzebujemy wielu narzędzi – wystarczy nam drabina, śrubokręt i próbnik. Przyda się też pomoc w postaci drugiej osoby. Bezwzględnie musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie – dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac powinnyśmy odłączyć bezpiecznik zapewniający prąd w danym pokoju. Dla pewności sprawdźmy też przewody próbnikiem. Jak to zrobić? O to pytamy specjalistę sklepu lampy.pl:

Próbnik to urządzenie proste w obsłudze, a jednocześnie niezwykle przydatne. Wystarczy do jednego z jego końców przyłożyć przewód, a do drugiego – swój palec, najlepiej kciuk. Jeśli na próbniku zaświeci się lampka – opcjonalnie wychyli się wskazówka – oznacza to, że przez przewód dalej płynie prąd. Jeśli próbnik nie reaguje, prąd jest odłączony, a my możemy pracować dalej.

Podłączanie żyrandola – kolory przewodów

Instalacja elektryczna żyrandola powinna składać się z trzech lub czterech przewodów. Dwa z nich najczęściej mają kolor czarny (czasem czerwony lub brązowy) – to przewody fazowe. Znajdziemy też niebieski przewód neutralny i żółto-zielony uziemiający – choć ten ostatni nie występuje zawsze. Prąd płynie w przewodach fazowych, czyli tych o kolorze czarnym. Żółto-zielony kabel chroni nas przed porażeniem prądem, a niebieski jest niezbędny do funkcjonowania instalacji elektrycznej, ale uziemiony – oznacza to, że jego napięcie jest zerowe i prąd w nim nie płynie.

Jeśli mamy wątpliwości co do poprawnej identyfikacji przewodów, możemy sprawdzić je za pomocą próbnika. Wystarczy ponownie włączyć bezpieczniki i ostrożnie sprawdzić każdy przewód po kolei. Te, przy których zapali się żarówka, są przewodami fazowymi. 

Jak zamontować żyrandol?

 

W zależności od tego, jaki żyrandol wybierzemy, montaż będzie się odrobinę różnił – mówi specjalista sklepu lampy.pl. – Z pewnością zawsze będziemy musieli wywiercić w ścianie otwory na hak lub kołki rozporowe – przed wykonaniem tej czynności sprawdźmy dokładnie, które z rozwiązań stosowane jest w naszym żyrandolu. Pamiętajmy o tym, że im cięższa lampa, tym więcej otworów będzie potrzeba.

Sprawdźmy, czy w zestawie z zakupionym żyrandolem znajduje się kostka służąca do podłączania przewodów. Będzie nam ona niezbędna do montażu. Jeśli jej nie ma, musimy zakupić ją osobno. W kostce tej znajdują się specjalne otwory na przewody – każdy z dokładnym oznaczeniem.

Dalsza część montażu nie jest trudna – musimy poluzować śrubkę w kostce, a następnie z obu stron włożyć w otwory odpowiednie przewody instalacji oraz żyrandola – czarne do czarnych, niebieski do niebieskiego – tak, by się połączyły. Później z powrotem dokręcamy śrubkę. Następnie, jeszcze przed montażem do sufitu, warto poprosić drugą osobę o podłączenie bezpieczników i sprawdzenie, czy żyrandol działa. Jeśli żarówki się świecą, możemy uznać swój sukces, jeśli nie – sprawdźmy, czy na którymś z etapów nie popełniłyśmy błędu (mogłyśmy na przykład zapomnieć o ponownym uruchomieniu bezpieczników lub błędnie połączyć przewody).

Jeśli wszystko działa, pamiętajmy, by szczelnie owinąć przewody taśmą izolacyjną – zabezpieczamy je w ten sposób przed zwarciem. Na zakończenie wieszamy żyrandol na haku lub przykręcamy go śrubami, chowając przewody do środka obudowy.

Montaż żyrandola może wydawać się znacznym przedsięwzięciem, ale, jak się okazuje, jest to stosunkowo prosta operacja, wymagająca jedynie ostrożności i podstawowej wiedzy na temat instalacji elektrycznej. Jeśli jednak nie czujemy się wystarczająco pewnie, nie wahajmy się prosić o pomoc specjalisty. Koszty poniesione z tego tytułu będą niewielkie, a  porównać zdrowie i bezpieczeństwo jest przecież bezcenne.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar