Strona

2017-07-03

Czy wiesz, że...

Olejek rumianku rzymskiego dla dzieci i dorosłych

Rumianek rzymski zwany również rumianem szlachetnym występuje w zachodniej i południowej Europie. Posiada piękny, intensywny, lekko słodkawy zapach. W wielu domach herbatka rumiankowa jest jednym z podstawowych składników ziołowej apteczki. 

Dr Beta, olejek rumianku rzymskiego Fot. Wirginia Bryll

 

Dlaczego cenimy rumianek? Wyciągi z kwiatów pomagają w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, doskonale radzą sobie z uciążliwymi wzdęciami, bólami brzucha i brakiem łaknienia. Posiadają też działanie rozkurczające i przeciwbakteryjne. Ale rumianek używany jest także zewnętrznie na przykład do pielęgnacji jasnych włosów - znajdziemy go w wielu ziołowych szamponach i odżywkach. Stosowany bywa również do przemywania skóry przy podrażnieniach i stanach zapalnych błon śluzowych. *
 
Olejek rumianku rzymskiego o zazwyczaj słomkowo-żółtej barwie, otrzymywany jest z rosnącego w niektórych krajach Europy południowej i zachodniej rumianku szlachetnego. Nie należy go mylić z popularnym olejkiem rumianku lekarskiego o kolorze ciemnoniebieskim. Olejek rumianku rzymskiego jest droższy i posiada niezwykle szeroki zakres działania. 
 
Łagodzi podrażnienia skóry i układu oddechowego, stosuje się go przy zaburzeniach systemu trawiennego, szczególnie niestrawności i braku apetytu. Koi i uspokaja lęki, histerie i irytacje. Jest doskonały szczególnie dla dzieci, działając łagodnie uspokajająco, poprawia samopoczucie i pozwala zasnąć. Dlatego warto przy łóżeczku pociechy powiesić chusteczkę nasączoną jedną kroplą olejku lub mieszanki olejków przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych.
 
Olejek pomaga w depresjach i bezsenności, a nawet stymuluje pamięć. Spełnia też funkcję środka przeciwbólowego, dlatego używany jest przy bólach głowy, mięśni, reumatyzmie i artretyzmie. Często stosuje się go przy terapii schorzeń skóry pochodzenia infekcyjnego i alergicznego, pękaniu naczyń krwionośnych i leczeniu ran. 
 
W aromaterapii bywa wykorzystywany do masażu, kompresów oraz kąpieli. Wraz z innymi olejkami tworzy znakomite antydepresyjne, łagodzące napięcia nerwowe mieszanki, których możemy używać w kominkach aromaterapeutycznych lub do kąpieli.
 
 
Dr Beta, olejek rumianku rzymskiego
 
 
 
 
Receptury z użyciem olejków eterycznych Dr Beta:
 
Stres, napięcie nerwowe
Olejek rumianku rzymskiego 5 kropli
Olejek geraniowy 3 krople
Olejek lawendowy 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym lub do kąpieli.
Na dobry nastrój
Olejek rumianku rzymskiego  2 krople                                                                                                          
Olejek cytrynowy  1 kropla
Stosować do masażu, lub zwiększając dawkę do 10 kropli do kąpieli i w kominku aromaterapeutycznym
 
DR BETA
 
*por. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 492
 
 
AFIR biuro PR firmy Dr Beta
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar