Strona

2017-06-15

Czy wiesz, że...

Stan przedcukrzycowy: czynniki ryzyka i zapobieganie cukrzycy

Tagi: zdrowie

Stan przedcukrzycowy to stan ostrzegawczy od organizmu. Powinien zmobilizować do zmiany diety na zdrową oraz do podjęcia wysiłku fizycznego.

 

 

Czym jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy występuje przy nieprawidłowych wynikach dwóch badań: glikemii na czczo bądź testu na tolerancję glukozy. Jeśli wynik glikemii na czczo znajduje się w zakresie 100-125 mg/dl, należy przeprowadzić także test na tolerancję glukozy. Jego wartość po 2 godzinach poniżej 140 mg/dl to oznaka nieprawidłowej glikemii na czczo (IGF). Wynik pomiędzy 140 a 199 mg/dl informuje o stanie nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT). Obie wartości – IFG i IGT oznaczają stan przedcukrzycowy. Jest on sygnałem ostrzegawczym przed cukrzycą. Jeśli się pojawił, warto zwrócić uwagę na swój styl życia: zmienić dietę na zdrowszą i podjąć wysiłek fizyczny. To pozwoli uniknąć pojawienia się choroby lub je opóźnić.

Czynniki ryzyka stanu przedcukrzycowego

Ryzyko wystąpienia stanu cukrzycowego zwiększa się z tych samych powodów, które wywołują cukrzycę typu 2. Są to:

  • cukrzyca w najbliższej rodzinie, np. u rodziców lub rodzeństwa;
  • nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90 mmHg);
  • nadwaga lub otyłość: BMI przekraczające 25 kg/m2 oraz obwód talii powyżej 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet;
  • podwyższone stężenie tzw. dobrego cholesterolu HDL (wyższe niż 40 mg/dl) i/lub trójglicerydów (powyżej 150 mg/dl);
  • niewielka aktywność fizyczna;
  • u kobiet: przebycie cukrzycy ciążowej, zespół policystycznych jajników lub urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg;
  • bezdech senny.

Dieta w profilaktyce cukrzycy

Stan przedcukrzycowy powinien skłonić do przyjrzeniu się diecie. Powinna być zbilansowana, zawierać niezbędne witaminy i sole mineralne. Ważne jest regularne jedzenie posiłków: 4 lub 5 dziennie. Należy ograniczyć smażenie potraw, a zamiast tego gotować je, piec na parze lub dusić. Trzeba też zmniejszyć ilość soli i cukrów prostych w diecie. Zamiast śmietany warto wybierać jogurt naturalny, a tłuste wędliny zastąpić chudymi. Najlepiej unikać gotowych soków, które są dosładzane. Warto także zastąpić warzywa i owoce mające dużą ilość węglowodanów tymi z ich mniejszą zawartością. Cykoria, rzodkiewka, ogórek i brokuł to dobre zamienniki grochu, fasoli, soczewicy i kukurydzy. Zamiast banana, czarnej porzeczki oraz suszonych owoców można wybrać jabłka lub grejpfruty.

Ruch a zapobieganie cukrzycy

Wysiłek fizyczny to wspaniały sposób na utrzymanie prawidłowej wagi. To bardzo istotna kwestia w profilaktyce cukrzycy. Zaleca się co najmniej 30-60 minut aktywności 3 razy w tygodniu. Na początku należy wykonać 10-15 minutową rozgrzewkę, następnie trening właściwy, a na końcu – rozciągnąć mięśnie i wyciszyć organizm. Zależnie od kondycji można zacząć od spacerów, biegania, gimnastyki lub fitnessu. Godne polecenia jest też pływanie, które mogą uprawiać nawet osoby otyłe, bez szkody dla stawów.

Do przygotowania artykułu wykorzystano informacje zawarte w serwisie - Apteline.pl

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar