Konkursy/

2017-05-29

Pielęgnacja ciała

Ból podczas stosunku — jak sobie z nim poradzić?

Dyskomfort pojawiający się w trakcie stosunku seksualnego może mieć różne podłoża, a do najczęściej spotykanych należą przyczyny fizjologiczne oraz psychologiczne. Czasem nawet niewielka infekcja w obrębie pochwy może spowodować nieprzyjemny i trudny do zniesienia ból. W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem i cieszyć się pełnym komfortem podczas stosunku?

Ból w czasie stosunku seksualnego to poważny problem, który może spowodować niechęć do kontaktów z partnerem. Lekarze określają tę nieprzyjemną dolegliwość mianem dyspaurenii. Poznajmy najczęstsze przyczyny występowania tego problemu oraz sposoby na poradzenie sobie z nim.

 

Nawracające infekcje i podrażnienie błony śluzowej

Zakażenie bakteryjne lub grzybicze pochwy może być bezpośrednią przyczyną dyskomfortu w czasie stosunku seksualnego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest podrażnienie delikatnej błony śluzowej pochwy, a także silne napięcie mięśni, które starają się chronić dotknięte infekcją miejsca przed kolejnymi podrażnieniami. Pochwa objęta zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym staje się także niedostatecznie nawilżona, przez co każda próba penetracji kończy się bólem i dyskomfortem. Ścianki pochwy mogą być również podrażnione wskutek innych działań, np. aplikowania tamponów. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie, masz upławy, a w czasie stosunku czujesz ból — zgłoś się do swojego lekarza ginekologa. Wyleczenie infekcji pomoże uporać się z problemami i znowu cieszyć się pełnym komfortem podczas stosunku.

Suchość pochwy

Kolejną przyczyną bólu podczas stosunku może być niedostateczne nawilżenie pochwy. Jesteś w stałym związku, w którym zaczyna brakować tzw. chemii? A może od dawna odczuwasz suchość w obrębie pochwy i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Na rynku istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych środków, które zapewniają optymalne nawilżenie i komfort podczas stosunku seksualnego. Są one dostępne w różnych formach — jako żele intymne, globulki dopochwowe i wiele innych produktów. Skutecznym rozwiązaniem na suchość pochwy jest rekomendowany przez ginekologów hydrovag.pl. Globulki z kwasem hialuronowym, mlekowym oraz glikogenem nie tylko nawilżają błonę śluzową, ale także chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzą podrażnienia.

Przyczyny psychologiczne

Odczuwasz lęk przed zbliżeniem? Boisz się niechcianej ciąży, a może nie ufasz swojemu partnerowi? Różnego rodzaju lęki mogą powodować odczuwanie bólu w trakcie stosunku seksualnego. Ścianki pochwy napinają się, brakuje dostatecznego poziomu nawilżenia, a kontakty z partnerem przestają być przyjemne. Jeżeli wykluczyłaś problemy zdrowotne (infekcje, podrażnienia), to może zacznij szukać przyczyn w sferze emocjonalnej. Jeżeli obawiasz się ciąży, zadbaj o antykoncepcję, która gwarantuje wysoką skuteczność. Jeśli przyczyna leży w trudnych relacjach z partnerem, postaraj się porozmawiać z nim o problemie.

Komentarze (1)

falamorska@o2.pl (2017-05-29 15:33:35)
Anielka12
żelami lub globulkami mucovagin można pokonać suchość pochwy, ktora często wlaśnie jest powodem bólu i niechęci do stosunku:)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar