Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2017-05-29

DEKORACJA WNĘTRZ

Dasz radę! Do czego przydaje się plakat motywacyjny?

Nawet najbardziej zdeterminowane osoby potrzebują od czasu do czasu odrobiny motywacji albo inspiracji. Tego delikatnego acz stanowczego pchnięcia, które pomaga nam utrzymać się na właściwym torze i nie zbaczać ze ścieżki, którą dążymy do celu: bez względu na to, czy tym celem jest zdanie egzaminu, zrzucenie pięciu kilo czy napisanie bestsellerowej powieści. Albo choćby codzienne zjadanie zdrowej dawki warzyw i owoców.

 

https://redro.pl/plakaty/tematy/motywacyjne/

Czym jest motywacja? Najszerzej rzecz ujmując, można by opisać ją jako zespół czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – które wzmacniają naszą chęć dążenia do celu albo dostarczają nam „energii” (psychicznej i fizycznej), która jest niezbędna do ukończenia jakiegoś zadania i osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Motywacja to także coś, czego niektórzy z nas potrzebują więcej a inni mniej – ale czego od czasu do czasu bez wątpienia potrzebujemy wszyscy. Chyba nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że wszyscy potrzebujemy jej na co dzień! Ten właśnie codzienny zastrzyk motywacji może zapewnić Ci starannie wybrany, ładny plakat motywacyjny.

Inspiracja i motywacja: czy jest różnica?

Chyba nie zepsujemy niespodzianki, jeśli powiemy od razu: owszem, różnica jest ogromna. Każdy plakat może działać inspirująco: może to być reprodukcja ulubionego dzieła sztuki, wyjątkowo piękna martwa natura, stylowy wzór typograficzny czy, szczerze mówiąc, cokolwiek innego, jeśli tylko sprawia, że zaczynamy kreatywnie kombinować. Plakaty motywacyjne to inna kategoria: one mają Cię dopingować do tego, byś dawała z siebie wszystko w tym, co już robisz, a nie zachęcać do stworzenia czegoś nowego! 

 

Jak wybrać plakat motywacyjny?

Ponieważ motywacji potrzebujemy w najróżniejszych obszarach życia, rozmaite bywają także plakaty motywacyjne. Niektóre z nich mają za zadanie po prostu wywołać na naszej twarzy uśmiech, gdy może akurat nie czujemy się zbyt dobrze albo tracimy wiarę w siebie czy w słuszność tego, co robimy. Inne mają nam pomóc w osiągnięciu jakiegoś konkretnego celu: codziennego pamiętania o treningu, jedzenia większej ilości warzyw, regularnego wysypiania się… Plakat motywacyjny, który wybierzesz, powinien możliwie jak najściślej pasować do tego, co chcesz w swoim życiu – albo codziennej rutynie – poprawić czy zmienić. Jeżeli trenujesz do maratonu, plakat z napisem „Uśmiechnij się” będzie zapewne uroczy i miły, ale raczej niezbyt skuteczny: właśnie przez to, że jest tak mało konkretny. Lepiej sięgnij po coś bezpośrednio związanego z Twoim celem, na przykład minimalistyczne plakaty motywacyjne po angielsku z napisami takimi jak Keep going czy Just do it.

Gdzie zawiesić plakat?

Współcześnie plakaty motywacyjne są już tak wszechobecne, że mało kto jeszcze o tym pamięta, ale u zarania ich popularności – kilkadziesiąt lat temu, w USA mniej więcej w latach 70. ubiegłego wieku – dekoracje o motywacyjnym przesłaniu w znacznej większości dekorowały wcale nie mieszkania, a… biura. Podniosłe cytaty nawiązujące do tematów takich jak praca zespołowa czy sumienność, zazwyczaj opatrzone zdjęciem jakiegoś pięknego krajobrazu albo zwierzęcia o wielkiej symbolicznej wadze, zdobiły wówczas ściany rozmaitych firm, ze względu na dość kiczowaty wygląd będąc raczej przedmiotem żartów niż realną inspiracją. Współczesne plakaty to coś zupełnie innego: między innymi dlatego, że dostępne są w znacznie większej ilości stylów i rodzajów! Możesz, naturalnie, zawiesić taką dekorację w biurze (także w domowym biurze – osoby pracujące z domu dobrze wiedzą, że tutaj motywacja jest nawet bardziej potrzebna!), ale możesz także wybrać inne miejsce: sypialnię, zwłaszcza ścianę na wprost łóżka (bo to tam zwykle pada nasz wzrok, gdy się budzimy – motywacja instant!), przedpokój (co może skutecznie powstrzymać chęć zorganizowania wyprawy po słodycze albo przekonać, że, owszem, warto wyjść na spacer) czy nawet kuchnię (bo gdzie niby pamiętać o zdrowym odżywianiu, jeśli nie tam?). Działa tutaj zasada podobna do tej obowiązującej przy wyborze wzoru: im umiejscowienie plakatu bliżej związane jest  jego znaczeniem, tym lepiej! 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar