Banner
HR
Kruk/

2017-03-18

ROZRYWKA

Bieszczady, Kurpie i “Dżezbandyta”. Za 5 dni startuje festiwal Ethniesy

Już tylko 5 dni dzieli nas od rozpoczęcia 5. Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. "W tym roku na Ethniesach każdy dzień będzie hitem" - mówi dyrektorka festiwalu Dominika Kiss-Orska. Nie są to czcze przechwałki, bo program 5-dniowego festiwalu imponuje różnorodnością. 

Ethniesy 2017 Tojhaje

 

 
Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem będzie Nowe Brzmienie Bieszczad - pierwszy w Polsce występ czterech czołowych grup folku bieszczadzkiego w jednym, wspólnym projekcie. Tołhaje, Matragona,  Angela Geber... i chór Widymo zaprezentują w Bydgoszczy materiał z najnowszej, wspólnej płyty. "Bieszczadzki power" wzmocni wystawa Sylwestra Stabryły. “Artysta mieszkający na stałe w Bieszczadach udowadnia, że to nie jest zapomniany kawałek świata tylko bardzo inspirujące dla sztuki współczesnej miejsce." - mówi Kiss-Orska. Ale podczas festiwalu będziemy podróżować w inne rejony świata.
 
Ze sztetla na Kurpie
 
Fascynujący kalejdoskop stylów i odmian muzyki folkowej oraz tradycyjnej uzupełniają miłosne pieśni w języku jidysz śpiewane przez Olę Bilińską w czasie koncertu pt. "Libelid".
 
Z Kurpiów przyjedzie grupa Żywizna. Wspólny projekt gitarzysty Rafaela Rogińskiego i pieśniarki kurpiowskiej Genowefy Lenarcik bije ostatnio rekordy popularności i jest na samym "topie" zainteresowania mediów. Nic dziwnego, koncerty Żywizny to jedno z ostatnich miejsc gdzie można posłuchać oryginalnego "śpiewu leśnego" z Kurpiów.
 
Będzie też folklor miejski w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zagra melodie z lat 20. i 30. XX wieku. To będzie nie jedyny klimat taneczny na Ethniesach.
 
Znana grupa folkowa Lautari pokaże w Bydgoszczy swój projekt "Dżezbandyta". "To jest bardzo taneczny projekt. Oni naprawdę pokażą nam jak tzreba tańczyć" - mówi szefowa Ethniesów. Faktycznie będzie gorąco, bo “Dżezbantytę” poprowadzi wodzirej, który nauczy nas m.in "Chodzonego". 
 
5. edycja przyniesie też pierwszy w historii festiwalu spektakl teatralny. Będą to "Kroniki sejneńskie", które oglądać mogła m.in. publiczność w Nowym Jorku. Spektakl próbuje odzyskać dla współczesnych dawną, wielokulturowość ziemi na której leżą mazurskie Sejny. Mamy też fajną wiadomość dla rodziców z dziećmi
 
Weź dziecko na Ethniesy, a na pewno...
 
A na pewno nie pożałujesz, bo organizatorzy przygotowali niezwykłe udogodnienie dla rodziców i dziadków, którzy chcą iść na koncert, a nie mają z kim zostawić dzieciaków. "Wszyscy mogą przyjść z dziećmi lub wnukami do MCK i oddać je na czas koncertu pod fachową opiekę studentek kierunku Animacja Społeczno - kulturalna Uniwersytetu kazimierza Wielkiego. Dorośli będą zaś mogli iść na koncert i wybawić się za wszystkie czasy"  - mówiła Kiss-Orska.
 
Warto dodać, że koncertom towarzyszą warsztaty. Będzie można uczyć się wspomnianego śpiewu leśnego oraz śpiewania w języku jidysz.
 
Piąta edycja jest wielkim krokiem naprzód dla Ethniesów. “Zaczynaliśmy od jednodniowego przeglądu, dziś festiwal trwa pięć pełnych dni" - mówi Kiss-Orska. Nie zmieniła się jedynie idea: "Chcemy się wiosennie obudzić, szaleć, tańczyć, śpiewać. A ja na pewno będę płakać" - kończy szefowa festiwalu.
 
5. edycja Ethniesów odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 22-26 marca 2017 r. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury. To jedyne tak duże wydarzenie poświęcone muzyce tradycyjnej  i ludowej odbywające się w tej części kraju.   
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar